Здравната каса трябва да спре да поема 100% от цената на най-евтините лекарства за хипертония, смятат в НЗОК. "Повишаването на реимбурсацията на 100% за най-евтината група на медикаментите няма абсолютно никакъв положителен ефект. Напротив - създаде пълен хаос, в същото време увеличи разходите", коментира пред clinica.bg подуправителят на касата Димитър Петров.
От 1 януари НЗОК плаща 100% от цената на най-евтините медикаменти за високо кръвно. В резултат разходите на касата за първите три месеца на годината на тази терапия са скочили със 700 000 лв., въпреки че пациентите, получаващи препарати за хипертония, са намалели с 28 000 за същия период.
"Най-вероятно ще предложим отпадането на пълната реимбурсация, все още текат съгласувания", каза Петров. Ако се вземе окончателно решение за отпадането, предложението ще е част от пакета с мерки за оптимизиране финансирането при лекарствата, които касата трябва да предложи в отговор на искането на депутатите и Надзорния съвет на фонда. "Добре е те да се предлагат накуп, а не на парче, тъй като недообмислените неща водят дотам, че се отменят от съдилищата, както е добре известно през последните две години", допълни подуправителят на НЗОК.
Според Българския фармацевтичен съюз обаче няма нужда да се отменят веднъж дадени придобивки. Разходите се увеличават, но профилактиката на есенциалната хипертония води до спестяване на средства от лечение на последващи усложнения, коментира председателят на съсловната организация проф. Илко Гетов. Според него намаляването на броя на пациентите се дължи на строгите правила за отпускане на лекарствата, но е нужен анализ защо толкова са се увеличили разходите. Възможно е това да е следствие от презапасяване с медикаменти, смята той.
|
|