Жителите на община Трън казаха "не" на златодобива в района в референдума, организиран от местната власт в неделя. Против добива на скъпия метал се обявиха 1935 души, или близо 93% от гласувалите 2081 души. "За" са едва 125 души. Всички те отговаряха на въпроса "Против ли сте община Трън чрез общинския съвет да одобрява устройствени планове, определящи територии за добив и обработка на метални полезни изкопаеми?".
Въпреки че хората отхвърлиха инвестиционния проект, вчера яснота за това какво следва от допитването нямаше. Поводът за местния референдум е инвестиционното намерение на българска фирма да възстанови работата на някогашната мина "Злата". Предстои ВАС да се произнесе дали законно е формулиран въпросът в допитването. "Очаква се съдът да се произнесе дали той е законосъобразен. Затова не е ясно и какво ще последва оттук нататък", каза и.д. кмет на Трън Цветислава Цветкова пред БНТ.
Още преди провеждането на референдума прокуратурата внесе протест срещу формулировката на въпроса, който според нея е незаконосъобразен. Формулировката и на предишния въпрос бе оспорвана и се наложи да бъде променена, припомня Медиапул.
Дружеството с инвестиционните намерения за златодобив в района - "Евромакс Сървисиз" ЕООД (дъщерно на "Асарел", б.а.), излезе с позиция до медиите, в която определи провеждането на допитването като "разочароващо за бизнес климата в страната" и като отклоняване от законово установената процедура за разглеждане на такива инвестиционни проекти. Фирмата допълва, че очаква да чуе решението на съда по протеста на прокуратурата срещу пропуските в процедурата по свикване на референдума от общинския съвет. Дружеството е титуляр на издадено от МС разрешение за търсене и проучване на подземни богатства с регистрирано търговско откритие на находище "Трън". Още преди референдума компанията обяви, че отлага проекта за добив в северен участък на Руй планина, докато не убеди в безопасността му трънската общественост.
"Вместо в експертен и конструктивен диалог се оказахме въвлечени в политическо-криминален сценарий, който е абсолютно несъвместим с ценностите на компанията и от който се дистанцираме изцяло. За да избегне напрежението, инвеститорът отказа да се включи в кампанията за референдума и направи съществена промяна в проекта си в отговор на обществените очаквания", стана ясно още от позицията на "Евромакс Сървисиз".
Бившият областен управител на Перник определи допитването като незаконосъобразно, тъй като според конституцията подземните богатства са "изключителна държавна собственост" и тяхното управление е в правата на правителството.
---------ПОЗДРАВЛЕНИЕ
Президентът Румен Радев изрази подкрепата си във "Фейсбук" за местните хора и правото им да определят инвестиционната политика на общината, в която живеят. Той приветства гражданите на община Трън, "които показаха, че местната демокрация в България може да функционира успешно". "Референдумът е пример за това как отговорни български граждани се самоорганизират, за да защитят правата си и да се произнесат по проблем, не само от местно, но и от национално значение", написа държавният глава.
|
|