Уволненият ден по-рано от Лиляна Павлова директор на НДК Мирослав Боршош бе върнат вчера на поста си по разпореждане на премиера Бойко Борисов. Министърът на европредседателството бе наказана с отнемане на двореца на културата от нейно разпореждане, който се предава под контрола на Министерството на културата - неговия традиционен принципал. Двете решения ще бъдат официализирани на днешното заседание на правителството.
Усилията на "Сега" да се свърже вчера с Лиляна Павлова бяха неуспешни. Под предлог че има важна среща при премиера, тя отказа да участва вечерта и в предаването "Лице в лице" по Би Ти Ви. Мирослав Боршош също не отговаряше на телефона си, но изложи привечер позицията си във Фейсбук: "След изключително важна среща, която проведохме днес с премиера Бойко Борисов, съм спокоен и удовлетворен, че българската култура победи и му благодаря, че доказа на всички ни, че това може да се случи. Вярвам, че държава, която се вслушва в гласа на своята интелигенция, има достойно бъдеще. НДК е символ на волята за промяна, на видимите резултати, доказателство за принадлежността ни към споделените европейски ценности. Благодаря на всички за подкрепата! Тя удвоява силите, с които ще продължа да работя в посоката, която познавате!"
В срещата при Борисов освен Павлова и Боршош е участвал и министърът на културата Боил Банов. Единственото обяснение за внезапната рокада, дадено от правителствената информационна служба, гласеше: "На срещата беше обсъдена работата на ръководството на НДК и бяха изчистени противоречията относно начина на управление на държавното дружество".
"Противоречията" бяха формулирани по следния начин от двете страни в спора: Министър Павлова обвини Боршош в "системно неизпълнение на указания, дадени от страна на едноличния собственик на капитала и също така действията на досегашния изпълнителен директор поставят под съмнение както доброто финансово управление на дружеството, така и е застрашено изпълнението на всички дейности по привеждането на сградата на НДК за нуждите на председателството". Отговорът на Боршош във Фейсбук бе: "Категорично отказвам да подписвам нови обществени поръчки, свързани с подготовката на НДК за Председателството под натиск и в условия, които не отговарят на правилата и закона. Не намирам за допустимо тези процедури - важна част от подготовката на България за Председателството на Съвета на ЕС през 2018 г - да се провеждат на фона на безпрецедентна атака срещу Националния дворец на културата. Не приемам да се поставя под съмнение доброто управление на Двореца, при положение, че промяната на НДК е безспорна и видима за всички".
И в двете тези се намеква за сблъсък на финансови съображения. НДК трябваше да бъде ремонтиран заради председателството на ЕС с отпуснатите му 17 млн. лв., които се оказаха недостатъчни, защото не бяха предвидени разходи за повишаване на сигурността (12 млн. лв.), за изграждане на студиа, оборудване на пресцентър и пр. Затова бяха поискани допълнително 28 млн. лв.
ПРЕДИСТОРИЯ
До май 2011 г. НДК се управляваше от Министерството на културата. После бе прехвърлено за кратко на Министерството на финансите, а през 2013 г. се върна в Министерството на културата. След възникнало напрежение между Мирослав Боршош и тогавашния министър на културата Вежди Рашидов НДК мина под контрола на вицепремиера по еврофондовете Томислав Дончев, а той пък го остави на служебния вицепремиер за еврофондовете Деница Златева. Най-кратко се разпорежда с него министър Лиляна Павлова, която го пое едва преди месец.
НДК е символ на волята за промяна, на видимите резултати, доказателство за принадлежността ни към споделените европейски ценности.
Майкаааааааа...