Волята на мнозинството българи, участвали в националния референдум през 2016 г. - за чист мажоритарен вот, за пореден път срещна отпора на политиците. Внесеният от ГЕРБ законопроект за изменение на Изборния кодекс, с който трябваше да се въведат нови изборни правила, претърпя крах още на първо четене. В негова подкрепа се обявиха 98 депутати - 87 от ГЕРБ, 10 от "Воля" и 1 независим. Опонентите на промяната - БСП, ДПС и "Обединени патриоти", мобилизираха силите си и събраха 120 гласа "против". Промените в Изборния кодекс предвиждаха чист мажоритарен вот в два тура и разпределение на страната в 240 едномандатни района, като прерайонирането се възлагаше на президента.
Противниците на промените в изборното законодателство бяха мобилизирани до краен предел - всички депутати бяха налице в пленарната зала. В редиците на ГЕРБ и "Воля" обаче имаше отсъстващи. "Искам все пак да се съобразим с мнението на тези 2.5 млн. български граждани, защото виждам, че днес залата е пълна, което означава, че ще има висока избирателна активност за това дали да има мажоритарна система, или да запазим сегашната", нахъса колегите се зам.-шефът на ГЕРБ Цветан Цветанов преди гласуването. И се обърна към останалите парламентарни групи с призива на Слави Трифонов "да се съобразим с тези наши работодатели".
Както и се очакваше, молбата не омилостиви противниците на промяната. От БСП използваха успеха на самия Цветанов на мажоритарни избори през 2009 г. срещу проф. Андрей Пантев като аргумент срещу новия модел. "Проф. Пантев е един учен историк, който, когато вие сте учили във ВИФ, той е правел дисертации в Лондон, и когато вие сте въртели обиколки, е преподавал в Щатите. Резултатът беше убийствен - 63 хил. гласа за вас и 27 хил. гласа за Пантев. Когато се сблъскат парите и идеите, идеите отстъпват засрамено", коментира соцдепутатът Александър Паунов. И обобщи, че "не се избират личности, защото, ако партията не застане с финанси, със структури, с медии, нито един не може". Обиденият Цветанов му отвърна, че е "обиколил страната повече, отколкото можете да си представите", а "с г-н Пантев сутрин си пиехме кафето". И обясни, че депутатите от ГЕРБ си "имат приемни дни, срещат се с избирателите и затова имат по-голям авторитет".
ДПС подложи на критика проекта на ГЕРБ, въпреки че само преди два дни нейни депутати подкрепиха знаково идеите на най-голямата партия. "Има нужда от освежаване на политическата система", заяви депутатът от движението Рамадан Аталай. И даде като пример за подобно действие въвеждането на мажоритарен елемент през 2009 г., което било направено с оглед на националния интерес. Сега обаче случаят не бил такъв. Затова и ДПС нямало да подкрепи ГЕРБ, въпреки че партийният му интерес бил обратният.
"Гледам и виждам страх. Ослушвам се и чувам страх. Помирисвам и мирише на страх. Страх да се вслушаме във волята на 2.5 млн. българи", драматично обяви лидерът на "Воля" Веселин Марешки. Той подкрепи проекта на ГЕРБ и обяви, че има собствен законопроект за мажоритарна система, който се отличава най-вече с това, че запазва съществуващите 31 многомандатни избирателни района, докато в предложението на ГЕРБ се предвиждаше замяната им с 240 едномандатни. Марешки директно поиска подкрепа от ГЕРБ, когато дойде редът на проекта на "Воля". Шефът на правната комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ обаче иронично коментира, че предложенията на Марешки съдържат "уникални и свръхуспешни решения".
Въпреки че проектът за промени в Изборния кодекс на ДПС бе отхвърлен, пролича поредният реверанс на ГЕРБ към движението - партията на Бойко Борисов се въздържа при вота. От ДПС настояваха да бъде премахнато задължителното гласуване и да се възстанови старият ред на образуване на избирателни секции в чужбина.
----РЕАКЦИЯ----
Малко след като мажоритарният вот бе отхвърлен в НС, шоуменът Слави Трифонов коментира: "Днес депутатите в Народното събрание суспендираха българската конституция. В конституцията пише, че цялата власт произтича от народа и народът упражнява властта си и пряко. На референдума народът пряко упражни властта си. Пряко изрази волята си. Днес депутатите не признаха тази воля и практически извършиха държавен преврат. От днес ние не живеем в демократична държава. От днес ние живеем в някаква уродлива форма на партийна аристокрация. Аристокрация, която живее и управлява с една-единствена цел - собственото си благо. Това са фактите. В европейската история обаче аристокрацията винаги е била изхвърляна от властта. Дали по мирен път, или с революция - няма значение. Ние също ще изминем този път. Ще има възмездие. По един или друг начин. Това ще реши българският народ. Аз също съм част от българския народ и ще бъда част от това решение... Затова ще завърша с две поговорки: "Каквото повикало - такова се обадило" и "На зла круша - зъл прът". От офиса на шоумена не дадоха повече обяснения какво смята да предприеме Трифонов. "Всичко, което Слави Трифонов е искал да каже, го направи чрез обръщението си", бе единственият коментар.
------ОТКАЗ------
Малко преди вота в НС президентът Румен Радев повтори старата си позиция, че не му е работа да се меси в Изборния кодекс, като поеме определянето на избирателните райони. Стори го чрез остри думи към ГЕРБ, без да споменава партията: "Нека депутатите, които предлагат президентството да свърши едно такова райониране, да не бягат от своята отговорност. Това означава, че те си представят, че България е президентска република, а тя е парламентарна. Те трябва да се държат като депутати именно в такава република". Според Радев президентството няма правомощията, капацитета и експертизата, за да извършва районирането, заложено в проекта на ГЕРБ.
|
|