:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,287,162
Активни 523
Страници 17,854
За един ден 1,302,066

Половината от нарушителите на пътя се разминават с глобите

КАТ обработва едва до 30% от заснетото с камерите за контрол на скоростта
Стотици хиляди глоби за нарушения на пътя или не са платени, или изобщо не са връчени. Системата за видеоконтрол е неефективна. Обработват се едва 20 - 30% от данните, заснети от камерите за контрол на скоростта. Така 70 - 80% от видеоматериала от камерите, които и без това са недостатъчно, изобщо не се гледа, въпреки че в него са записани вероятно стотици хиляди нарушения. Половината от реално издадените електронни фишове се връщат обратно, защото нарушителят не е открит на адреса, глобата не е връчена и наказателното постановление не може да влезе в сила. Стряскащото признание дойде от различни източници в МВР.



В края на миналата седмица премиерът Борисов настоя за бързи мерки, за да се спре войната по пътищата и да се намалят жертвите от катастрофи. Веднага бе подготвена наредба за контрола на употребата на алкохол и наркотици. Проблемът с контрола на скоростта обаче продължава да е сериозен заради неработещи камери, техническа несъвместимост на различните системи и ниската събираемост дори на наложените глоби.

През миналата година например е трябвало да бъдат връчени 375 000 електронни фиша. Половината от тях са върнати обратно на МВР, защото нарушителите не са открити на посочени адреси. Разходите за процедурата по издирване на нарушителите често са по-големи от санкцията, признават от полицията. В крайна сметка 60 000 - 70 000 от тези фишове остават невръчени. Същата е ситуацията и с актовете и наказателните постановления за нарушенията, които са констатирани от полицията на пътя.

Освен това много често дори вече признати наложени глоби не се плащат. На година се установяват по около 800 хил. нарушения, немалък процент от които остават висящи, докато изтече абсолютната им давност. Така, ако едно лице успее да се укрие 3 години от връчване или плащане, то накрая глобата пада. През последните две-три години не се изнасят точни данни, но в предишните години са налагани глоби за 50 - 70 млн. лв., като от тях са събирани едва по 20 - 30 млн. лв.

В отговор на въпрос на "Сега" главният секретар на МВР Младен Маринов заяви, че се вземат спешни мерки. Те се състояли в засилен контрол на пътя и бърза справка за наложени санкции и невръчени наказателни постановления. "Ако се окаже, че спрян за проверка шофьор има връчено наказателно постановление, веднага временно се отнема свидетелството за правоуправление - докато глобата не бъде платена", обясни той. Това обаче важи само ако шофьорът бъде спрян и проверен. Предвиждат се и законодателни промени за повишаване събираемостта на глобите. Една от тях е административни услуги да бъдат отказвани, ако лицето не е изпълнило задълженията си към бюджета.

За повишаване на събираемостта помагат и въведените в експлоатация нови автомобили, които дават възможност при самата проверка да се издават наказателни постановления, допълни шефът на националната полиция главен комисар Христо Терзийски. "Освен това в момента върви тестване между информационната система на НАП и тази на МВР за управление на наложените и платените глоби", добави Терзийски. Той твърди, че 278 автомобила на КАТ са оборудвани с работна станция за отдалечен достъп, чрез която се извършва автоматична проверка за наложени и неплатени глоби.

Според шефа на полицията са започнати и съвместни стъпки с Комисията за финансов надзор, които управляват Гаранционния фонд, за купуване на нови стационарни и подвижни камери, с които да се работи по контрола на скоростта. "Стремим се към въвеждане на практиката на единен център за видеообработка, който, от една страна, намалява ангажимента на служителите на Пътна полиция по обработка на нарушенията, а от друга - автоматизирането на тази обработка свежда до минимум субективния фактор при определянето на наказанията", допълни главен комисар Терзийски.

Как МВР ще се оправи с единен център на стотици камери, когато не може да управлява дори четири камери на тунела на магистрала "Люлин", които не работят от 7 месеца, попитаха журналисти вчера. От "Пътна полиция" се оправдаха, че все пак става дума за техника и тя може да се развали. Четирите камери са единствената система в България, която засича нарушения по средна скорост. "Преди да спре да работи, годишно тя установяваше по 30 000 - 40 000 нарушения", обясниха от "Пътна полиция".



ПРОВЕРКА

Вътрешният министър Валентин Радев обяви, че е наредил проверка за разкритията от последните дни, че мобилните камери не може да снимат от вътрешността на новите патрулки. Както стана ясно в последните дни, купените за "Пътна полиция" камери не могат да се използват в автомобилите КИА, които постъпват от началото на годината. Затова и Радев е наредил проверка кой е правил поръчката, кой е давал спецификациите, кой е приел точно този тип автомобили. Според "Пътна полиция" нямало никакъв проблем "камерата да бъде слагана на предния капак или на покрива на автомобила, както и да се слага на триножници до колата". Вече имало и обществената поръчка за 59 нови камери. Те ще бъдат в куфарче и ще се ползват от полицаи на пътя, без да се налага да има автомобил дори. Новите патрулки са купени като част от обществена поръчка за 27 млн. лв., която е приключила миналия август.

20
5189
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
02 Юни 2017 04:04
Първата ни тенис-ракета се упражнява да управлява МВР-то има няма десет години. Пряко, като главен секретар и индиректно, чрез назначените от него министри и секретари. За това време гърдите му станаха сини да се хвали с постигнатите успехи.
А то излиза, че през тези години не е успял да направи дори една работеща система за контрол на скоростта и налагане и събиране на глоби. Това при положение, че шофьорите не са някакви професионални и обръгнати престъпници, дето се крият от закона, а той е имал винаги комфортно мнозинство в законодателната власт. Дадоха толкова пари за автоматични и стационарни камери, а то видите ли нямало капацитет да се обработят снимките и съберат парите.
Поради това бездействие всяка година не са налагани и събирани глоби за 50-100 млн. Един милиард лева можеше да е влязъл в хазната и с тези пари да се оправят много пътища, а много хора можеше да са живи.
Обаче е несравнимо по-лесно да вдигнеш цената на винетките и да вземеш парите от съвестните шофьори и бизнеса. Не ти трябва да се занимаваш с изграждане на компютърни системи, обществени поръчки, обучение на персонал, приемане на закони и наредби. Добавяш един член в закона, печаташ и парата влиза в джоба.
02 Юни 2017 07:59
Неправилното изпреварване, отнемане предимство и алкохолът са основните причини.
02 Юни 2017 08:51
Хайде някой да ми отговори. Шофьор съм отдавна и помня как при соца, когато колите бяха 5 пъти по-малко, на много места и в града и между нас. места имаше доста катаджии и нарушенията май бяха по-малко. Къде отидоха тези хора, а уж МВР е с по-голям състав? Мисля, че и това ще се реши по-лесно с повече патрули из града, както и битовата престъпност ще намалее ако има обикалящи полицаи е районите си.Вярно, че това ще изизсква повече пари, но сигурността е по-важна от всичко.
02 Юни 2017 09:20
Хайде някой да ми отговори. Шофьор съм отдавна и помня как при соца, когато колите бяха 5 пъти по-малко, на много места и в града и между нас. места имаше доста катаджии и нарушенията май бяха по-малко. Къде отидоха тези хора, а уж МВР е с по-голям състав? Мисля, че и това ще се реши по-лесно с повече патрули из града, както и битовата престъпност ще намалее ако има обикалящи полицаи е районите си.Вярно, че това ще изизсква повече пари, но сигурността е по-важна от всичко.


Първо, МВР не е с по-голям състав.
Тогава наброяваше 75 000 служители, а в момента са около 45 000.

Второ, нормално е при пет пъти по-малко коли и нарушенията да са по-малко.

Трето, какъвто и да е състава на МВР, катаджии няма как да има навсякъде. Нарушенията ще бъдат намалени, ако се действа по две линии:
- строго и ефективно санкциониране на установените рецидивисти на пътя - чрез глоби, чрез завишени плащания на автомобилни застраховки и т.н.
- адекватизиране на законово определените правила и ограничения за движение по пътя, най-вече скоростните ограничения, които за много участъци са нереално занижени.

Не на последно място, идеята не би следвало да е катаджиите основно да дебнат за нарушители на пътя, а да подпомагат движението да се извършва безпроблемно. Което най-вече изисква тяхното присъствие на проблемни участъци от пътя във и извън градовете, а не да се побиват на прави и високоскоростни участъци та да ловят нарушители, без всъщност въпросните нарушения да представляват реален проблем и обществена опасност.
02 Юни 2017 10:51
дядо Илия, навремето всеки униформен, та дори и отрядниците, санкционираха за нарушения по ЗДвП. Сега по този закон могат да санкционират САМО от КАТ. А те са съвсем малобройни. Униформените едва ли са повече от 30% от състава в МВР. Сега нарушителите преминават най-нахло преф районноъо или кварталния, защото знаят, че нямат право да ги санкционират.
02 Юни 2017 10:57
Нещо не ми е ясно. Ако не си платиш фишовете, те си стоят в системата и като дойде време за смяна на книжката, няма нов документ без изчистване на глобите. Може и да има отлагане на плащането, но в крайна сметка идва момент да се плати.
02 Юни 2017 11:04
Ето как работи системата в Германия с конкретен пример: На 8.08.2017 съм заснет от подвижна камера с превишена скорост (38km/h при разрешени 30km/h). На 29.05.2017 получавам по обикновената поща акта за 15 евро, придружен от попълнен фиш за банков превод, снимка на номера на автомобила и снимка анфас на кормуващия. Ако до 7 дни не се направи преводът, започват да се начисляват лихви.

Накратко, а) предполага се, че живееш там, където си регистриран и б) че пощата си е свършила работата и ти е доставила обикновеното писмо.
Очевидно, при нас се къса връзката в тези две системи, които отново са проблем на държавата.


02 Юни 2017 11:07

Второ, нормално е при пет пъти по-малко коли и нарушенията да са по-малко.


Да, ама не!


През 1988 г. броят на жертвите на пътя е 1 153 души, а ранените са 6 292 при 5 974 пътно-транспортни произшествия (ПТП). За сравнение през 2013 г. и 2012 жертвите на катастрофи са по 601, през 2011 г. – 653. Статистиката за в края на комунизма за убитите при ПТП надхвърля данните за всички години след 1996 г.


Ето линка: http://desebg.com/2011-01-13-09-25-08/2127-2015-01-05-11-58-47
02 Юни 2017 11:08
Сгугню, за повечето неща си прав, но числата за МВР ми се виждат не съвсем коректни.
1. В момента числеността на МВР е към 49 - 50 хиляди, при щат около 55 хиляди.
2. Числеността по времето на социализма е по-висока, но в нея влиза и Държавна сигурност. Държавна сигурност в този период включва тогавашните еквиваленти на днешните НСО ,НРС и ДАНС.
Колко е била общата численост на МВР и колко от нея на ДС е малко трудно да се разбере, но можем да приемем 75 хиляди за МВР, от които - 8500 в ДС.
Така се получава 66,5 хиляди спрямо около 50 000 сега.
Има и други функционални разлики, които следва да се вземат предвид - ролята и броят на следователите бяха по-големи в МВР при социализма, числеността на институтите беше по-голяма, имаше един куп машинописки, куриери, телефонисти и пр., от които днес не би следвало да има нужда поради развитието на технологиите.
02 Юни 2017 11:08
8.08.2017 да се чете 8.05.2017
02 Юни 2017 11:14
чрез завишени плащания на автомобилни застраховки


Ако колата е собственост на жената, а аз съм джигита зад волана, да видим, как ще ми завишиш автомобилната застраховка, след като нямам возило на мое име?
02 Юни 2017 11:20
Бур - Гаски, данните ти са верни.
И те се дължат на факта, че днешните автомобили, дори и 15 - 20 годишни имат системи за сигурност на пътниците и конструкция, която намалява риска за травми и летален изход на пътуващите.
Тенденцията, която сочиш е горе-долу същата в световен мащаб.
02 Юни 2017 12:09
мвр тр да вземе пример от големия бял брат. глоба от $50, примерно, ако не се плати до месец, пак примерно, се продава на колекторска фирма за $20, и колекторската фирма почва да те търси и накрая си начислява и всички разходи по търсенето - глобата става $2000, които си плащаш като поп. а и гражданската ти отговорност от $400 скача на $4000. и съответно повечето гледат да са много изрядни с плащането. ама де толкова акъл у бб и антуража му
02 Юни 2017 12:41
popangelov
02 Юни 2017 11:08

Не ми се рови в ПУДМВР, ама там беше фиксиран някакъв щат 49500. От тях поне 10% са недокоплект и то недокомплект на шефските места няма. сещаш се откъде е. Едва ли повече от 40% са униформените с полицейски функции, от тях поне 20% са зад бюра и не са навън - т.е. от тях реална работа, освен справки и проверки на низшестоящите не може да се чака. Остават да речем 35% патрули (ООР), 35% териториална (квартални) и 30% пътна полиция. От тях само 30% могат да констатират нарушения на ЗДвП. Ти смятай в абсолютни цифри какво е това. Освен това пътна се занимават с обслужване на произшествия, неправилно паркирали и контрол по скоростта (най-често). И въпреки това - никой не смогва да им обработи констатациите! Ако искаме здрав контрол - всеки униформен трябва да може да констатира нарушения. Независимо по ЗБЛД, ЗДвП или общински наредби. И за вечните мрънкачи - като ви спрат - не плащайте, не предлагайте пари. Искайте си акта.
Освен това трябва основна промяна на ;целия административно-наказателен процес. не кварталните да си губят времето да издирват и връчват наказателни и фишове, ами както по-горе беше посочено - всички тези бумаги да се пращат по пощата. Щом си заявил един адрес, значи си поел ангажимента да получаваш кореспонденция на него. Ама продал си и си забравил да го отразиш? Твой проблем! Там се къса нишката!
02 Юни 2017 12:49
sw,
то твоето като от филма Minority report. Провиждат в бъдещето и ти пращат фиш с предна дата.
- "Ето как работи системата в Германия с конкретен пример: На 8.08.2017 съм заснет от подвижна камера с превишена скорост (38km/h при разрешени 30km/h). На 29.05.2017 получавам по обикновената поща акта...."

Бобърче,
ето затова трябва да има персонални застраховки ГО. А те досега ги правят на автомобил. И ако ти си рецидивист на пътя с колата на жена ти и те ловят, то при тази система бонус-малус ще вдигнат застраховката на колата на жена ти без тя да е виновна.

mehudi
големият бял брат е по-секси да се цитира само във връзка с Тръмп и изцепките му. Обаче имат една от най-добрите системи в света да облекчават ежедневието на нормалните хора. В битов план много добре работещи неща са измислили. Това дето даваш за пример е едно от тях. Изряден ли си - не те е грижа. Иначе се оправяй и плащай.
02 Юни 2017 13:43
то при тази система бонус-малус ще вдигнат застраховката на колата на жена ти без тя да е виновна.

Таман никой вече няма да си дава колата за да не му вдигнат застраховката. Даже на жена си, ако същата е повод за опасение. А докато има коли с пълномощно от глухонеми баби, няма да има ред. Защото и чужда кола не можеш да конфискуваш. В случая на глухонямата баба.
Бонус/малус е единственото решение. Това от кога го разправям. Защото бонус/малус има и трети вариант. Който стане причина на много плащания по ГО, му отказват да го застраховат въобще. И всичко си идва на мястото. Ама и за това трябва държава. А не разни саратовски почини.
02 Юни 2017 13:51
Понеже по-горе почнаха с "Германия". В Германия за скорост не снима само полицията. Тя снима най-малко. Най-много снимат градските власти. Едни малки колички - ту тук, ту там. Ту пред училище, ту пред детска градина или на съвсем права отсечка с ограничение 50. И после тия пари отиват в касата на града. Милиони.
Същото правят и селата. Слагат едни стационарни камери на определени места в селото, които денем святкат на 50 км/ч, нощем на 30 км/ч (ако има ограничение). И ела да видиш какви пари се събират.
02 Юни 2017 13:55
https://www.google.de/search?q=blitzer+im+dorf&client=firefox-b&tbm=isch&imgil=6t0juquXms35PM%253A%253Bx5vZMvp6jRhoyM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.suedkurier.de%25252Fregion%25252Fhochrhein%25252Fstuehlingen%25252FSchreckt-Attrappe-Raser-in-Grimmelshofen-ab%25253Bart372620%25252C8693034&source=iu&pf=m&fir=6t0juquXms35PM%253A%252Cx5vZMvp6jRhoyM%252C_&usg=__fuapYT0cHzo2cTu5heY00PuTBnk%3D&biw=1176&bih=544&ved=0ahUKEwj28LLi_J7UAhVEVBQKHU99DtYQyjcINw&ei=4kAxWfb3EMSoUc_6ubAN#imgrc=g_j79a7O2fgOOM:
02 Юни 2017 15:08
Nickolas, напълно съм съгласен с теб за бонус-малуса и снимането от градските/селските власти. Тук обаче няма власти, НЯМА. Десетки пъти писма съм писал, срещи съм имал - НИЩО, НУЛА полза.
А що се касае за бонус-малуса при семейната кола - все на някого се води от двамата и единия, ако е говедо, а колата е на другия като има и става кофти. Затова бонус-малус, но персонализирани ГО за всеки шофьор. Има как.
02 Юни 2017 15:29
Обработват се едва 20 - 30% от данните, заснети от камерите за контрол на скоростта. Така 70 - 80% от видеоматериала от камерите, които и без това са недостатъчно,
Логиката е брилянтна! Обработват се едва 20-30% от заснетия материал, но камерите са малко?!
Всъщност, съвсем нормално! Нашите хора печелят от доставка на камери, а не от обработка на заснетия материал и събиране на глоби!
Днес, във връзка несъвместимоста на новите автомобили на МВР със съществуващата техника за заснемане прочетох, че това не е проблем, ЗАЩОТО се предвижда новите автомобили да бъдат оборудвани с нови, по-модерни камери!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД