:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,702,950
Активни 593
Страници 13,880
За един ден 1,302,066
КОНСУЛТ

При делене на съпружеска имуществена общност трудно се получава по-голям дял

Как мога да получа по-голям дял от имуществото при развод, след като само аз съм носил парите вкъщи?

Ч.Ш., София



От няколко години насам в България има три режима на имуществени отношения между брачните партньори. Освен традиционната съпружеска имуществена общност (СИО) бяха въведени още два режима - на разделност и на този, определен в брачен договор. При последните два обаче нещата са сравнително ясни - при тях всеки брачен партньор или получава записаното предварително в брачния договор, или пък си запазва това, което си е имал по законовия режим на разделност.

Очевидно в случая става дума за съпружеска имуществена общност, след като се говори за по-голям дял от имуществото. СИО означава, че вещните права, придобити по време на брака в резултат на съвместен принос, принадлежат общо на двамата съпрузи, независимо от това на чие име са придобити. Съвместният принос може да се изрази във влагане на средства, на труд, в грижи за децата и в работа в домакинството. Съвместният принос се предполага до доказване на противното. Последните две правила са важни, защото винаги могат да бъдат използвани, както за да бъде изравнено получаваното при развод имущество, дори когато например само единият съпруг е работил, така и когато се аргументира искане за по-голям дял от имуществото.

Общото правило е, че при прекратяване на съпружеска имуществена общност при развод всеки от съпрузите получава по половината от имуществото. В чл. 28 от Семейния кодекс изрично е записано, че "при прекратяване на имуществената общност дяловете на съпрузите са равни".

Може би тук трябва да бъде посочено, че СИО се прекратява с прекратяването на брака. Това може да стане по съдебен ред и по време на брака, ако важни причини налагат това. Съпружеската имуществена общност може да се прекрати по време на брака и ако съпрузите изберат режим на разделност или сключат брачен договор.

И тук идваме до правилата за "определяне на по-голям дял на съпруга". Така според чл.29, ал.1 от СК при прекратяване на съпружеската имуществена общност поради развод съдът може да определи по-голям дял от общото имущество на съпруга, на когото е предоставено упражняването на родителските права по отношение на ненавършилите пълнолетие деца, ако това създава за него особени затруднения. Изрично е посочено, че съпругът, на когото е предоставено упражняването на родителските права по отношение на ненавършилите пълнолетие деца, получава извън дела си движимите вещи, предназначени за тяхното отглеждане и възпитание. Изрично е посочено, че при прекратяване на общността поради развод съдът може да определи по-голям дял от общото имущество на единия съпруг, ако приносът му в придобиването значително надхвърля приноса на другия съпруг. Както става ясно, определянето на по-голям дял става само от съда, при това с негово изрично решение. За целта трябва всички претенции да бъдат доказвани пред съда.

Исковете, с които се претендира за по-голям дял заради по-голям принос могат да се предявяват в срок до една година от прекратяването на брака или на съпружеската имуществена общност, а тези, които се водят от съпруг, на който е дадено детето - до една година от влизането в сила на решението за упражняване на родителските права. Като цяло обаче получаването на по-голям дял от имуществото се получава трудно. Но щом има предвидени хипотези, то никога не пречи да се опита, като се прецени и колко ще струват усилията и колко би се получило накрая.

Трябва да се знаят обаче и още няколко правила. Например, че съществува и т.нар. лично имущество, което си остава винаги за съответния съпруг. То не се дели, не попада в дял, не е част от СИО. Според СК вещните права, придобити преди брака, както и придобитите по време на брака по наследство и по дарение, принадлежат на съпруга, който ги е придобил. Лични са и движимите вещи, придобити от единия съпруг по време на брака, които му служат за обикновено лично ползване, за упражняване на професия или на занаят. Лични са и вещните права, придобити от съпруг - едноличен търговец, по време на брака за упражняване на търговската му дейност и включени в неговото предприятие.

Съществува и хипотезата на преобразуване на лично имущество. Така според чл.23 от СК лични са вещните права, придобити по време на брака изцяло с лично имущество. Когато вещните права са придобити отчасти с лично имущество, то тогава лично притежание на съпруга е съответна част от придобитото, освен ако тази част е незначителна. Изрично е посочено, че дори по време на брака всеки от съпрузите може да сключи сделка на разпореждане с личното си имущество с трети лица и с другия съпруг.

Все пак трябва да се знае, че съществува и още едно правило. Според него при развод всеки от съпрузите има право да получи част от стойността на вещите за упражняване на професия или на занаят и от вземанията на другия съпруг, придобити по време на брака, ако са на значителна стойност и той е допринесъл за придобиването им с труда си, със средствата си, с грижите за децата или с работата си в домакинството. Този иск може да се предяви и преди развода, ако поведението на съпруга, който е придобил имуществото, поставя в опасност интересите на другия съпруг или на децата.

2256
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД