Стотици хиляди глоби за нарушения на пътя или не са платени, или изобщо не са връчени. Системата за видеоконтрол е неефективна. Обработват се едва 20 - 30% от данните, заснети от камерите за контрол на скоростта. Така 70 - 80% от видеоматериала от камерите, които и без това са недостатъчно, изобщо не се гледа, въпреки че в него са записани вероятно стотици хиляди нарушения. Половината от реално издадените електронни фишове се връщат обратно, защото нарушителят не е открит на адреса, глобата не е връчена и наказателното постановление не може да влезе в сила. Стряскащото признание дойде от различни източници в МВР.
В края на миналата седмица премиерът Борисов настоя за бързи мерки, за да се спре войната по пътищата и да се намалят жертвите от катастрофи. Веднага бе подготвена наредба за контрола на употребата на алкохол и наркотици. Проблемът с контрола на скоростта обаче продължава да е сериозен заради неработещи камери, техническа несъвместимост на различните системи и ниската събираемост дори на наложените глоби.
През миналата година например е трябвало да бъдат връчени 375 000 електронни фиша. Половината от тях са върнати обратно на МВР, защото нарушителите не са открити на посочени адреси. Разходите за процедурата по издирване на нарушителите често са по-големи от санкцията, признават от полицията. В крайна сметка 60 000 - 70 000 от тези фишове остават невръчени. Същата е ситуацията и с актовете и наказателните постановления за нарушенията, които са констатирани от полицията на пътя.
Освен това много често дори вече признати наложени глоби не се плащат. На година се установяват по около 800 хил. нарушения, немалък процент от които остават висящи, докато изтече абсолютната им давност. Така, ако едно лице успее да се укрие 3 години от връчване или плащане, то накрая глобата пада. През последните две-три години не се изнасят точни данни, но в предишните години са налагани глоби за 50 - 70 млн. лв., като от тях са събирани едва по 20 - 30 млн. лв.
В отговор на въпрос на "Сега" главният секретар на МВР Младен Маринов заяви, че се вземат спешни мерки. Те се състояли в засилен контрол на пътя и бърза справка за наложени санкции и невръчени наказателни постановления. "Ако се окаже, че спрян за проверка шофьор има връчено наказателно постановление, веднага временно се отнема свидетелството за правоуправление - докато глобата не бъде платена", обясни той. Това обаче важи само ако шофьорът бъде спрян и проверен. Предвиждат се и законодателни промени за повишаване събираемостта на глобите. Една от тях е административни услуги да бъдат отказвани, ако лицето не е изпълнило задълженията си към бюджета.
За повишаване на събираемостта помагат и въведените в експлоатация нови автомобили, които дават възможност при самата проверка да се издават наказателни постановления, допълни шефът на националната полиция главен комисар Христо Терзийски. "Освен това в момента върви тестване между информационната система на НАП и тази на МВР за управление на наложените и платените глоби", добави Терзийски. Той твърди, че 278 автомобила на КАТ са оборудвани с работна станция за отдалечен достъп, чрез която се извършва автоматична проверка за наложени и неплатени глоби.
Според шефа на полицията са започнати и съвместни стъпки с Комисията за финансов надзор, които управляват Гаранционния фонд, за купуване на нови стационарни и подвижни камери, с които да се работи по контрола на скоростта. "Стремим се към въвеждане на практиката на единен център за видеообработка, който, от една страна, намалява ангажимента на служителите на Пътна полиция по обработка на нарушенията, а от друга - автоматизирането на тази обработка свежда до минимум субективния фактор при определянето на наказанията", допълни главен комисар Терзийски.
Как МВР ще се оправи с единен център на стотици камери, когато не може да управлява дори четири камери на тунела на магистрала "Люлин", които не работят от 7 месеца, попитаха журналисти вчера. От "Пътна полиция" се оправдаха, че все пак става дума за техника и тя може да се развали. Четирите камери са единствената система в България, която засича нарушения по средна скорост. "Преди да спре да работи, годишно тя установяваше по 30 000 - 40 000 нарушения", обясниха от "Пътна полиция".
ПРОВЕРКА
Вътрешният министър Валентин Радев обяви, че е наредил проверка за разкритията от последните дни, че мобилните камери не може да снимат от вътрешността на новите патрулки. Както стана ясно в последните дни, купените за "Пътна полиция" камери не могат да се използват в автомобилите КИА, които постъпват от началото на годината. Затова и Радев е наредил проверка кой е правил поръчката, кой е давал спецификациите, кой е приел точно този тип автомобили. Според "Пътна полиция" нямало никакъв проблем "камерата да бъде слагана на предния капак или на покрива на автомобила, както и да се слага на триножници до колата". Вече имало и обществената поръчка за 59 нови камери. Те ще бъдат в куфарче и ще се ползват от полицаи на пътя, без да се налага да има автомобил дори. Новите патрулки са купени като част от обществена поръчка за 27 млн. лв., която е приключила миналия август.
Първата ни тенис-ракета се упражнява да управлява МВР-то има няма десет години. Пряко, като главен секретар и индиректно, чрез назначените от него министри и секретари. За това време гърдите му станаха сини да се хвали с постигнатите успехи.
А то излиза, че през тези години не е успял да направи дори една работеща система за контрол на скоростта и налагане и събиране на глоби. Това при положение, че шофьорите не са някакви професионални и обръгнати престъпници, дето се крият от закона, а той е имал винаги комфортно мнозинство в законодателната власт. Дадоха толкова пари за автоматични и стационарни камери, а то видите ли нямало капацитет да се обработят снимките и съберат парите.
Поради това бездействие всяка година не са налагани и събирани глоби за 50-100 млн. Един милиард лева можеше да е влязъл в хазната и с тези пари да се оправят много пътища, а много хора можеше да са живи.
Обаче е несравнимо по-лесно да вдигнеш цената на винетките и да вземеш парите от съвестните шофьори и бизнеса. Не ти трябва да се занимаваш с изграждане на компютърни системи, обществени поръчки, обучение на персонал, приемане на закони и наредби. Добавяш един член в закона, печаташ и парата влиза в джоба.