Писателят и журналист Къдринка Къдринова бе заплашена от члена на СЕМ Бетина Жотева заради зададен въпрос. Къдринова е председател на сдружението на испаноезичните журналисти в България, член на СБП и СБЖ. Заради въпрос, който според г-жа Жотева съдържа клевета, членът на СЕМ отправи реплики с такова съдържание: "Много внимателно! Ама много внимателно! Значи, който се е опитал да ме вкара в интрига, не е прокопсал... Ама много внимателно с мен специално". На въпрос - "това заплаха ли е?", г-жа Жотева отговаря утвърдително: "Абсолютно. Пред всички." И малко по-късно: "Ако си отворите устата още веднъж за мен, ще видиш какво става".
Това се случва на заседание на парламентарната комисия по медии, където е обсъждана съдбата на радио "България".
Творчески и журналистически организации реагираха остро и поискаха оставката на Жотева като член на СЕМ.
Проследихме с интерес обяснението на г-жа Жотева по случая. Направихме си извод, че според нея заплахата не е заплаха, но е позволена, когато е замесено нейното име. Следва кратка стенограма от телевизора. Съдържанието на конфликта, довел до заплахите, се изяснява в хода на разговора.
***
Виктор Николаев, НТВ: ...А защо има заплаха?
Бетина Жотева, СЕМ: Каква заплаха?!
ВН: "Ще видиш какво става".
БЖ: Да, просто ще види, че...
ВН: Тоест признавате, че сте я заплашили?
БЖ: Да, признавам, че... признавам, че... Аз съм казала - "ще видиш какво ще стане" - и сега ще види какво ще се случи. Аз просто... Ами отивам в съда - за набеждаване и клевета. Щото това е клевета. Това, че аз съм ходила да говоря с испаноговорещи посланици от името на Екатерина Захариева. Тъй като това е изключително, скандал на изключително високо ниво. И изключително тежки обвинения и срещу мен, и срещу вицепремиера на държавата.
ВН: Какви изключително тежки обвинения срещу вицепремиера на държавата?
БЖ: Ами, че след разговор с нея нейната позиция е била срещу радиото и аз съм отишла с някакви посланици да си говоря за това. Ако ти това не го разбираш, аз няма как да ти го обясня.
ВН: Да опитаме пак.
БЖ: Давай, да.
ВН: Нормално е член на СЕМ на въпрос - "това заплаха ли е?", да каже - "да, абсолютно, пред всички"?
БЖ: Да.
ВН: Нормално е?
БЖ: Да, защото, когато човек си защитава честта и името, може да каже, може да направи всичко - аз скочих до тавана...
ВН: Как така всичко?
БЖ: Ами след като тя (Къдринова) може да каже всичко - и аз мога да кажа всичко. И аз не виждам каква заплаха съм казала. Скочих до тавана!
ВН: Ами защо не я пребихте направо?
БЖ: АЗ?!
ВН: За някой може и това да е нормално.
БЖ: Ами за някой може, но аз не съм толкова примитивна. Аз казвам, че е нормално човек да съди някого, когато се разпространяват лъжи и манипулации.
ВН: Бетина, познаваме се отдавна. Не намирате проблем в това, наистина? Честно?...
БЖ: Когато. Когато. Когато. Когато. Моето име. Името на хора, които уважавам. Цели институции се забъркват в такава долна манипулация. Човек има право да се защитава по всякакъв начин - аз съм избрала културния - съда.
ВН: ...Аз разбирам какво ви е ядосало, но трябва ли да има заплаха? И то от позиция на регулатор.
БЖ: Пак казвам - къде е заплахата? Няма да се разберем, Викторе, така. Няма заплаха. Изречението със заплаха кое е?
ВН: Има въпрос - "това заплаха ли е", и отговор - "да, абсолютно, пред всички".
БЖ: Да, мисълта ми е кой как тълкува какво значи заплаха.
ВН: Заплаха със съд?
БЖ: Естествено, че със съд. (...)
ВН: Тя (Къдринка) има ли право на мнение?
БЖ: Всеки има право на мнение и тя си го каза публично пред 50 души. Успя да направи интрига с държавна институция, с член на СЕМ и с посланици на чужди държави... То ще си покаже - дали съм аз (мишената - б.р.), дали е г-жа Захариева, която аз безкрайно уважавам...
Успя да направи интрига с държавна институция, с член на СЕМ и с посланици на чужди държави... То ще си покаже - дали съм аз (мишената - б.р.), дали е г-жа Захариева, която аз безкрайно уважавам...
Ииии, че са подли и как само се надушват и безкрайно се уважават.