На 20 декември 1973 г. испанският премиер адмирал Луис Кареро Бланко е убит в Мадрид от кола бомба. Експлозията е толкова мощна, че автомобилът, с който държавникът пътува, "излита" 20 метра във въздуха и преминава над покрива на църквата, в която малко по-рано адмиралът е присъствал на литургия. Убийството на Кареро Бланко, смятан за наследник на Франсиско Франко, трябва да покаже, че баските сепаратисти от ЕТА могат да атакуват и най-висшите ешелони на диктаторския режим, установен по това време в Испания.
44 години по-късно убийството на премиера отново развълнува испанското общество, след като студентката Касандра Вера (21 г.) беше осъдена на 1 г. затвор за шеги в социалната мрежа "Туитър", свързани с инцидента. "ЕТА започна атаки срещу коли на държавници заедно с космическата програма", пише тя на 29 ноември 2013 г. Пет месеца по-късно Вера туитва: "Кисинджър даде на Кареро Бланко парче от Луната; ЕТА плати пътуването".
Най-висшият наказателен съд в Испания призна студентката за виновна по обвиненията в прослава на тероризма и унизително отношение към жертвите. Освен това магистратите решиха, че Касандра Вера няма да може да заема държавни длъжности в продължение на 7 години.
Казусът предизвика
притеснения относно свободата на изразяване в Испания
и раздели политическите партии. От управляващата консервативна Народна партия заявиха, че уважават решението на съда, докато лидерът на партията "Подемос" Пабло Иглесиас се обяви в защита на Вера, както направи и коалиционният му партньор Алберто Гарсон от "Обединена левица". "Шегата не е престъпление и Испания не е диктатура", написа в "Туитър" Иглесиас.
Касандра Вера, която учи история в Университета в Мурсия, казва, че не е имала намерение да хвали тероростите или да обижда жертвите. "Това беше шега - нищо повече", казва тя пред в. "Гардиън".
"Не съжалявам, че направих това. Беше само хумор -
а този вид хумор се приема добре в Испания - затова не смятам, че има нещо, за което да съжалявам." Тя отбелязва, че 13 туита са били взети от над 90 000 нейни поста, и признава, че е била уплашена и изненадана, че се е озовала пред най-висшия криминален съд в страната. "В този съд отиват делата за корупция, наркотрафик и тероризъм", казва Вера. "Не мога да повярвам, че стигнах дотук само с една шега в съвременна Испания".
Впоследствие присъдата на Касандра Вера е отменена, тъй като престъплението не е тежко, но тя се опасява, че решението на магистратите "ще ми остави белег за цял живот". И обяснява как ще стане това: "Искам да стана учител, но не мога да взема заем, обезпечен от държавата, за да продължа обучението си в университета. Не знам какво ще правя оттук нататък".
Вера смята, че повечето испанци са се научили да гледат на събития от миналото си с хумор, но някои нейни сънародници очевидно доста изостават. "Мнозинството от испанското общество приема миналото си и признава, че диктатурата е била период на жестокости", разказва тя. "Да, шегите за Кареро Бланко може и да са проява на лош вкус, но са обществено приемливи. Съдиите и прокурорите не харесват сегашното положение и не са се приспособили".
Преди началото на процеса Касандра Вера открива
изключителен защитник в лицето на внучката на убития
Луис Кареро Бланко - Лусия. Тя е автор в испанския ежедневник "Ел паис" и в своя статия критикува "напълно безумното" решение да се преследва студентката.
Въпреки че Вера има широка обществена подкрепа, тя заяви, че е много ядосана на мадридското регионално представителство на Народната партия, чиито представители са се опитали да поставят под въпрос способността й да стане учител. Те изровили нейни туитове, в които пишела, че мрази децата. "Беше смешно и обществото им го каза. Това е нивото на хората, които ме критикуват. Това е всичко, с което разполагат." Политик от Народната партия от Валенсия се извини на Вера, която е транссексуална, за разпространяването на злонамерени коментари по неин адрес в социалните медии. "Откъде се появи това нещо с мустаци?", написа Ампаро Сискар Наваро.
Кристобал Гаскес от адвокатската фирма BGD Abogados, защитаваща интересите на Касандра Вера, заяви, че присъдата ще бъде обжалвана в испанските съдилища и случаят ще бъде отнесен до Европейския съд за правата на човека в Страсбург, ако това е необходимо.
Казусът "Касандра Вера" беше гледан от магистратите два месеца, след като Върховният съд на Испания осъди фронтмена на групата "Деф кон Диос" Сезар Строубери на 1 г. затвор за това, че разпространявал в социалните мрежи шеги по адрес на ЕТА, както и че написал, че ще изпрати на испанския крал "торта бомба" за рождения му ден. През юни м.г. пък съдия отказа да разпореди разследване срещу двама кукловоди заради съмнения, че са възхвалявали тероризма по време на театрално представление. Въпреки че то било сатирично, мъжете бяха арестувани и останаха зад решетките в продължение на 5 дни.
В последните години организации, защитаващи човешките права и ООН, критикуват "закон, целящ да запушва усти", одобрен от правителството. Според противниците му той е в нарушение на правата за свободно събиране на хора и изразяване.
Джудит Съндърланд от европейското и централноазиатското подразделение на организацията "Хюман райтс уоч" определи присъдата на Касандра Вера като "напълно безумна" и "необичайно строга". Но заяви, че отговаря на "доста лошото испанско правораздаване" по отношение на възхвалата на терористите и нанасянето на обиди на жертвите им. "Можете да се съгласите или да не се съгласите със съдържанието на постовете; можете да спорите дали са били въпрос на лош вкус, може да поспорите и дали са били обидни", казва тя. "Факт е обаче, че подобни решения имат ужасен ефект върху свободата на словото, което е основна ценност и свобода във всяка демокрация. Това е изключително обезпокоително."
|
|