Международният параолимпийски комитет (IPC) удължи отстраняването на руския (ПКР) до септември и по този начин става все по-реална възможността руски атлети с увреждания да не участват на зимните игри в Пьончан (Кор) от 9 до 18 март 2018 г. На заседанието си в Барселона, Изпълкомът на IPC отчете положителни стъпки в реорганизирането на дейността на ПКР, но заключението е, че не всички стъпки и указания от "пътната карта" са изпълнени. Така наказанието, наложено през лятото на 2016 г., остава в сила. Спортисти с увреждания от Русия не участваха на лятната олимпиада в Рио`16, както и на всички международни състезания оттогава.
В началото на май в Бон (Гер) се проведе среща на координационния комитет на ПКР с IPC, след която бе обявено, че има прогрес по пътя към възстановяването на членството на Русия.
"Руският комитет върши добра работа и показва прогрес. Като президент на IPC, искам ситуацията да се разреши възможно най-бързо и да видим руските състезатели на международни турнири. Сега сме на страната на Русия и трябва да видим действия от нейния параолимпийски комитет. Стигнахме до точката, в която е необходимо да се убедим, че има промени, след които ситуацията се поправя веднъж завинаги", заяви президентът на IPC Филип Крейвън.
Той обаче предупреди, че ако Русия не изпълни всички критерии до септември, е "много вероятно" страната да не участва в Пьончан.
"До игрите има 291 дни и няма време за губене. На следващото заседание на Изпълкома - през септември, Русия трябва да е оправила всички нередности. В противен случай, ще е много трудно на IPC да не наложи наказание за олимпиадата", допълни Крейвън.
Шефът на Независимата обществена антидопингова комисия на Русия (НОАК) Виталий Смирнов изрази съжаление за решението на IPC. "Извършихме огромна по обем работа, заедно с WADA. Самата WADA отбелязва като позитивно сътрудничеството си с олимпийския и параолимпийския комитет на Русия, а се оказва недостатъчно", добави Смирнов, който имаше насрочена среща за вчера с президента Владимир Путин, с когото да дискутират новата антидопингова програма на Русия.
А членът на Изпълкома на ПКР Сергей Шилов посочи главния проблем: "Повече от 40 точки от пътната карта ни бяха зачетени като изпълнени. Но главното е възстановяването на акредитацията в WADA на нашата антидопигова агенция (РУСАДА). От това зависи дали ще ни пуснат в Пьончан".
Шилов съобщи също така, че и в момента участието на Русия в някои от дисциплините на параолимпиадата почти е провалено. Дори и през септември да се вдигне забраната, дотогава ще са минали основни квалификации за участие, които ще са пропуснати от руснаците.
"Отборът по кърлинг, за щастие, вече има квота за Пьончан 2018, но за снежните видове спорт може да се наложи да искаме да се отпуснат допълнителни места на игрите за руските състезатели, тъй като те пропускат квалификациите", каза той.
На параолимпиадата в Сочи`14 Русия завърши като №1 с 30 златни, 28 сребърни и 22 бронзови медала. Германия, която бе втора в подреждането, имаше общо 15 отличия (9-5-1).