Най-малко 300 млн. лв. ще струва на общините въвеждането от 1 януари 2019 г. на новата методика за определяне на такса смет чрез измерване на количеството изхвърлен от домакинствата боклук. Това прогнозира вчера пред БНР финансистът Любомир Дацов, който е и бивш общински съветник в София. Според него правителството през следващата година трябва да задели от държавния бюджет някакъв фонд, който да подпомогне финансово кметовете.
Коментарът на Дацов е по повод на внесения от Министерския съвет в парламента проект за промени в Закона за местните данъци и такси. Най-големи затруднения - и финансови, и организационни - ще създаде измерването на индивидуалните отпадъци на домакинствата с торби. Проектозаконът предвижда, като един от вариантите за плащане, собствениците на имоти да купуват всяка година определен минимален брой торби. Общините ще трябва да построят пунктове пред жилищата, където да се събират торбите, както и специализирани места, където те да бъдат извозвани. Тези места трябва да бъдат оборудвани с електронни измервателни системи. Такива измервателни системи трябва да имат и самите боклукчийски коли, обясни Дацов. Според един от възможните методи самите торби също трябва да имат електронна маркировка.
Масово се очаква общинските съвети да одобрят за основа на определяне на такса смет предлагания по-прост и не толкова скъп метод - брой ползватели на услугата в имота, т.е. броя на живеещите в него. Според Дацов този вариант ще бъде предпочетен в малките градове, където е по-трудно да се намери финансиране за внедряване на новата методика за такса смет. Той ще бъде по-удобен и за градските квартали с многоетажни блокове. Както в. "Сега" писа вчера, това ще доведе до нов административен тормоз за хората, тъй като те ще трябва лично да декларират в общините колко души обитават всеки имот.
Най-лесно ще бъде организиран процесът за фирмите, за които е предвидено да поръчват на общината необходимия брой контейнери с определена вместимост и честота на извозване. Бизнесът е и най-големият печеливш от промяната, тъй като в момента той дава близо 70% от постъпленията на такса смет заради високите данъчни оценки на имотите си. Налогът ще стане по-справедлив и за собствениците на жилища в централните райони на големите градове.
На редица места в страната обаче такса смет ще поскъпне шоково след промяната, заяви Любимир Дацов. Той прогнозира увеличение на налога с поне 30-40% в крайните квартали на София и в големите градове. Предвижданият първоначален вариант да се даде 5-годишен преходен период за постепенно повишаване на такса смет отпадна от законопроекта. Мотивът бе, че по този начин общините ще бъдат възпрепятствани да съберат необходимите инвестиции, за да въведат количественото измерване на битовите отпадъци.
Коментар в Наблюдател
|
|