:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,647,664
Активни 334
Страници 18,074
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Ще строим Европейска конфедерация

Емил Хърсев
Имаме си Документ за размисъл. Така кръстиха новата програмна харта на Еврокомисията. Е, да размишляваме. Според брюкселската легенда тази харта идвала да допълни мартенската Бяла книга, замислена лично от първия европеец Жан-Клод Юнкер: да посочи варианти за бъдещото на Европейския съюз. Новите тезиси имат по-тясна цел: "задълбочаването на икономическия и паричен съюз". Бялата книга на Юнкер задаваше въпроси в бъдеще неясно време. Очертаната хипотеза: Евросъюзът първо трябва да се върне назад, да се отдели един нов, вътрешен съюз - Еврозоната, а периферията да го следва незнайно как, на различни скорости. Новият програмен документ дава точно обратен отговор на базовата хипотеза на Юнкер и той е, че



Евросъюзът тръгва към конфедерация,



ще стане единен икономически субект, с обща валута, обща икономическа политика и общ бюджет, макар и съставен от политически автономни и запазили национален суверенитет държави. (Този суверенитет ще се свива постепенно, докато стигне до парадната държавност на Княжество Лихтенщайн в пределите на Швейцарската конфедерация.) Разбира се, думата "конфедерация" никъде не се споменава в Документа за размисъл. Но така се нарича тази форма на държавно устройство, която Евросъюзът трябва да приеме по план до 2025 г. За разлика от Юнкеровата Бяла книга новият документ не е покана за дискусия. Вярно, казва се "Документ за размисъл" (в оригинала "reflection paper"), но това не значи, че сега ще почнат дискусии. Няма, това е план, това е решено - вземи го или бягай. "Размисълът" (reflection) е за домашно упражнение на периферните държави, всяка от тях трябва самостоятелно да реши ще ходи ли със стадото, или ще върви където ще. Това е



"предложението, което не можеш да откажеш",



за което пуйчихме цяла седмица, след като зам.-шефът на Еврокомисията Домбровскис огласи, че се чака покана към всички държави в Евросъюза да встъпят и в Еврозоната. Наивниците се възрадваха, че шефовете не само ще отворят вратата на кошарата, известна като Еврозона, а ще ни захлебят със сладки примамки. По-опитните подозираха, че няма да е така весело и че примамката върви с тояга за покарване на по-вироглавите, такава е класическата германска комбинация за убеждаване на размишляващите:



Zuckerbrot und Peitsche



(сладкиш и камшик; Zuckerbrot е хляб, замесен със захар, хляб с идея за козунак). Които като мен са учили германския правилник (Ordnung) в Германия и по германски, знаят, че сладкишът в комбинацията е само символично допълнение към камшика. В цялата германска история не е известен един случай на някого да са дали сладкиш (дори и прост Zuckerbrot). Философското обяснение е, че символичният сладкиш е опцията сам да се сетиш къде да вървиш, преди да те упътят с камшика. За жалост не съм вещ франкофон, а само начинаещ франколис (lis, фр. чета) и не мога да доловя френската компонента в неустоимото предложение. А тя е важна, защото "документът за размисъл" има осезаемо двойно авторство. В него се откриват цели и нешлифовани диаманти от размислите на известни финансисти. Приносът на колегата Емануел Макрон (доскоро старши съдружник във финансовата къща "Ротшилд") за избора и функциите на един



финансов министър на Европа



можем да прочетем чист и непокътнат в брюкселската компилация, а общият европейски бюджет е обяснен точно, както колегата Шойбле би описал поверената му хазна - повече по въпроса виж на http://www.bundeshaushalt-info.de. Новите евротезиси са почерпили от трудовете на колегата Маркус Брунермайер, професор в Принстън (САЩ) и съветник в Бундесбанк, идеи за бъдещите нови облигации, с които ще финансираме дефицита на европейския икономически и паричен съюз. Те няма да са "еврооблигации", емисия на Евросъюза, по които всяка държава става длъжник. Не, бъдещите Europaische Sicherheitsbonds (европейски гарантирани облигации, неясно защо наречени в българския превод на тезисите "европейски сигурен актив" - всяка облигация със сигурност е пасив на емитента) според Брунермайер ще са съвместни емисии на държавите в ЕС = Еврозоната. Ще са два вида: приоритетни (senior), по които евродържавите ще дължат солидарно (т.е. инвеститорът ще получи дължимото дори и ако някои от държавите - емитенти, напр. Гърция, Италия, фалират и спрат плащанията) и високодоходни - но който ги купи, сам ще носи риска от фалит на отделните държави - до размера на дела им в емисията.



Няма нужда и възможност за преразказ



на цялото четиво за размисъл. Неговите 40 страници трудно ще се поберат в стотината реда на този коментар. Добре е всеки да почете и да помисли сам какво ни чака в бъдещата Еврозона, конфедерацията, наричана още Европейски съюз. А ни чакат обща икономическа политика, нов, пряк контрол от Брюксел върху икономиката и най-вече върху финансите на страните членки, чакат ни Европейска финансова служба (Eurofinanzamt?) и Европейски валутен фонд. Но което е най-важно за нас, а не го пише в документа:



България влиза в Еврозоната преди 2025 г.,



най-вероятно до 2-3 години, заедно с цялата група държави от Евросъюза, които засега са извън единната валута. След 2019 г., когато по план ще завърши подготвителният етап на новия съюз, Еврозоната ще бъде "обявена за официална конфигурация на Съвета", т.е. който не е в Еврозоната, е вън от висшия орган на Евросъюза - Европейския съвет, и се е самоизключил от ЕС. За България новините са изненадващо добри, нов шанс, който не сме нито извоювали, нито (честно казано) сме заслужили, обаче получаваме възможност да строим новата Европейска конфедерация. Както се казва "барабар с мъжете".

24
6474
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
04 Юни 2017 19:12
Не разбрах мнението на автора...
Не разбрах – на къде да вървим?...
04 Юни 2017 19:14
И още – ако ще вървим към конфедерация, то началото трябва да е референдум!...
04 Юни 2017 19:20
найс
04 Юни 2017 19:20
А, дано, ама...
04 Юни 2017 19:21
ми супер, по-добре от това - здраве му кажи!
04 Юни 2017 20:41
Добре дошли в дълбоката провинция на ЕС.

Толкова беше с България. Демократичен разпад.
04 Юни 2017 20:44
Лошо беше да сме 16та република в СССР.. но пък сега ще е супер да сме 27ма дупка на кавала ЕС. И да - преди беше лошо щото имахме българска идентичност. а сега вече нямаме нищо и е 27ма дупка е по-добре от нищо...
04 Юни 2017 20:51
Щом Хърсев е скептик .нямам основания за оптимизъм.
04 Юни 2017 21:07
Помните ли какво казала Лисана на краченцата си - беж краченца да бягаме от Еврогейския съюз! !6-тата република в СССР песен ще ви се стори в сравнение с Юнкеровата идея! Хърсев, строй си я сам европейската конфедерация! Аз не ща!!!!
04 Юни 2017 23:23
Евросъюзът тръгва към конфедерация,
ще стане единен икономически субект, с обща валута, обща икономическа политика и общ бюджет, макар и съставен от политически автономни и запазили национален суверенитет държави.

Toва си беше ясно като бял ден.

Защото другият вариант е разпад на ЕС, а трети вариант няма.
Третият вариант съществува само под формата на илюзия в главите на заблудените.

Иначе Хърсев е прав.
За България е добре дошло.
Почнем ли да строим Европейска конфедерация, няма да има голямо значение БСП или ГЕРБ ще е на власт.
Властта им ще бъде ограничена, почти до тази на кмета на София.

04 Юни 2017 23:31
Как се пази национален суверенитет и политическа афтономия, без икономическа политика и бюджет?
Може би, г-н Хърсев ще може да го обясни многословно и неразбираемо?
05 Юни 2017 00:55
Хърсев - българския Роалд Дал
05 Юни 2017 01:05
Писах ви по подобен повод преди време - Бай Ганьо обича да седи на прага, задникът вътре, ама краката отвън.
А работата отива на ... "няма не искам, няма недей". Или вътре (в съюза) или навън (на хлад)
05 Юни 2017 01:21
Как се пази национален суверенитет и политическа афтономия, без икономическа политика и бюджет?

Тъкмо затова казвам, че правомощията на политическите партии когато са на власт ще паднат почти до тези на кмета на София.

В най добрият случай колкото на губернатор на американски щат.
05 Юни 2017 05:38
Добре е всеки да почете и да помисли сам какво ни чака в бъдещата Еврозона, конфедерацията, наричана още Европейски съюз. А ни чакат обща икономическа политика, нов, пряк контрол от Брюксел върху икономиката и най-вече върху финансите на страните членки, чакат ни Европейска финансова служба (Eurofinanzamt?) и Европейски валутен фонд.

Чакат ни команди, рестрикции и проблеми. Какво значи обща икономическа политика???? Тя и сега е обща: главните измислят правилата и ги налагат силово на балъците. В своя полза и обща вреда. Но изобщо не им помагат нито с пари, нито с технологии, нито с пазари, за да могат да се развиват. Пускат на елита им по някое евро бонус, колкото да го държат послушен и да могат да разчитат, че ще си изпълнява задачите.
05 Юни 2017 08:11
Това означава да му мислим ( ако , има някой останал....) за " национален идеал " един ден. Изобщо , идиотизмите за които сме се захванали следват един , след друг.....по всички азимути.
05 Юни 2017 09:53
сега европа е на принципа
електрификаци+съветска власт+НЕП=комунизъм
при конфедерация или федерация има вътрешна конкуренция и затова има напредък ФРГ‌‌ и Швеицария
05 Юни 2017 09:57
Лелелеий...
Тръшкането и "националното" опело, нема да помогнат... Кулата ще се строи... Нъл' туй муй основното предназначение на интернетя?
05 Юни 2017 10:07
За нас това значи само едно.

Съвсем официално ни пълнят градовете и селата с тарамбуки така е решило правителството на общата държава. Не ни дават никакви пари ще се справяме както можем.

Даже напротив целия валутен резерв на БНБ + парите на валутния борд заминават безвъзвратно.

За нас остават само:
Чужди дългове, чужди емигранти и много тежко робство. Но пък може да си търсиш работа в Париж ако има кой да ти я даде.

Накрая разпада на този съюз ще бъде жестока хем гражданска хем съвсем между национална война.
05 Юни 2017 10:34
По-опитните подозираха, че няма да е така весело и че примамката върви с тояга за покарване на по-вироглавите, такава е класическата германска комбинация за убеждаване на размишляващите:
Zuckerbrot und Peitsche
(сладкиш и камшик; Zuckerbrot е хляб, замесен със захар, хляб с идея за козунак). Които като мен са учили германския правилник (Ordnung) в Германия и по германски, знаят, че сладкишът в комбинацията е само символично допълнение към камшика. В цялата германска история не е известен един случай на някого да са дали сладкиш (дори и прост Zuckerbrot).

Направо четиво отговарящо на патагонските недоумения относно разрешаването на фалитите и възможността да живееш над стандарта си!!!


Прав е Хърсев да няма мнение. Един Господ знае какво ще излезе в многолетната гало-германска война!
След ВСВ се стигна до картела ЕО, който общо взето беше успешен до израждането му в ЕС.
Французите, имащи доскоро политически и все още военен превес, чувал съм, че разчитат демографията един ден да ги възнагради.
Немците - вероятно се опират на новите сателити при определянето на икономическата и паричната политика.
05 Юни 2017 11:08
България има избор да се претопи в ЕС или в Евразия , най-вероятно Турция.
05 Юни 2017 11:09
Щом Хърсев е скептик, нямам основания за оптимизъм.

Интересно как го разчете като скептик.


За България новините са изненадващо добри.
Нов шанс, който не сме нито извоювали, нито (честно казано) – дори заслужили.

Обаче получаваме възможност да строим новата Европейска конфедерация. Както се казва "барабар с мъжете".



Четене с разбиране му е майката.

И яко бачкане, за да не изпуснем и тоз последен вагон на последния за нас влак.
05 Юни 2017 11:21
България има избор да се претопи в ЕС или в Евразия


Ако ще наречеш „претопяване” една конфедерация, начи доста се си объркАл.

Хората ти казват директно какво ще се прави!

А туй – Евразията – е таквоз мъгляво понятие, че само мъти допълнително главите на некои от списващите тук.
05 Юни 2017 18:35
А колко по-добре би било тука да си "колим и бесим" необезпокоявани от разни европейски правила, нали Хърсев?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД