Намалява интересът към професиите адвокат, митничар, политик и журналист, а този към ИТ специалностите расте, показва проучване на "Алфа Рисърч". Друга тенденция е скок, макар и малък, на интереса към инженерните специалности.
Проучването е проведено през юни сред 1024 пълнолетни българи, които са питани "Ако вашите деца завършват сега, към кои професии бихте ги посъветвали да се ориентират?". Данните са сравнени със същото изследване от 2008 г. На първо място по интерес е компютърен специалист - 36% от анкетираните биха насочили децата си към тази професия. В сравнение с 2008 г. ръстът е 8 на сто. На второ място е лекар, но там интересът намалява от 27% на 25%. Икономистите остават трети по предпочитание, запазвайки непроменен дела си за последните 10 години - 20%.
Компютърните специалности са най-желана кариера за децата на хората с по-висок социално-материален статус в столицата и големите градски центрове.
Известна положителна тенденция е налице в нагласите към дефицитните през последните години инженерни специалности: от 15% през 2008 г. до 19% през 2017 г. Този ръст обаче продължава да е недостатъчен, за да покрие нуждите на индустриалното производство, отбелязват от "Алфа Рисърч". В сравнение с 2008 г. привлекателност и престиж губят професии като адвокат (спад от 25 на 16%), митничар (от 13 на 7%), политик (от 9 на 5%) и журналист (от 7 на 5%).
Интересът към професиите на учителите и полицаите остава много нисък. Те запазват стабилност през последното десетилетие, като през 2017 г. заемат съответно девето (6%) и седмо (7%) място по предпочитания.
ЕМИГРАЦИЯ
57% от българите биха посъветвали децата си да потърсят възможности в България, докато 41% биха ги насърчили да работят в чужбина. Жителите на по-малките градове и селата, където възможностите на трудовия пазар са ограничени, най-силно подкрепят позицията, че бъдещето на децата им е свързано с работа в чужбина.
|
|