Градоначалникът искал пари от централната власт в Белград за изграждането на бежански центрове в Западните покрайнини. В писмото си Иванчов припомня, че наскоро министърът на вътрешните работи на Сърбия Небойша Стефанович посетил временния бежански център в града, след което провел закрита за журналисти среща в общината с Владимир Захариев и неговите приближени. Според Демократичния съюз на българите "създаването на голям бежански център в близост до сръбско-българската граница поражда опасност от нови контрабандни канали за трафик на хора през България и увеличаване на престъпността". В писмото също така се изразява безпокойство, че се разпространяват "наивни и необмислени твърдения, че настаняването на бежанци в Босилеград ще доведе до откриване на нови работни места, ще се увеличи оборотът в търговската мрежа, ще се изгради инфраструктура и ще се създадат предпоставки за икономическо развитие на общината". Според Иванчов, парадирайки с фалшив хуманизъм, кметът се опитва да използва нещастието на бежанците и традиционната гостоприемност и толерантността на гражданите на Босилеград, за да извлече временни политически дивиденти и ползи, без да държи сметка за рисковете, на които излага населението на общината.
Междувременно парламентът в Белгия обсъжда промяна на миграционната си политика, като едно от предложенията в законопроекта предвижда да бъдат арестувани кандидати за убежище, които са попълнили невярна информация в молбите си за бежански статут, писа електронното издание "Политико". Това предизвика остра реакция от Върховния комисариат за бежанците към ООН.
ПРОЕКТ
Кодекс за поведение на благотворителните организации, които участват в спасяването на кораби с мигранти в Средиземно море подготвят вътрешните министри на Франция, Германия и Италия, предадоха информационните агенции. Те са се договорили за това по време на среща в Париж, посветена на решаването на мигрантската криза. Министрите Жерар Колон, Томас де Мезиер и Марко Манити са се споразумели също да предоставят подкрепа за граничната брегова охрана в Либия и да помогнат на ООН за изграждането на повече мигрантски лагери в северноафриканската държава.
------
83 000 души са пристигнали в Италия от Либия от началото на годината, а над 2160 души са загинали според данни на Международната организация по миграция.