:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,701,205
Активни 306
Страници 12,135
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Привличане

Емил Хърсев
Не е времето сега, в разгара на туристическия сезон, да говорим за организация, планиране, за самия дизайн и структура на туристическия продукт. Това се прави, когато плажовете опустеят и започне подготовката за следващия сезон. Обаче тъкмо сега проблемите на туризма, един от най-бързо развиващите се и най-перспективни стопански отрасли на България, болезнено бодат окото. Може би сега сме по-склонни да мислим за тях. И да се запитаме кой и какво може да направи. Сигурен съм, че



постъпленията от туризма могат да се удвоят



само в рамките на година-две, което означава добавената стойност и печалбите поне да се утроят. Достатъчно е да сравним цените за аналогични услуги в Гърция, а дори и в Турция, не е нужно дори да надничаме в ценоразписите на Испания и Италия, за да видим нивата, на които спокойно може да се продава българският туристически продукт. Но няма как да достигнем нито гръцки, нито турски цени, докато пласираме българските туристически дестинации в ниския пазарен сегмент, онзи, който привлича клиенти с ниски цени. Презумпцията за ниската цена е, че продуктът не го бива, но евтинията компенсира никаквото качество. Това изобщо не е вярно. При сравнима категория



България предлага по-високо качество



на хотели и храна, отколкото която и да е съседна страна. Това не е мнение (знам, има огромно количество кисели нашенци, които с настървение връхлитат да опровергаят това; чакам психиатрите и антрополозите да обяснят защо). Става дума за факти и обективни сравнения. Можем да изброим буквално стотици изследвания. За тях не се говори и пише не само защото в България "добра новина" стана оксиморон, но и защото липсва система за оповестяване на позитивните вести. Грубо казано, защото никой не плаща да научи нацията добрите новини за собствената си страна. А трябва. Вземете дори брюкселската бюрокрация. От всеки лев, платен в България, близо десет стотинки отиват за пропаганда и реклама (ПР). Здраво кудкудякане пада, та 60% от българите са убедени, че ако спрат "европейските пари", страната загива (а не е вярно). Така трябва за всеки отрасъл, в който имаме какво да покажем. Особено за туризма. За България потенциалният турист получава



крайно недостатъчна информация и реклама,



а според мен - и крайно некачествена. Най-ефективният рекламен клип за България досега е на световноизвестния мебелен гигант - дето родители отказват на дъщеря си: "Малка си още да отидеш в Слънчев бряг", от яд момичето бясно блъска мебелите (но те са здрави!) Вместо да пилее жалкия рекламен бюджет за тъпите клипове и брошури, с които се слави България, най-добре е държавата да възложи националната реклама на въпросната мебелна верига - резултатът ще ни смае, тези хора много разбират от това.



България има проблем с достъпността,



цели три десетилетия и държавата, и частниците в бранша не успяват да откъснат нашия туризъм от тежка зависимост: продължителността на туристическия сезон се определя от чартърните програми на чуждестранните туроператори. Те не поемат ненужен риск, затова планират полети до нашите курорти само за периода, в който могат да ги напълнят. Няма пет месеца. И продават български дестинации само за това време. От години говорим, че ако хотелиерите успеят да се договорят за най-простото: да поемат риска от една по-дълга и интензивна програма за чартърни полети, хотелите им ще са пълни по-дълго време, а и заетостта ще се вдигне. Но всеки хотелиер се е оградил в своя двор и нито пари дава, нито се ангажира за орташки работи. Чакат държавата да реши проблема. Не само този проблем. Да вземем



проблема с постния продукт



Какъв е сценарият за ваканция в България, какво предлага тя на масовия турист: получава легло да спи колкото иска, да се тъпче и пие колкото ще (ол инклузив), плаж до морето или около басейна. Вечерта да обиколи кръчмите и да се напие до синьо, ако това търси, ще може да се напуши и надруса. Всичко - много евтино. Вярно, дори този семпъл сценарий привлича много (и все повече) туристи, но само за сметка на дъмпингови цени. За да привлекат туристи, готови да платят по-високи цени, българските курорти трябва предложат по-наситен продукт, повече възможности за преживявания, повече атракции (лат. attractio, привличам). Всъщност в България има повече атракции от Гърция или Турция.



Но се предлага некачествено



Все още българският бизнес продава продукти и услуги по принципа на чаршията: чака клиентът сам да дойде на място, за да му предлага каквото и да е. Туристът трябва да стигне до атракцията, там да го навиват да яхне магаре или да се повози на някаква гемия. Ако съм решил да почивам в Бургас от 17 до 24 юли догодина, как да разбера какво ми предлага българската туристическа индустрия? Има ли интернет сайт или поне телефон, от който да науча какви опери, концерти, представления ще се играят през тези дни, какви екскурзии, фестивали, всякакви други атракции ще се предлагат. Мога ли да си резервирам билети? Същия проблем, пред който се изправя туристът, решил да си организира сам качествена ваканция в България, имат и професионалните туроператори. Те също трябва да знаят много, много предварително какви услуги са достъпни в туристическата дестинация, при какви условия и цени - за да могат да ги предлагат на крайния клиент. Практически няма нужда от инвестиции,



нужни са смешно малко разходи,



за да се решат тези най-очевидни проблеми на българския туризъм, а резултатите ще скочат не само в проценти, а в пъти. Колко струва например една система за информация и резервации, в която всеки бизнес във всяка община да заяви предлаганите туристически услуги, да дава информация за тях и да приема резервации и плащания? Какво пречи някой да сметне колко струва да се поеме рискът, за да се удвоят полетите до българските летища и да се гарантира достъпът на целия потенциален туристически поток до Черноморието не пет, а поне седем месеца, до зимните курорти не два, а поне пет месеца? И да се създадат най-сетне професионална програма и система за привличане на клиенти към българския туристически пазар. Не става дума държавата да плати всичко това, ясно е, че който получава приходите, той трябва да носи и разходите. Първата стъпка на всеки бизнес е да състави бизнес план. Не политическо бръщолевене, речи и "стратегии". Бизнес план за българския туризъм трябва, за да реши задачата как да привличаме максимален брой туристи при оптимални цени.

28
7672
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
16 Юли 2017 19:40
Един колега преди три години ходи на Св. св. Константин и Елена, оттогава не е стъпвал на море в България. Той е единственият, от когото имам някакъв отзив за последните десетина години. Та едва ли е само рекламата причина. По-скоро е добре, че не се рекламират като нормални дестинации, та още има възможност да станат такива.
16 Юли 2017 19:47
България предлага по-високо качество



на хотели и храна, отколкото която и да е съседна страна.


хърсев, всякак може да се каже, но ти просто лъжеш! не искам да ти опонирам. мога, но не искам. има и хубави места у нас, и на планина и на море, но повечето са просто ужасни. да не говорим за "инфраструктурата" която на повечето места или е ужасна или липсва. де не говорим за липсата на елементарно подготвен персонал и че хората се чудят от де да намерят работници. в Созопол ме обслужи младеж сервитьор на централно завадение до морето, който съмнително приличаше на цигане, не го попитах.... за цени да не говорим. за олинклузива и качеството му също. и какво ли не още. така че туризмът ще си остане евтин, алкохолен, бая тъп ичестито на печелившите. и жалко за хората които с труда си се опитват да направят я заведение, я хотел, я нещо друго, но те си знаят.
16 Юли 2017 20:33
Емо, Емо,
Не знам къде си ходил наскоро, но

'България предлага по-високо качество

на хотели и храна, отколкото която и да е съседна страна.'

просто не знам как ти се откъсна от устата...

Аз и близките ми предпочитаме БГ черноморието/планините, но при приятели и познати.
Няколко пъти ги канихме в хотели/да е от нас/, но стана 'пълна излагация', срам, Срам, СРАМ...
Дай Боже да се оправи услугата някой ден.
16 Юли 2017 21:20
зависи кой кво търси. аз лично семейно не ще летувам на бг черноморието в необозримо бъдеще. авторът е прав за бизнес план и тн. което не ще промени моето решение.
17 Юли 2017 00:50
Г-н Хърсев, ходя на море заради морето като природа. Няма как на нашата брегова ивица да стане. Просто е малка и мбого се застрои. Да, сами по себе си има модерни хотели, но аз гледам целия ансамбъл. А там е много нагъсто. Простата даденост на Гърция им позволява да не е застроена толкова бреговата ивица. Това няма как да променим. И ето затова почивам там. Искам широта на погледа и да не е претъпкано на плажа. Дори и чудесния, голям плаж на Албена е с много редове чадъри. А там почти не построиха нови хотели. Ама и това ме смачква. Просто искам да е широко около мен. И това няма кал да стане на нашето море за съжаление. Но хора всякакви. Който се чувства уютно от седми ред чадъри да стигне до мотето да заповяда.
Иначе страната ни е разкошна като природа. Обиколил съм всичките ни по-големи планини и съм спал по хижи. Та не е само до брошурата и с културните дейности. Има си дадености специално за морето ни, които няма как да променим.
17 Юли 2017 01:01
Хърсев, заблудил си се. Стотиците хиляди българи, почиващи в Гърция и Турция го доказват. В южните ни съседки никога не съм имал неприятни изненади.
Няма мутри, бариери, паяци, скоби, платени паркинги, платени чадъри и шезлонги по цялата плажна ивица, полицаи на всяка крачка и гадна чалга.
Има спокойствие, чисто море и плажове, перфектно обслужване, качествена храна. Да малко по-скъпо е, но си заслужава всеки лев отгоре.
Едва ли някой който е бил в южните ни съседки ще направи грешката да се появи по черноморието отново.
17 Юли 2017 01:15
връхлитат да опровергаят това; чакам психиатрите и антрополозите да обяснят защо

На този нелеп опит за защита от критика на очевидно неверните тези ли се разчита ?

По добре психиатрите и антрополозите да обяснят как някои не виждат очевидното :
1. Климатичните разлики. Няма как студеното Черно море с фактически сезон от 1 юли до 20 август (преди това и след това е подходящо единствено за калени и непретенциозни руснаци), да се конкурира със Средиземноморските курорти, включително и на Гърция и Турция, където и сезонът почва още от май и приключва през септември.

2. Размер на бреговата ивица, което води и до всичко останало, което прави Черно море подходящо единствено за алкохолен туризъм в ниския клас. Къс сезон с малка брегова ивица води до презастрояване, гъстота на плажовете, пренаселеност с коли и туристи на малка площ, желание на хотелиери и други бизнесмени за този месец и половина на сезона да изцедят максималното, чрез високи цени, евтини развалени храни, фалшив алкохол, и по-лошото с дразнещи ганьовски номера, като последния да се плаща допълнително за климатик в стаята и за изглед.

3. Ниските заплати в условията на отворен европейски пазар, водят до това, че като работна ръка в България остават само тези, които поради качествата си нямат шанс да работят навън и за много повече пари. Това значи ниска квалификация в добавка с омраза към всичко, включително и клиентите, което се отразява на приветливостта на обслужването.

Има и още доста, но и това е достатъчно. Пита се кой "гений" в началото на 90-те измисли, че туризмът може да бъде приоритетен отрасъл за България ? Не може да бъде. България няма сравнителни предимства в туризма, дори и спрямо непосредствените си съседи.
17 Юли 2017 02:21
не пет, а поне седем месеца

Някой яко се е разфантазирал, ама за себе си все пак е посочил дати през юли.

Всъщност може. През април и октомври се предлага атракцията плажуване върху сняг, а през май и септември състезание за най-издръжлив морж.

Реално сезонът в България е в най-най разширеният вариант от 20 юни до 20 август. Възможно е случайно да е топло и десетина дни преди и след това, но обикновено е студено и дъждовно. Поне през половината от това допълнително време.
17 Юли 2017 03:56
Емо,Емо...
17 Юли 2017 05:02
Пита се кой "гений" в началото на 90-те измисли, че туризмът може да бъде приоритетен отрасъл за България ? Не може да бъде. България няма сравнителни предимства в туризма, дори и спрямо непосредствените си съседи.

На мутробизнесмените туризмът им изглеждаше лесен бизнес.

17 Юли 2017 05:46
Туризъм - продължава да нарича отрасъла номенклатурата от комунистическо .
Този отрасъл много отдавна по света се нарича - хоспиталити, демек гостоприемство .
Много е свързано всичко , без координирани действия на всички нива и от всички ,
нещата много скоро ще излязат от релси . В България се продава най-евтиния алкохол
в целия Европейски Съюз това все още спасява положението , но това и ще натика всички
в бездната . И гърци и турци имат по-дълго лято , но там температурите са нечовешки , така че
сме наравно . Нямат минерални извори , нямат гора , камъняк и курволяк . Прав е асистент Хърсев
на Балканите нямаме стигане въпросът е ,че трябват усилия а там не ни бива много , много .
17 Юли 2017 06:25
Има един подход - казва се -ешалониране .
Това му трябва на гостоприемството - ешалониране и координация .
17 Юли 2017 06:48
Нямат минерални извори , нямат гора , камъняк и курволяк .

Тва ми прилича на идеите на един "предприемач", който си мислеше, че класическа музика в България не се слуша, щото нямало хубави зали за нея.

Като говорим за морски туризъм, то хората отиват на море. Да се пекат, да са почти сами наоколо, да им е спокойно, да си починат от оживлението на градския живот. Дори от информационния поток. Ако искат програма, то ще отидат в Северна Корея. Там ще си имат и персонален екскурзовод. Или поне на екскурзия с много пътуване и единично пренощуване тук и там.

България няма как да осигури спокойствието на Гърция и Турция с огромните им плажове. Да не говорим, че няма как да стигне обслужването. А пък цените вълнуват само бедните туристи и въпреки в България да не са по-ниски за неорганизирани туристи, то в пакетите "ол инклузив" може и да са. За сметка на стара и многократно пре приготвена храна, фалшив алкохол и ганьовски номера. Затова и привличат боклуците на Европа.
17 Юли 2017 07:24
Преди месец бях в Сан Диего . 34 000 000 туристи на година . Само в града .
В Ибиса всяка година има по три фестивала на техно музика , всичко е пълно до дупка , няма никакви места никъде .
Морето не е само "печене" , спане и тишина . Морето е дайвинг , спиърфишинг , сноркелинг , сърфинг , кайтинг , скубадайвинг , яхтинг и какво ли още
не . Ако си стар телом и духом отиди в Наречен .
17 Юли 2017 07:26
А класическа музика в България се слуша доста , от много хора и от много отдавна .
17 Юли 2017 07:43
Миналата година бяхме в Куба на прословутия Варадеро .
Синът ми каза , че повече там няма да стъпи .Като го питам
защо . Отговорът е : "- Защото няма интернет !"
17 Юли 2017 09:22
Money talks!
17 Юли 2017 09:24
Angel Kandiloto


Миналата година бяхме в Куба на прословутия Варадеро .
Синът ми каза , че повече там няма да стъпи .Като го питам
защо . Отговорът е : "- Защото няма интернет !"


Успокой момчето - от тази година вече има!
17 Юли 2017 10:30
Ами положението е такова поради същите причини, поради които има драстична разлика в туристическите посещения на двете известни пророчески светилища на античния свят- на Аполон в Делфи и на Дионисий в Перперикон. Къв Перперикон? там даже път като хората няма, камоли атракции.
17 Юли 2017 11:37
Абе хора,

Аз на мен ли да вярвам или на вас?

Ходя на почивка изключително и само в България.

Тази година по семейни причини ходих до Солун за две нощувки като за вечеря бях на гости. Закуска в хотела обяд дюнери и т.н. Ами масрафа ми дойде 300 евро с пътя. 180 евро беше спането 20 евро беше платения паркинг щото там нямало паяци, дръжки вдигат колата и ти свалят номера, нищо че елфите/елините спират на три реда за теб не може и после поне 6 месеца нямаш кола. А пък да не говорим, че те вкарват в затвора за щяло и не щяло ама тези новини не ги търсите и не ги знаете.

Да иначе цените са двойни не и порциите и получаваш съответното внимание и обслужване но убеден съм че и тук ако св вдигнат цените двойно и се увеличи персонала двойно ще получите същото обслужване.

С кратце, всичко което за елфите/елините е позволено за простосмъртния българин е абсолютно забранено. Да не говорим за лошите им пътища, а и времето беше супер 2 дни яко порой, най близкия плаж на 30 километра.

17 Юли 2017 12:22
Време е Държавата да помисли за прекратяване официалното източване на ДДС от туристическите фирми.
Да, те вкарват в "пакет" всичките си продажби, държавата ги облага с 9 % ДДС, а си прибират по 20 % ДДС от платените суми за стоки и услуги.
Това беше извоювано от устати "експерти" като скандалния и презрян от цялата нация БЛАГОЙ РАГИН. Така България се превърна в алкохолната дестинация привличаща предимно европейската измет. Време е да преминем към по-висок етап, нека цените се вдигнат малко, да дойдат и по-платежоспособни господа. Комшиите не ни превъзхождат абсолютно с нищо !!!
17 Юли 2017 14:51
Аз на мен ли да вярвам или на вас?

А що си мислиш, че ние трябва да вярваме на теб, а не на нас си ? Щото не сме ходили в Гърция и не знаем ?

Не те знам дали и къде си ходил, но видно не можеш да си подбираш местата. Отишъл си там където е скъпо, паркингът е платен и има паяци.

През юли (най-скъпата част от сезона) двойна стая в хотел в Гърция е 38 евро. Няма да споменавам, че е на първа линия, с огромна тераса с изглед към морето, с телевизор, климатик и т.н.. Плажа, шезлонг и чадър са напълно безплатни, а поради размера на плажа около теб на разстояние 100 метра няма повече от 10 човека. Водата приятна и топла.

Естествено места за паркиране и в хотела и другаде - колкото искаш. И напълно безплатни. Няма и паяци.

Цената в ресторантите е малко по-висока отколкото в София и много по-ниска, отколкото по Черноморието.
17 Юли 2017 14:59
Да не говорим за лошите им пътища, а и времето беше супер 2 дни яко порой, най близкия плаж на 30 километра.

Дори когато се лъже, трябва да е с някаква мярка.
17 Юли 2017 15:15
"Плажа, шезлонг и чадър са напълно безплатни, а поради размера на плажа около теб на разстояние 100 метра няма повече от 10 човека. Водата приятна и топла."

Това наистина е супер и плажа е охраняем и на всеки 100 метра спасителен пост с двама спасители плюс медицински пост на входа на плажа?

Вчера коментирах защо е такава скапана ситуацията с плажовете у нас а то е много просто хем искаш безплатен плаж хем спасители + поне медицинска сестра ами това са си няколко хилки на месец, не става и държавата да взема и тя пари от концесия. Иначе чадъра безплатен една кола 5 евро айде моля ти се. А тук наистина 50% от плажа е безплатна и охраняема.

П.С.
Бях в Солун от 27/05/2017-29/05/2017 и наистина почти не спря да вали, пътя до там в 1/3 си е дупка до дупка а другите 2/3 като магистралата София-Ихтиман.
За цените като изключим Несебър и Созопол повечето кръчми са по-евтини от софийските което прави Гръцките автоматично двойни.
А за цените за нощувка понеже бях извън активен сезон сигурно са ми взели двойно от обичайното за 4 **** хотел за тройна стая.

Всяка година си правя сметката за Гърция и всяка година просто ми идва по-скъпо за 2+2. Аз отивам на почивка не да си пазарувам храната от супера и да си я готвя сам и така 10 дни.



25 Юли 2017 07:59
Решил един умен човек да напише как една работа да стане, отгоре му 20 ще му обяснят как няма да стане. Типично.
25 Юли 2017 16:19
Прав е Хърсев, но лекарството му е само плацебо, истинското лекарство е да смени целият ни елит, сегашния е дегенеративен, бездарен, безидеен, ниско интелектуален, и е наследствено. Това очевидно е невъзможно, тоест, никога няма да се "оправим", ще стане еволюционно, животът сам елиминира лошата наследственост.
01 Август 2017 12:08
убеден съм че и тук ако се вдигнат цените двойно и се увеличи персонала двойно ще получите същото обслужване.

Тцъ...
01 Август 2017 12:12
Дори когато се лъже, трябва да е с някаква мярка.

Neopol,
Когато се лИже - също!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД