10% от санираните по "безплатната" програма за енергийна ефективност сгради ще бъдат проверени на случаен принцип от Дирекцията за национален строителен контрол. Ще се инспектира как строителните фирми са си свършили работата, какви материали са вложили и дали отговарят на изискванията за пожарна безопасност. От изпълнителите ще се изискват сертификатите за качество и за произход на материалите.
Това съобщи вчера министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. Ще бъдат проверени и всички 30 сгради, за които в министерството има подадени сигнали за нередности. Общият брой на сградите, които ще бъдат инспектирани, е 76. Резултатите трябва да станат ясни в рамките на две седмици.
Преди дни от Българската асоциация за изолация в строителството алармираха, че при санирането се използват топлоизолации, които не гарантират 100% защита от пожар, а контролът е занижен. По закон за високите сгради - над 28 метра, се изисква да се слага изолационен материал със слаба реакция на огън - от клас А. Това са негорими материали като минерална или стъклена вата. Въпреки това са допуснати компромиси и част от тези сгради са с изолация от клас В и дори клас С. Използването на популярния и масово влаган стиропор е недопустимо, заявиха специалисти от бранша. Строителни фирми дори подадоха сигнали, че се внася румънски стиропор с подправени декларации за съответствие. Без гаранции и сертификати за качество били и останалите материали - полистирени, дюбели и лепила.
По повод новия приоритет на правителството за намаляване на административната тежест министър Нанков съобщи, че се обсъжда възможност за преминаване към уведомителен режим за строежите от пета категория. Освен това на проектантите ще бъдат предоставени по-големи отговорности, които те сега споделят с местната власт. "Ултимативно ще призовем общинските администрации да използват електронните услуги, които предоставяме", заяви Нанков. Той посочи, че единствено Столичната община - и то от вчера, приема електронните скици, издавани от Агенцията по кадастър.
РАЗСЛЕДВАНЕ
Британският премиер Тереза Мей разпореди национално разследване, след като проверки в цяла Великобритания установиха пожарна опасност на повечето високи жилищни сгради. 95 блока в 32 района на Англия са опасни. Проверката бе направена, след като на 14 юни се запали общинската "Гренфел тауър" в Лондон. 79 души загинаха при пожара, пламнал от хладилник и разразил се светкавично заради пожароопасна външна обшивка на зданието.
АКО живея в жилище с топлоизолация, първата ми работа е да взема парче от нея и да видя дали гори.
Тези дни ще пробваме за две такива, ще пиша за резултатите.