Противниците на председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов започнаха да стягат примката около него. Съдийската етична комисия на Висшия съдебен съвет (ВСС) е уведомила, че той упражнява нерегламентирана политическа дейност. Този сигнал може да послужи за основание за задействане на процедура по отстраняването му.
В случая "топката" е удобно подадена от Ивайло Крачунов от сайта "Блиц" и е за участието на председателя на ВКС в протест в защита на отец Паоло Кортези от Белене, който беше приютил бежанци. Протестът беше на 12 март пред президентството и на него присъстваха граждани и политици.
В дневния ред на Пленума на ВСС в четвъртък точката е включена като последна, а според defakto.bg вносители са Даниела Костова, Галя Георгиева и Димитър Узунов. Преписката е още от 25 май и очевидно вкарването й в дневния ред е било добре обмислено.
Точката масово беше възприета като заплаха за поста на Панов, въпреки че привидно изглежда като поредната стъпка от атаката срещу него, започнала тази пролет. Той влезе в конфликт с главния прокурор Сотир Цацаров по повод срещата му в ЦУМ с издателя на "Сега" Сашо Дончев, на която Дончев обяви, че му е оказан натиск за редакционната политика на вестника. Тъй като мнозинството отказа да разследва случая, Панов бе поставен "на мушката" заради твърдата си позиция, че скандалът не може да бъде подминат. Той успя да се срещне с президента Румен Радев и да му лансира идеите си за изваждане на прокуратурата от съдебната власт, консултации за свикване на Велико народно събрание и дебати дали прокуратурата да стане независим орган. Президентът обаче предпочете да заеме пасивна позиция.
Очевидно обвиненията в политическа дейност ще са основният аргумент срещу председателя на ВКС. Заради критиките си към статуквото в съдебната власт той вече беше обвиняван в политиканстване и от Цацаров, и от мнозинството във ВСС, и от парламентарната група на ГЕРБ, а правосъдният министър Цецка Цачева и премиерът Бойко Борисов директно му заявиха, че няма право да говори за друго освен за съда си. Цачева дори намекна, че ако иска промени, следва да стане депутат.
Атаките срещу Панов започнаха веднага след като заяви, че няма съдебна реформа, защото "ако имаше, щеше да има разследващ орган, който да разследва Сотир Цацаров за ЦУМ гейт". Първо срещу него беше внесен сигнал, че оказва натиск върху председатели на съдилища, във връзка с предстоящия избор на членове на новия ВСС. Всъщност той само им беше поискал протоколите от заседанията, на които на редовите съдии са натрапвани кандидати, за които да гласуват. В деня на заседанието на ВСС на входа маскирани младежи направиха демонстрация с одрани агнешки глави. Панов възприе това послание като заплаха за живота си, но и Цачева, и Борисов обявиха, че това не им звучи сериозно. Главният прокурор не обърна внимание на случая.
Разправата с шефа на ВКС продължи с поредица от сигнали до ВСС - за двойно счетоводство в почивната станция на съда в Лозенец, за цялостен одит на обществените поръчки в съда, за уволнени шофьори и секретарки и т.н. След дълги и грозни дебати ВСС образува проверка само за уволненията във ВКС. Панов бе атакуван и за това, че се бил срещал с известен столичен адвокат, но така и не беше поискана проверка - вероятно защото ще си проличи двойният аршин по отношение на шефа на ВКС и главния прокурор. През този период срещу Панов бяха използвани всякакви средства - махленски обиди към съпругата му и поредица от "разобличителни" статии в медиите на депутата Делян Пеевски. В началото на месеца Крачунов и Илиана Беновска от Канал 3 обявиха в ефир, че ще внесат още сигнали във ВСС "срещу безумията на самозабравилия се Панов".
На финала последва пълната подигравка от страна на отговорните държавни органи, когато се разбра, че колата на НСО, която вози председателя на ВКС, насред път е с развити и изпаднали болтове на една от задните гуми. Случаят, носещ всички характеристики на атентат, беше омаловажен и замазан, без да се проведе следващото се по закон сериозно разследване. Стигна се дотам да се внушава, че става дума за измишльотина, а премиерът Бойко Борисов, за чиято сигурност данъкоплатците плащат щедро, обяви иронично, че който се бои от мечки, не ходи в гората.
Цялата лавина от натрупани събития говори ясно, че се върви към искане за отстраняване на Панов от поста му. Заради опасността от предложение за импийчмънт гражданската инициатива "Правосъдие за всеки" ще организира протест пред ВСС в четвъртък сутринта за подкрепа на Панов. "Има вероятност това да е опит за отстраняването на председателя на ВКС Лозан Панов. Това е пореден пример за различно отношение към различни магистрати. Все още ВСС не е излязъл с позиция относно срещата на Сотир Цацаров с Георги Гергов и Сашо Дончев, на която последният твърди, че са му били отправяни заплахи, а версиите на тримата участници се разминават", написаха организаторите във "Фейсбук".
ПРОЦЕДУРА
Председателят на ВКС може да бъде отстранен при тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните си задължения, както и за действия, които накърняват престижа на съдебната власт. За целта е необходимо искане от трима членове от съдийската колегия или на петима, сред които може да има и прокурори, което да бъде подкрепено от 17 от членовете на ВСС. След това президентът трябва да издаде указ за предсрочно освобождаване, като има право първия път да откаже, но при повторно предложение - не.
Ако не му се помогне мафията ще го отстрани.
А за обикновения човек остава пълна безнадеждност!!!