Продължаващата вече седмица конфронтация в Асеновград, съпровождана с почти всекидневни протести, в неделя вечерта за малко да се пренесе и в пловдивската махала Столипиново. Случилото се показа, че напрежението в градовете с ромски махали е вече толкова голямо, че всеки битов конфликт може да прерасне за часове в етнически сблъсък с национален мащаб, а политиците очевидно нехаят за тази опасност.
Причината за излизането на ромите по улиците на Столипиново е нелепа, колкото и скандалът в Асеновград миналия понеделник, когато след конфликт между тийнейджъри се стигна до масов бой пред болница заради слух за пребит до смърт ром. В неделя вечерта по сходен начин сред ромите се понесла мълва, че част от протестиращите от Асеновград са тръгнали към Столипиново. В резултат около 22 ч. в местната полицейска дирекция е получен сигнал за големи групи хора по улиците. Според пловдивски медии 500 души, сред които и въоръжени, излезли по улиците, чували се призиви за саморазправа и обиди към българите, както и възгласи "Аллах Акбар!". На място бе изпратена полиция плюс пренасочена от Асеновград жандармерия, както МВР традиционно потушава битовите конфликти, прераснали в етнически. "Напрежението беше потушено", казаха от пресцентъра на МВР. Въпреки това за пореден път се видя, че полицаите могат да възстановят реда временно, но не и да елиминират причините за напрежението.
Според МВР никой от Асеновград не се е опитвал да стигне до квартала им. "Имало е притеснени граждани, излезли по улиците. Наши колеги са разговаряли с тях и те са се прибрали", заяви шефът на полицията Атанас Илков по Нова телевизия.
В невиждано по мащабите си шествие по улиците на Асеновград в неделя взеха участие между 4 и 6 хил. души с трибагреници и националистически лозунги, които малко преди полунощ били призовани от полицията да се разотиват. Те обаче отказали, седнали на земята и започнали да пеят патриотични песни. "На протеста в Асеновград е имало хора, дошли с цел да провокират напрежение", каза Илков. Пред телевизионните камери участници в протеста показваха членски карти от фенклуб на футболен отбор. Според полицията обаче представители на агитките не са вършили престъпления. Двама рокери разказаха, че успели да заобиколят полицейския кордон и да стигнат до ромската махала. Полицията ги върнала и им взела една дъска с пирони.
Освен рокери и членове на футболни агитки на протеста се озова и Петър Низамов-Перата от Бургас, станал известен с арести със свински опашки на бежанци по турската граница. Той и още двама души са разследвани за хулиганство. Низамов бе арестуван, след като удари оператора на bTV Петър Джанаваров. Пострадалият твърди, че го блъснал неволно, а Низамов изпуснал телефона си на земята и това предизвикало агресията му. Последвал удар в лицето на оператора, наплюване и псувня. В крайна сметка Перата бе арестуван в Бургас.
Асеновградският кмет Емил Караиванов призна, че местната власт е безсилна да се справи с ромския проблем, който бил национален. "Огромна част от исканията на протеста от неделя вечерта, а и в дните преди това, са изключително въпрос и проблем на национална политика. Категоричен съм, както и хиляди асеновградчани с мен, че и решенията като реална ефективна политика също трябва да бъдат национални", написа той в обръщение, публикувано на сайта на общината. Кметът заяви, че е направил каквото може - започнал е проверка на незаконното строителство и е забранил по централните улици да преминават каруци. Той бил готов да стане домакин на национална кръгла маса за реална политика по проблемите с ромския етнос.
Индиректно му отговори правосъдният министър Цецка Цачева. Пред БНТ тя заяви, че това не бил дневният ред на обществото, но веднага след това каза точно обратното - че причините за напрежението са "много актуални". "Използвам възможността да поздравя органите на реда за добрата организация - при събиране на толкова хиляди граждани на едно място да няма значителни инциденти. Тъй като наистина не това е дневният ред на обществото ни в момента. Като казвам, че това не е дневният ред, в никакъв случай не искам да бъда разбрана, че тези причини, за да се стигне до тук, и последиците за преодоляването им не са актуални. Напротив, те са много актуални и не само в тази географска точка на страната", каза Цачева.
"Това е чист инцидент, от който започна да се възползва кой ли не. Може би политиците ги е страх да не изгубят ромските гласове," коментира по Bulgaria ON AIR председателят на "Евророма" Цветелин Кънчев.
Според Радан Кънев от ДСБ етническите конфликти се разпалват от ченгета на ДАНС, а в Асеновград става дума за политическа режисура.
Българския хелзинкски комитет определи боя в Асеновград като битово престъпление. "Ромите не бият деца, бият ги отделни хора, някои българи и турци също проявяват агресия", заяви председателят му Красимир Кънев. Според него медиите също допринасят за напрежението.
ПО ШЕКСПИР
Напрежението в Столипиново съвпадна с и друг случай - конфликт между две ромски фамилии в пловдивската Шекер махала. След стрелба и бой с ножове няколко души бяха откарани в болница, а полицаи и частни охранители обградиха сградата, за да не допуснат двата рода да се сбият отново. Този конфликт тръгна от снимка в социалните мрежи - снахата на едната фамилия се снимала с голо рамо. По време на боя е имало стрелба с ловно оръжие и бой с ножове. В болницата са откарани седем души, а други седем са арестувани.
Законът трябва да се прилага еднакво за всички.
Политиците харесват циганския електорат, защото е напълно манипулируем.