Бившият директор на ФБР Джеймс Коми потвърди в писмена декларация пред Конгреса, че Доналд Тръмп е намекнал, че очаква от него да спре разследването за бившия съветник по национална сигурност Майкъл Флин. Той напусна заради укрити контакти с руски представители от разследването за евентуална намеса на руската страна в изборите в САЩ.
Бившият директор на ФБР публикува декларация в навечерието на показанията, които даде вече като частно лице пред сенатската комисия по разузнаване, която разследва евентуална руска намеса в изборите. Джеймс Коми бе уволнен от Тръмп на 9 май т.г. Пред сенаторите вчера той потвърди описаното в декларацията. Разказвайки за среща на четири очи, състояла се на 14 февруари в Овалния кабинет, Коми пише, че Тръмп е разговарял с него за разследването на Флин и му е казал: "Надявам се, че ще можете да намерите някакъв начин да спрете това, да оставите Флин. Той е добър човек".
Според Коми това искане се е отнасяло за всяко разследване на "неверните показания на Флин относно неговите разговори с руския посланик през декември, но не и за по-общо разследване за евентуална намеса на руската страна в предизборната кампания на Тръмп. "Все пак беше обезпокоително, като се има предвид ролята на ФБР като орган за независими разследвания", казва Коми.
Той разказва и детайли за вечеря в Белия дом на 27 януари, по време на която Тръмп му казал: "Имам нужда от лоялност, очаквам лоялност". "Не помръднах, не казах нищо и не промених изражението на лицето си", пише бившият директор на ФБР, описвайки настъпилото "неудобно мълчание". Когато президентът в края на вечерята е повдигнал отново въпроса за лоялността, Коми е отговорил, че президентът "винаги ще може да разчита на неговата честност".
Пред сенаторите вчера Коми заяви, че е водил подробни записки след 9-те си срещи с Доналд Тръмп. На въпрос дали това била обичайна практика и защо го е правил, Коми обясни, че преценил, че Доналд Тръмп "може да излъже за естеството на срещата" и защото с течение на времето се убедил, че може да дойде момент, в който да се нуждае от тези записки, за да защити себе си или ФБР.
ПРОЦЕДУРА
Двама демократи в Конгреса - Ал Грийн от Тексас и Брад Шърман от Калифорния, са внесли искане за импийчмънт срещу Доналд Тръмп, съобщи "Индипендънт". В мотивите си те заявяват, че решението на президента да уволни директора на ФБР Джеймс Коми представлява възпрепятстване на правосъдието. Други демократи посочват, че импийчмънт може да се иска, ако възпрепятстването на правосъдието е доказано, но повечето от тях са се отказали от искане за такава крайна мярка. Усилията за сваляне на президента най-вероятно са осъдени на неуспех и заради преобладаващото републиканско мнозинство в Конгреса, коментират наблюдатели.