:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,647,435
Активни 221
Страници 17,845
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Евро завинаги

Емил Хърсев
Документът 1), огласил новата стратегия и матрицата, която ще превърне днешния хаотичен и кретащ, хем на различни скорости, хем в различни посоки Европейски съюз в единна конфедерация на еврото, превъзбуди познати панически писъци. Ако игнорираме американския пропагандатор 2) на валутните бордове, според когото нищо по-добро от този осакатен паричен режим България не може да желае, страхът от еврото се подклажда с два довода: Първият: като влезем в Еврозоната, цените бясно ще скочат и вторият, уж по-дълбок: качваме се на потъващ кораб,

еврото всеки момент ще изчезне, защото еврозоната ще се разпадне. И двете сказания са празни балони. Дори да има някакъв опит на търговците да вдигнат цените в суматохата около замяната на левовете с евро, то нито ще е съществено, нито ще е трайно. Цели 20 години левът е твърдо вързан за еврото, скокът на цените, наблюдаван при прехода от затворена валута с плаващ курс към свободно конвертируемата евровалута, отдавна е изчерпан. В никоя страна, присъединила се към еврозоната с паричен съвет, не видяхме икономически значим скок на цените. Така че веднага се обзалагам: няма да познае речовитият театрален и универсален критик, който предрече "тройно поскъпване", ако еврото замени левовете. Но дали изобщо ще остане еврозона, в която да влезем? Мрачните предсказания за краха на общата валута претендират за сериозни основания. Не можело да има обща валута, ако страните нямат еднаква данъчна система, общ бюджет и единна власт. Тези твърдения са точно толкова основателни и убедителни, колкото убеждението на шопа, дето отишъл в зоологическата градина, видял жираф и рекъл "е те такова животно няма". Еврозоната съвсем не е уникален проект,



истината е в Африка



и всеки може да я види и разбере - или поне да я прочете. В Африка шопът може да открие жирафи, а кудкудякащите по еврото професори по икономика - чудесни примери за общи валути на по няколко страни, които нямат обща данъчна политика и бюджет, а общият им икономически потенциал е жалък, ако го сравним с европейските страни. Едната валута - централноафриканският франк (XAF) - е обща за Габон, Екваториална Гвинея, Камерун, Република Конго, Централноафриканската Република и Чад; шестте с общ БВП към 90 млрд. долара, колкото на Словакия, наполовина на Румъния. Западноафриканският франк (XOF) е общата валута на Бенин, Буркина Фасо, Гвинея-Бисау, Кот д'Ивоар, Мали, Нигер, Сенегал и Того - тези седемте с още по-нисък общ БВП, около 80 млрд. долара. И двете валутни зони, централноафриканската и западноафриканската, имат над половин век история. Те започват да се формират от 1945 г. Западноафриканската централна банка (ЗАЦБ) е основана през 1959 г., Централноафриканската (ЦАЦВ) - през 1972. И работят като за пример въпреки трудностите и мизерията в страните, които ползват емитираните от тях общи валути. И двете междунационални централни банки поддържат общите валути на своите зони така стабилни, че могат да засрамят всяка велика и мъдра страна. И двете общи африкански валути са привързани (pegged) към еврото, а отделно помежду си са свързани (linked), т.е. един централноафрикански франк се разменя за един западноафрикански. През последните пет години максималното курсово отклонение и на двете валути към базовата - еврото, е под 2%, а колебания от паритета между двете е имало само веднъж, за месец-два. Напишете в търсачката "XAF EUR" или "XOF EUR" и ще видите графики на смейваща стабилност. И двете институции, ЗАЦБ и ЦАЦБ, имат очевидно по-голям натрупан опит от много по-младата Европейска централна банка, работят непрекъснато заедно и имат невероятно добри правила и процедури на паричната политика. В цялата им история има само един скандал, за 28 млн. долара 3), изчезнали от парижкия офис на ЦАЦБ и послужили, според "Уикилийкс", за подкупване на френски политици. Със сигурност



еврозоната може много да научи в Африка.



Ако питат мен, веднага бих натирил цялата т.нар. Еврогрупа (финансовите министри на страните от еврозоната) заедно с борда на ЕЦБ на обучение в Яунде (Камерун) - там е седалището на ЦАЦБ или в централата на ЗАЦБ в Дакар, Сенегал. Със забрана да се връщат и да отварят уста, преди да са научили как трябва да работи една междунационална централна банка и как се поддържа стабилна общата валута, на която разчитат няколко страни. Разбира се, много добре знам, че надутите, но твърде елементарни и неуки, обаче много лакоми и устати чиновници в Брюксел и Франкфурт, ще отхвърлят с презрение офертата за обучение в Яунде и Дакар. Толкова по-зле за еврозоната, която управляват.

Включването на Източна Европа е шанс за еврозоната. Защото различията между икономическите интереси на участващите в нея страни ще станат толкова сериозни, а балансът на гласовете така ще се измени, че единствен шанс да се управлява този конгломерат дават само ясните принципи и твърди правила за водене на национално неутрална парична политика. За разлика от предубедения в интелектуалното си превъзходство среден западняк източноевропеецът няма предразсъдъци да учи от всеки, който работи добре. А опитът на двете африкански валутни зони доказва, че общата валута работи далеч по-добре от националните валути на отделните страни, подложени на постоянния натиск и капризи на местните политици. Ако ЕЦБ следва примера на по-старите и по-опитните африкански аналози, еврото ще функционира стабилно и сигурно векове наред, дори без всичките сложни предпазни механизми, които се планират в еврозоната.

- - -

1) Названието на въпросния документ, Reflection Paper (от reflection, отражение), бе преведено на български неточно като "Документ за размисъл". Никакви размишления и дискусии не се предвиждат, става въпрос за категоричен ултиматум на владетелите на Европа, че след 2020 г. еврозоната и Евросъюзът ще станат едно и също нещо. Край на закачките, всички страни в ЕС, които още не сме в еврозоната, скоро ще получим инструкции как ще ни присъединят. Страните, които откажат да приемат еврото, ще останат извън новия ЕвроСъюз - ужким ще запазят членството си, но губят право на глас в Съвета, главния законодателен и върховен ръководен орган.

2) Става дума за същия, на когото - неясно защо, - се приписва бащинството на българския паричен съвет. Той има толкова общо с въвеждането на паричния съвет у нас, колкото най-гласовитият запалянко - с отбелязания гол на неговия отбор.

3) Само покрай централата на ЕЦБ, най-скъпия строеж на света, се вихрят три скандала, всеки за над 100 млн. евро.
29
6398
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
02 Юли 2017 19:17
Правилно ни сравнява човекът а африканските държави, дотам сме се докарали
02 Юли 2017 19:47
За всеки разумен човек е ясно, и от самото начало, че най-големият враг на ЕВРОТО, е ДОЛАРЪТ! САЩ от самото начало са върло против и друг някой да печати разни хартийки, и цял свят с готовност да ги приема, и с радост в замяна да отдава срещу хартийките съвсем реални, в смисъл МАТЕРИАЛНИ, блага! Саддам си навлече САЩовската инвазия след като заяви, че ще започне да котира нефта си в ЕВРО! Всички проблеми, които днешна ЕВРОПА (от Бретан до Урал) има са в резултат на нежеланието на САЩ да допуснат съперник в световното господство (от ВСВ насам!) на долара!
Явно, онези, които командват Еврозоната, респ. ЕС, са решили да натиснат газта! Битката срещу долара няма да е лека, и изискване СТЯГАНЕ на редиците!
02 Юли 2017 19:53
веднага бих натирил цялата т.нар. Еврогрупа (финансовите министри на страните от еврозоната) заедно с борда на ЕЦБ на обучение в Яунде (Камерун) - там е седалището на ЦАЦБ или в централата на ЗАЦБ в Дакар, Сенегал.
02 Юли 2017 19:59
И работят като за пример въпреки трудностите и мизерията в страните, които ползват емитираните от тях общи валути. И двете междунационални централни банки поддържат общите валути на своите зони така стабилни, че могат да засрамят всяка велика и мъдра страна. И двете общи африкански валути са привързани (pegged) към еврото

Ми то като има към какво да се привържеш, лесно. Тя и нашата БНБ поддържа лева така стабилен, че може да засрами всяка велика и мъдра страна. ЕЦБ към какво да привърже еврото?
02 Юли 2017 20:43
Хърсев се е поизложил малко в тази статия.
Има огромна разлика между ползването на обща валута, без значение дали е евро, биткоин, е-голд или нещо друго и влизането в договора от Маастрихт, който налага куп вредни за малките и слаби иконимики и много изгодни за силните и големите правила.То и косово и Черна Гора са де факто в еврото, това им е официалната валута....
02 Юли 2017 21:05
"Отражение" не е единственото значение на reflection, докторе. И въобще първата бележка под линия е много злокобна, а и невярна...
Колкото до възпяването на африканските примери за prudence в банкирането, Thank you but, no, thank you! Ай благодарим и мерсим за такъв стабилитет и "прогрес"!
02 Юли 2017 21:40
Чувала бях за 14те колонии на Франция, но не ги бях срещнала изредени никъде. Чета и за прекрасната им икономика и управление. С такъв БВП в страните , нищо чудно защо целокупното им население се е устремило към Европа. И мотивацията им - „Време е ЕВРОПА ДА СИ ПЛАТИ!„ също не учудва никого.
Богат опит и перфектно и стабилно управление на....несъществуващи икономики.
Браво на Франция!
Идва ред на Източна Европа. Икономики на ниво Буркина Фасо, източноевропейски франк липсва.
С Макрон и това ще стане.
02 Юли 2017 22:07
Всички банкери в Дакар е едно добро начало.
02 Юли 2017 22:40
Бокаса I жив ли е още?
02 Юли 2017 23:06
левът е като киселото мляко при влизане в еврозоната ще изчезне
02 Юли 2017 23:31
И работят като за пример въпреки трудностите и мизерията в страните, които ползват емитираните от тях общи валути.

А не се ли е замислял аФтора, че точно общата валута е мултипликатор на мизерията им?
03 Юли 2017 01:02
Хърсев пак се изявява на гърба на малоумните критици на еврото в България.
Вместо да си търси по сериозни противници, той се будалка и бъзика с полуграмотните противници на еврото, на които просто не трябва да се обръща внимание.
03 Юли 2017 01:19
Разбираемо е някой да е против въвеждането на еврото в България и да бъде уважено мнението му.
Но когато същият този противник на еврото е привърженик на валутен борд вързан към еврото, определено си е малоумна история.
03 Юли 2017 06:34
истината е в Африка

Е това изчерпва статията.

Африка, като еталон и икономическа мечта. Е не ! Мерси !

А обща валута без общ държавен тип бюджет с пряко финансиране на дейности и безусловни дотации от по-силните към по-слабите части на зоната, обрича по-слабите страни на финансово обезкървяване и огромно задлъжняване за да могат да поддържат дори вътрешното си обращение.

И няма нужда да ходим до Африка. Достатъчно е да видим южна Европа.

Вкарването на нови страни (жертви) в Еврозоната, които да бъдат набълбукани с кредити, нито ще е кой знае каква далавера за банките, нито ще спаси изначално дефектно конструираното евро. Еврото може да оцелее, само ако дефектът му се поправи - Еврозоната се сдобие с държавен тип бюджет и единна централизирана фискална и данъчна политика.
03 Юли 2017 09:01
Статията я четох до няколко реда. Имам един въпрос и и едно наблюдение.
1. Защо нито Чехия, нито Унгария, нито Словакия, нито Унгария. нито Полша. се натягат за еврото. ами си стоят с техните валути.
2. Аз бях в Германия, когато от марки минаха на евро. Наистена храните останаха на същото ниво, преизчислени в евро, поне за известно време. Обаче много други стоки, като автомобилите на старо и др., застанаха по стийност между марката и еврото.
03 Юли 2017 09:04
Знае се, че от еврото най-много печели Германия. А щом някой печели, някои други губят. И това ще са най-бедните страни, като България,
03 Юли 2017 09:46
Аз разбрах само, че стабилна валута имат само държави с умряла икономика и бягащо население. Сигурно има пряка връзка
03 Юли 2017 10:26
1. Защо нито Чехия, нито Унгария, нито Словакия, нито Унгария. нито Полша. се натягат за еврото. ами си стоят с техните валути.

Я прочети пак кои страни са приели еврото...

The eurozone consists of Austria, Belgium, Cyprus, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Ireland, Italy, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Malta, the Netherlands, Portugal, Slovakia, Slovenia, and Spain.

Еврозоната има определени правила, жалкото е, че не се спазват и това доведе до големи проблеми.
Ако една държава има стабилни финанси защо трябва да плаща дълговете на друга, по-богата от нея? В края на краищата който има дългове да си снижава стандарта и да ги изплаща... Ще вкарат България в задължение да плаща за по-богати държави.
03 Юли 2017 10:30
Еврозоната има определени правила, жалкото е, че не се спазват и това доведе до големи проблеми.

Защото ако можеха да ги спазват, то нямаше и да имат нужда от евро!
В общи линии правилата са : ако си беден - плащаш глоба!
03 Юли 2017 11:00
Мисля, че ЕЦБ фърля (печата тоест) месечно до около 100 милиарда евро, за да плаща за не знам к'во си. За ФЕД не говоря, там е поне два пъти по-зле. Вечен енергиен двигател засега не е открит (според великия Фред Хойл вечен двигател може и да има, но Голям взрив - не). Та не мисля, че може да има и вечен финансов двигател.

Стойността на финансовия боклук (един квадрилион), превърната в 100-доларови банкноти, тежи колкото 100 самолетоносача клас "Форд". Та проблемът на банкстерите е, кога ще ги погне новата френска революция с всички произтичащи от това последствия, като например скъсяване на тялото с 30 см. отгоре. Нещо гледам, че се изнасят към Нова Зеландия, но там пък пусто много взе да се тресе земята. Мъка...

Бъдете здрави!
03 Юли 2017 11:40
парите за хората са като електричеството което захранва компютрите
при лошо захранване компютрите не работят нормално така и при хората
при свръх напрежение изгарят при ниско напрежение не работят
при много пари в обръщение икономиката изпада в инфлация
при малко пари вобръщение в дефлация
икономистите трябва да учат повече интегрално и диференциално смятане и уравнения на криви
03 Юли 2017 13:53
Референдумче за еврото и Еврозоната?
03 Юли 2017 14:03
Мисля, че ЕЦБ фърля (печата тоест) месечно до около 100 милиарда евро, за да плаща за не знам к'во си. За ФЕД не говоря, там е поне два пъти по-зле. Вечен енергиен двигател засега не е открит (според великия Фред Хойл вечен двигател може и да има, но Голям взрив - не). Та не мисля, че може да има и вечен финансов двигател.

Именно!
Затова да му мислят тези с активи от кoито могат да изгорят.
03 Юли 2017 14:07
Референдумче за еврото и Еврозоната?

По скоро за валутния борд.
Ако искаме валутен борд, значи искаме и еврото.
Ако не искаме валутния борд, значи не искаме и еврото.
Няма средно положение!
03 Юли 2017 14:17
икономистите трябва да учат повече интегрално и диференциално смятане и уравнения на криви

Те са наясно с тези неща, но има едни други тарикати, които не ги устройва балансирана икономика в която трудно се правят далавери.
А пък точно тези тарикати имат власт в икономиката, за разлика от икономистите които могат само да дават съвети.
Най вече тези с нобеловите награди, тях никой не ги слуша.
03 Юли 2017 17:33
Ако искаме валутен борд, значи искаме и еврото.
Ако не искаме валутния борд, значи не искаме и еврото.
Няма средно положение!

Всъщност може и евро без борд, както и борд без евро.
Едно че няма нужда, а и е вредно да сме вързани към най скъпата валута, едно че в еврото не се влиза с борд.....
То реално погледнато би било по добре да се вържем или за турската лира, или за леите ли, злотите ли, кроните ли, дори и флоринта.Ние нямаме нужда от стабилност а от разтеж, докато еврото спира растежа и дава стабилност.
03 Юли 2017 17:52
Ние нямаме нужда от стабилност а от разтеж, докато еврото спира растежа и дава стабилност.

Това е така.
Но едва ли на работниците и пенсионерите ще им хареса, да им паднат заплатите спрямо еврото за да има растеж.
03 Юли 2017 18:12
ова е така.
Но едва ли на работниците и пенсионерите ще им хареса, да им паднат заплатите спрямо еврото за да има растеж.

Да се вържем тогава за швейка ли, кувейтския динар ли, та да сме "силни" спрямо еврото!!!!!!!
Сега като сме вързани към еврото какво, големи заплати ли взимат? Не!Заплатата зависи от търсене и предлагане, не от валутата, като няма работници чорбаджията и жена му да опънеш ще ти предложи само и само да му работиш, а като има 100 дето чакат за твоето място ще си на минималната и дори и тези пари няма да си взимаш....Всъщност проблема е много стар, хората са полудели, смятат не какво ще си купиш със заплатата а на колко евро или долара отговаря .Деформация останала от кризата....
09 Юли 2017 16:00
Отдавна не бях чел какво пише БатЕмо, жегата малко му се отразява зле... Хем венцеслави борда, хем в същото време дава примери и доказва, че валутния борд е колониален инструмент
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД