:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,716,215
Активни 306
Страници 5,809
За един ден 1,302,066

Все по-малко деца ходят на детска градина

Все по-малко деца посещават детска градина. Ако през 2016 г. в предучилищно образование са били обхванати 81% от децата на 5- и 6-годишна възраст, то през 2017 г. процентът им намалява до 79.04 на сто. Данните бяха изнесени от просветното министерство на конференция, посветена на мерките срещу отпадането на децата и учениците в детските градини и училищата.

Всеки седми ученик между 15 и 18 г. не посещава училище, което в повечето случаи означава, че не завършва или го прави по-късно през живота си. По-голямата част от причините за отпадането при децата са социални и икономически - липса на облекло, обувки, заплащане на такси за детска градина, липса на пари за учебници, на образование при родителите и др., посочиха от МОН. На по-голям риск от отпадане са изложени деца от семейства, в които има тежки форми на насилие, алкохолизъм и др., както и деца, които са изпращани да работят. Според PISA ниските резултати на 32% от българските ученици, взели участие в последните измервания, са вследствие на влошена социално-икономическа и семейна среда.

Данните на шефката на синдиката на българските учители Янка Такева пък сочат, че 150 хил. деца в момента не ходят на детска градина. "Всяка година 15 хил. деца отпадат от училище, като половината от тях заминават с родителите си в чужбина", посочи Такева.

МЕРКИ

Просветният министър Красимир Вълчев обеща през юли т.г. да подготви междуинституционален механизъм, който ще обедини държавната и общинската власт в работата по задържане на децата и учениците в забавчките и школата. Той заяви, че ще разчита много на общините да издирват децата и учениците, като най-важно е да всички деца на 5- и 6-годишна възраст трябва да бъдат обхванати в детските градини. "Ако започнат да се социализират на тази възраст, има по-малък шанс да отпаднат от училище и по-голяма възможност да бъдат привлечени в профилирано или професионално обучение", коментира той.
7
1893
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
16 Юни 2017 02:49
Тука е отговорът на въпроса на Димитър Бочев - при социализма е имало духовна нищета, пък сега има все повече асоциални.
16 Юни 2017 09:11
Абе стига с тая "социализация" бе!!! Де-социализират се по-точно! До преди да тръгне на градина малкият играеше със всички деца от градинките, и малки и големи. След като подкара градината почна да си играе самос с неговата група и ако познава лично някое дете от другаде. За пишман госпожите или лелки да не говорим. Те така го социализираха след първите две групи, че сменяхме група. Но продължава да има проблеми с речта, стиска като камила по цял ден и т.н. след две години игра на мълчанка, забрана за пиене на вода и ползване на тоалетна, че "били нови". Добре че бяха госпожите в новата група да разбере, че градината не е форма на концлагер.
16 Юни 2017 15:53
Има ли място за всяко дете в детска градина в София?
16 Юни 2017 17:12
То си е написано защо - родителите нямат пари за дрехи и учебници, родителите са неграмотни, образованието не е сред ценностите на циганската общност, колкото и вътрешно тя да се дели на племена, кланове, родове или каквото е там...Тия стринки от МОН са в състояние и Такева да вбесят с глупотевините и нищоправенето в посока дрън-дрън концепции, програми и ала-бала, толкова кухи, че дори не дрънкат
Катастрофата не е в липса на места в детските градини в столицата и на места в градините в централната част на Варна, проблемът е, че утре ще имаме 50% тотално неграмотни, непригодни и немотивирани за каквато и да е работа 19-годишни, независимо от това, дали са стъпвали в каквато и да е образователна институция, или имат зрелостно свидетелство.
*****
Встрани от темата - до кога в детските ясли и градини ще се назначава куцо и сакато?! Няма ли да има най-после читави тестове за професионална пригодност на педагози и помощен персонал, натоварен с обгрижването на децата? Много били децата, ами като са ви много, напускайте госпожи и госпожици, сменете си професията, или я защитете достойно. Стачкувайте, искайте повече и по-добре обучен помощен персонал, предлагайте обучение на място, нали сега на мода е измисленото преди не знам колко години дуално обучение, дето по времето на нашите баби и дядовци си е било учене на занаят, ама истинско учене - с изпити и за калфа, и за майстор.
16 Юни 2017 17:16
Вчера в "По света и у нас" и другите новини показаха съвсем разлина картина, която лиспва в повечето медии.

Пример, отделен, но показателен. Впоследствие на "притурките" и грешната политика, цял един випуск 7 клас получава до Слаб 2.99 по история на средните векове при размествамето в реформата. За резултата от географията в 5 клас мълчат медиите също.

Показаното е важно не заради предметите.

То показва подхода към децата и към семейството!!! Всеки нерешен проблем на МОН се замазва с ролята на семейството.

Докато приказките за насилието от организации с частни интереси прокарали неразботещата наредба, с която да и водят клиенти, които са запушили възможността за професионален вътрешен анализ в системата и открито показване на вътрешните пробелеми без постоянно коментиране на семейството като фактор, и докато ред служебни проблеми в образованието постоянно се тълкуват като семейни, промяна няма да има.

Училището има своя социална роля, пропорционална на фактора време, прекарвано там от децата, но и на задачите, които училището си позволява незаконно да прехвърля на родителите.

Няма статия за училище, където да не се намесва и коментира безразборно института на семейството.

16 Юни 2017 17:30
Няма статия за училище, където да не се намесва и коментира безразборно института на семейството.
Г-н Фенерски, очевидно сте в час с проблематиката, предполагам, че е възможно и да сте професионално ангажиран в сферата на злощастното ни образование. Дали по най-правилния начин семейството се ''намесва'' във всяка статия засягаща темата не знам. Факт е, че училището започва с първи клас и там постъпват 7-годишни. Клишето за първите седем години може и да е изтъркано, но поне за мен е безусловно вярно. Не е работа на учителя, пък бил той и начален да учи децата, как да ползват прибори за хранене, носна кърпичка и кога да казват моля, благодаря, извинявай...За приучаване на уважение към по-възрастния, зачитане на чуждо мнение, решаване на спор със съученици с аргументи, не с бой трябва родители и учители заедно да работят, пазейки взаимно авторитета си.
16 Юни 2017 17:33
Данните на шефката на синдиката на българските учители Янка Такева пък сочат, че 150 хил. деца в момента не ходят на детска градина.
То няма толкова родени деца за последните три години (раждаемоста е между 65 хил. и 66 хил. деца годишно) и за предпоследните три години, та да отпаднат толкова деца, 150 хил., от детска градина.
Ама с такива данни на вечната прост-съюзка, такова образование.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД