Ефектът от раздаваните пакети с храни, финансирани от еврофондовете, е символичен за бедните хора, показва анализ на Агенцията за социално подпомагане. Благодарение на получените храни те са спестили до 5% от месечния си доход, за изпълнението на оперативната програма за храните, която се управлява от социалната агенция. Общият бюджет на програмата от 2014 до 2020 г. е 123.3 млн. евро. По програмата освен храните се осигурява и топъл обяд на бедни и бездомни хора. Близо 6.2 млн. евро пък са за техническа помощ - разходи за възнаграждения и пр. Близо 300 хил. бедни българи получиха миналата година пакети с 19 продукта.
Всички, които имат доход под 193 лв., получават храните. Цената на един пакет за 2016 г. е около 118 лв. и е двойно по-скъп от 2015 г., когато се даваха повече храни. Според анализа на АСП пакетите с храни са били от най-голяма помощ за самотно живеещите възрастни хора над 65 г. И благодарение на тях самотните възрастни хора са спестили месечно по 5 на сто от дохода си, което прави около 10 лв. на месец. А през 2015 г. "спестената сума" е била над 2 на сто, или по 4.35 лв.
На семейство от двама пенсионери, чийто общ доход не трябва да надвишава 268 лв. месечно, пакетите с храните са спестили почти по 4 на сто от месечния доход, или също по 10 лв. Най-малък ефект раздаваните храни са имали върху бюджета на семейство с един родител и две деца, едното от които под 3-годишна възраст. При праг от 368 лв. за тримата самотният родител е спестил по близо 3 на сто от месечния си доход благодарение на храните. От АСП посочват, че при интерпретирането на данните трябва да се има предвид, че голяма част от подпомаганите с целеви помощи за отопление попадат в обхвата на други форми на целева социална защита.
Близо 19 на сто от потребителите на пакетите са мигранти и хора от малцинствата (включително роми). 38% пък са пенсионери над 65 г. 2% са деца.
Другата дейност, която се изпълнява по тази оперативна програма, е "топъл обяд", като тя е делегирана на общините. Ако през 2015 г. само около 6500 души са получавали топъл обяд, то през миналата и тази година има значително по-висок интерес от общините, посочват социалните служби. Топъл обяд се предоставя от 234 трапезарии за 31 хил. души в момента. Това са хора и семейства, живеещи в крайна бедност, които също са обхванати от различните схеми за социална защита - възрастни, самотни лица, хора с тежки увреждания и невъзможност за самообслужване, продължително безработни и неактивни лица, хора в риск от институционализиране, скитащи и бездомни. Те получават супа, основно ядене и хляб.
БЮДЖЕТ
За 2015 и 2016 г. бюджетът на министерството на труда за програми и мерки, които оказват пряко въздействие върху преодоляване на предпоставките за бедност, е около 560 млн. евро. Оперативната програма показва ръст на добавената стойност към тези политики чрез мерките за преодоляване на хранителен недоимък, което представлява около 2.8% от общата стойност на разходите за 2015 г. и 3.6 % от тези за 2016 г., които МТСП реализира в подкрепа на политиката на комплексни интервенции за уязвими групи.
Повечето продуктите в тези пакети са безполезни.Например през май дадоха 13 кг. брашно,чийто срок на годност изтича в началото на септември.През топлите месеци,т.е. до ноември най-много 2-3 лъжици да ползваме за заливка на мусака.Дадоха 5 !!! пакета обикновени вафли по 0,5 кг.Раздадох ги и петте.Лицето с увреждане ,на което ги отпуснаха е с диабет.Някой е решил,че бедните следва да бъдат подпомагани само с най-простите,елементарни продукти.Набляга се на количеството.Всъщност до момента /за 1 месец време/ нищо от тях не сме ползвали.Така че няма как да се отрази на месечния ни бюджет.По-полезно би било да се даде ваучер за 70-80 лв. и всеки да си закупи тези продукти,които ползва.Според мен цялата тази акция има за цел да се отчете дейност,а не реално да се помогне.