Четвъртият опит за спасяване на бароковата сграда на минералната баня в Банкя от страна на СОС отново предизвика обществено недоволство в курортното градче. Столичният общински съвет (СОС) прие на последната си сесия в четвъртък предложението на районния кмет на Банкя Рангел Марков и съветника от ГЕРБ Ана Стойкова. Тяхната идея е да предоставят имот в съседство за строителство и с приходите от него да реставрират банята, чиято сграда е паметник на културата. Така на територията на стария Летен театър, която е с площ над 7 декара, може да се появи нов балнеоложки комплекс. Центърът ще разполага с хотел, летен театър с 200 седящи места, открити и закрити басейни, подземен паркинг и подземна топла връзка със сградата на старата минерална баня. За целта ще се проведе конкурс за учредяване право на строеж за срок от 35 години с оценка от 1 200 000 лв. Районният кмет Рангел Марков подчертава, че тази сума е осем пъти над пазарната, а парите ще бъдат вложени целево в реконструкцията, консервацията и реставрацията и социализацията на над 100-годишния паметник на културата.
Минералната баня е публична общинска собственост от 2010 г., а през последните 17 години, откакто е затворила врати, тъне в разруха и се нуждае от спешен ремонт. До този момент СОС не успя да спаси с решенията си уникалната постройка по различни причини. Едно от тях беше посрещнато с решителен отпор и негодувание от гражданите, които настояваха старата къпалня да запаси функциите си и да е обществено достъпна.
"Последната процедура по отдаване на концесия беше прекратена, тъй като не успяхме да намерим инвеститор, въпреки че два пъти удължавахме срока - припомня Рангел Марков пред "Сега". - Сега предложихме старата сграда на минералната баня да се раздели от балнеолечебния комплекс. За разлика отпреди, този път общината ще извърши възстановяването на ценната за Банкя постройка и ще я стопанисва както намери за добре. Идеята ни е да запазим функцията й на балнеолечебница", подчертава Марков.
От гражданското сдружение в Банкя обаче отново не одобряват процедурата, по която трябва да се експлоатира банята. Според тях трудното преобразуване на публичната общинска собственост в частна общинска е грешка, след като с доста усилия са успели да извоюват последния й статут. В същото време крайният резултат от реставрацията, консервацията и социализацията на старата баня не е ясен. Ако едното й крило бъде свързано с топъл тунел с новия хотел, то тогава при какъв режим ще работи другото й крило, питат те.
Инвеститорът за новия център тепърва ще се търси, а новата сграда трябва да бъде завършена в срок от три години след приемане на проекта. Според решението на общинарите в следващите 35 г. балнеоложкият комплекс не трябва да променя предназначението си, след което ще стане общинска собственост. За разлика от гражданското сдружение общинските съветници са обнадеждени, че този път решението им ще си прокара път.
|
|