:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,027,905
Активни 269
Страници 12,074
За един ден 1,302,066

Думите на Меркел – исторически?

Канцлерът предизвика политически земетръс. Мюнхенската й реч "Да вземем съдбата си в свои ръце" е символ, който може да се превърне във вододел
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Меркел и семейство Тръмп в Таормина на срещата на Г-7. След това канцлерката произнесе речта в Мюнхен.
`Да го беше предрекъл някой, нямаше да повярваме. В момент, когато сякаш бяха изпаднали в тежка криза, двама "отписани" изведнъж влязоха във върхова форма. Да започнем с Ангела Меркел. Само преди четири месеца тя изглеждаше победима на парламентарните избори през септември. Германия беше ентусиазирана от новия лидер на социалдемократите и неин главен конкурент Мартин Шулц. Но този ентусиазъм угасна точно толкова бързо, колкото и пламна. Вместо това пред очите на германския електорат Меркел междувременно се превърна в основен фактор на стабилност за срещите на Г-7, НАТО и на ЕС. А речта й на предизборно събрание в Бавария изведнъж даде повод на цял свят да се замисли за земетръсните промени в трансатлантическите взаимоотношения. Сякаш че самият Господ-Бог бе проговорил...

Да продължим с ЕС. Вотът на британците за излизане от ЕС вече от година брутално раздира самочувствието на европейците. Да не говорим, че преди това кризите с еврото и с бежанците отвориха дълбоки разломи между страните членки както по оста север-юг, така и по оста изток-запад. Днес обаче, след като французите избраха за президент един млад и харизматичен мъж, Европа отново излезе на сцената. "Ние, европейците, трябва истински да вземем съдбата си в свои ръце" - заяви канцлерката в Мюнхен. И неслучайно изрече това тъкмо в навечерието на германските парламентарни избори: тя просто знае, че за такъв призив ще получи подкрепа в Германия. А може би пък германците са изпаднали не толкова в проевропейски, колкото в антитръмповски ентусиазъм, та й ръкопляскат тъй бурно?



Може ли Европа да вземе съдбата си в свои ръце?



Решаващо обаче е друго. Какво точно означава "да вземем съдбата си в свои ръце" - това канцлерката не обясни. Пък и то не е толкова просто. Дали Ангела Меркел наистина вярва, че Европа сама би могла да отблъсне военна агресия, независимо откъде ще дойде? Точно пък тази Европа, която от началото на кризата с бежанците непрекъснато повтаря, че не може да опази границите си дори от невъоръжени хора и че не е в състояние да им изисква поне валидни документи при влизане...Същият провал беше и в борбата срещу тероризма - навсякъде из Европа, където през последните месеци бяха разбити терористични ядки или бяха разкрити планове за нападения, информациите идваха на първо място от американските тайни служби. Неслучайно вътрешният министър Томас де Мезиер побърза да се изкаже след речта на Меркел и да увери, че сътрудничеството с американските служби е много професионално и тече на всички нива, независимо от личността на президента.

Ясно е едно - ако наистина иска да поеме всички тези отговорности и да стане действително самостоятелна, Европа ще трябва да изхарчи доста повече пари от онези два процента от БВП, за които вече от години настоява НАТО. Такова решение обаче никой, включително и Германия, няма да преглътне толкова лесно. И дори ако всички се съгласят с тези разходи, пак ще минат години, ако не и десетилетия, докато възникнат необходимите капацитети.



Каква е поуката ли?



И с просто око се вижда, че европейците са потресени от Доналд Тръмп. А тази нагласа може да подсигури гласове на изборите. Но от това засега не следват непосредствени промени в политическия курс. Просто защото те не стават толкова лесно. Както мнозина добре знаят обаче, политиката отчасти се състои и от символични жестове. Като "Аз съм берлинчанин" на Джон Кенеди край Берлинската стена или пък падналия на колене Вили Бранд във Варшава. Жестове, които поставят печата си върху цяла една епоха. Тоест, ако отчуждаването между САЩ и Европа продължи и в бъдеще, един ден мюнхенската реч на Меркел може да бъде канонизирана като "вододелна". Толкова повече пък, ако в резултат от нея европейците разширят усилията си за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността.

9
5264
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
01 Юни 2017 20:54
Те сериозните неща за Германия и Европа винаги започват от Баварска бирария.
01 Юни 2017 21:18
Пък и то не е толкова просто. Дали Ангела Меркел наистина вярва, че Европа сама би могла да отблъсне военна агресия, независимо откъде ще дойде?

Защо НЕЗАВИСИМО ? Бая си е ЗАВИСИМО все пак ! Най-вероятно Германия ще бъде нападната по газопровода. Спират газа и пускат зелени човечета по тръбата. Нали ?
02 Юни 2017 07:28
Ясно е едно - ако наистина иска да поеме всички тези отговорности и да стане действително самостоятелна, Европа ще трябва да изхарчи доста повече пари от онези два процента от БВП, за които вече от години настоява НАТО


Именно. Докато американците харчат десетки и стотици милиарди за отбрана, Германия и останалите минават тънко. И затова жизненият стандарт в Западна Европа е такъв, какъвто е.
Какво ще се случи обаче точно с жизнения им стандарт ако изведнъж трябва те да извадят тези милиарди? Да ги извадят от социалната сфера, образование, здравеопазване и т.н. и да ги пренасочат към отбрана? Какво ще се случи с ЕС?
02 Юни 2017 09:05
Те сериозните неща за Германия и Европа винаги започват от Баварска бирария.


Не я ли е срам от асоциациите? Или тевтонското у нея надделява.
02 Юни 2017 10:14
Дали Ангела Меркел наистина вярва, че Европа сама би могла да отблъсне военна агресия, независимо откъде ще дойде?

Не е ли редно, все пак, да се помисли откъде конкретно би могла да дойде тази агресия и да се прецени какво ще е необходимо, за да бъде отблъсната ? Защото, ако говорим откровено, едва ли Германия трябва да налива огромни суми във ВПК на САЩ, за да поддържа кресливите и агресивни полски и прибалтски антируски лобита.
А с нашествениците от Мадагаскар бундесверът все ще се оправи някак.
02 Юни 2017 10:23
Ясно е едно - ако наистина иска да поеме всички тези отговорности и да стане действително самостоятелна, Европа ще трябва да изхарчи доста повече пари от онези два процента от БВП, за които вече от години настоява НАТО

Айде стига с тая мантра!
Коя военна сила заплашва ЕС?
Британската , турската или армията на САЩ?
Щото не вярвам армиите на Ирак, Либия и Сирия да са тази голяма опсност!
Заплахите за ЕС днес са от съвсем друго естество. Танкове, самолети и и пушки няма да му помогнат.
02 Юни 2017 12:17
"Ние, европейците, трябва истински да вземем съдбата си в свои ръце"

Значи сега не е така.
А това е глупаво, след като иннтересите ни не съвпадат винаги.
02 Юни 2017 14:58
Ние, европейците, трябва истински да вземем съдбата си в свои ръце



А досега в чии ръце беше, а и още е?
02 Юни 2017 15:48
Коя военна сила заплашва ЕС?


Ако липсва адекватна отбрана, военна сила винаги ще се намери. Така са загинали всички империи, проядени от самочувствие, корупция, надменност, на пет скорости бюрокрация - тоест нещо като ЕС. Безполезно вече и за себе си.
Или Меркелицата вижда Четвърти Райх?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД