Председателят на парламента Димитър Главчев от ГЕРБ се размина вчера на косъм от напускане на поста. Само пет гласа не достигнаха на опозицията да го свали при гласуването на поисканата от БСП оставка. Предложението бе подкрепено от ДПС и "Воля", които заедно със социалистите събраха 114 гласа. Поведението на "Воля" е любопитно, защото при откриването на парламента на 19 април партията на Веселин Марешки гласува "за" избора на Главчев.
Срещу оставката със 118 гласа застанаха ГЕРБ - 93 гласа, "Обединени патриоти" - 24 гласа и изгоненият от ДПС Ангел Исаев. От заседанието отсъстваха трима депутати на ДПС. По искане на БСП вотът бе повторен и показа същия резултат. Така стана ясно, че мнозинството е само на ГЕРБ и патриотите, които заедно събират общо 122 гласа. Председателстващата заседанието Цвета Караянчева първоначално не бе склонна да обяви прегласуване, но впоследствие уважи искането на опозицията с думите: "Мен не ме е страх от нищо. Повторението е майка на знанието".
В началото на дебата, който продължи над два часа и половина и превърна заседанието в най-дългото досега, лидерът на БСП Корнелия Нинова повтори мотивите за оставката на Главчев. "Народното събрание непълноценно работи вече 6 седмици. Правителството няма управленска и законодателна програма, която да изпълни със смисъл работата му. По-лошото е, че най-вероятно до края на сесията през юли няма да има такава". Нинова показа писмо на шефа на кабинета на премиера Бойко Борисов Румяна Бъчварова до министрите, с което се иска до края на юни те да са готови със законопроекти. Според Нинова текстовете и през юли няма да стигнат до пленарната зала, след което депутатите ще излязат във ваканция. Председателят на левицата отново заяви, че Главчев блокира умишлено законопроектите на БСП, за да прикрие управленската немощ на ГЕРБ и "Обединените патриоти". В отговор Главчев каза, че обсъждането на законопроектите минава първо през комисиите, и попита защо БСП не се е възползвала от възможността според парламентарния правилник да придвижи предложенията си там чрез 1/3 от депутатите. Шефът на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов пък видя в мотивите на левицата несъстоятелност. "С тях БСП цели да покаже, че има характер", бе категоричен той.
Втората част от дискусията премина при взаимни обвинения кой пръв е започнал да използва език на омразата и кой го е правил повече. И този път не мина без цветисти изказвания, пикантерии и криворазбрани препратки към историята на България. Пламен Манушев от ГЕРБ и Валери Жаблянов от БСП дълго спориха дали Първата световна война е била империалистическа, а Славчо Велков от левицата влезе в персонален конфликт с Антон Тодоров и Спас Гърневски от ГЕРБ. "Спасе, оля се" - заяви Велков по повод декларацията в сряда на бившия кмет на Пловдив, станала повод за искането за оставка.
|
|