Позицията на управляващите по бъдещата сделка за нов тип боен самолет за българската армия претърпя пълен обрат. Вчера премиерът Бойко Борисов обяви, че единствената му претенция при избора ще бъде самолетът да е ново производство. Доскоро управляващите нямаха нищо против България да закупи употребявани американски изтребители Ф-16. "За самолетите мога да кажа, че единственото ми изискване е да бъдат нови. Експертите нека да се произнесат, но самолетите трябва да са нови. Да се надяваме, че държавите, с които преговаряме и произвеждат такава техника, това да стои на тяхното внимание", каза Борисов. Това означава, че американските Ф-16 отново ще имат шанс, стига да са ново производство. В момента фаворит са шведските "Грипен", които бяха избрани от бившето служебно правителство на Огнян Герджиков.
Новата си позиция премиерът изрази на конференция за трансатлантическите отношения при предстоящото българско председателство на ЕС, организирана от Атлантическия клуб, фондация "Конрад Аденауер" и българския Дипломатически институт. Още в понеделник обаче стана ясно, че има промяна в мнението му. Тогава Борисов посети лично президента Румен Радев, за да изглади конфликта между държавния глава и зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов, породен от казуса около избора на боен самолет. Именно модернизацията на армията бе сред темите на разговора между президента и премиера. А вчера Борисов каза в парламента: "Ние с президента Радев, който дълбоко уважавам, от години работим заедно, срещнахме се и се разбрахме по всички теми, по които работим заедно".
По-късно в парламента се разбра, че премиерът е имал предвид нова процедура с нови оферти, в която да се включат и други производители. За същото намекна и военният министър Красимир Каракачанов. "Като кажеш нова кола, какво се разбира - да отидеш да си я купиш от магазина нова, а не втора ръка от автокъща. Ф-16 произвеждат, сега трябва да кажа "Юрофайтър", "Грипен", МиГ, СУ, за да не ме заподозрат в лобизъм. Те имат заводи с нови самолети. И като се купува, барем да е ново", обясни Борисов. Каракачанов пък директно каза, че е възможен рестарт на процедурата. Не стана ясно и кога ще започне процедурата, защото Борисов каза, че първо ще се мисли за влакове, после за самолети.
Американският посланик Ерик Рубин, който бе сред гостите на конференцията, препоръча при вземането на решение да се има предвид каква ще бъде окончателната стойност на самолетите, а не само парите, които ще се платят предварително за тях. И изтъкна, че изтребителите трябва да имат доказани качества и боен опит, както и да бъдат оперативно съвместими с тези, ползвани от САЩ и другите държави - членки на НАТО.
|
|