:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 289
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

1300 и 13 спирали от тях

Или пак за социалистическия езотеризъм на „людмилието” и неговите жреци
Снимка: БГНЕС
Тони Николов
Тези дни, виждайки как корозиралата спирала на паметника "1300 години България" вече не се извисява над София, реших, че му е дошло времето да се включа в пламналата - буквално и преносно - това лято дискусия. Отлагах тези редове, тъй като съм писал по темата и съответно не намирах за необходимо да преповтарям аргументите си за спорната руина пред НДК, замислена да затвори "цикъла" на българската история, свеждащи се, най-общо, до следното:

Потребно е дебатът, който ще реши съдбата му, да уточни: що за паметник е това?...Ако паметникът остане (а не рухне или не бъде демонтиран), той предполага изграждането на тоталитарна експозиция, съответните табели и многоезични обяснения, както и връзка с мемориала на жертвите на комунизма, който е в непосредствена близост. Но това не може да е мемориал на българската история - както се опитват и продължат да се опитват да ни убеждават някои. ("Памет и паметници", 20.09.2012 г.).

Пет години по-късно се оказахме в ситуацията на демонтаж, която пък активира различни по формата си негодувания, фейсбук-реакции и декларации от инициативни комитети, в това число и на творчески съюзи (СБХ, САБ, КАБ), че се унищожава "национален символ" на българското културно наследство. Последваха пространни възхвали на "творбата на Старчев", която дотолкова се била откъснала от архитектониката на реалния социализъм, че се явявала едва ли не "закъсняло модернистично дисидентство"; както и че всички ние сме в огромен дълг пред него заради "облагородяването на средата" по времето на тоталитаризма.

И все пак признавам, че бях доста стъписан от един пасаж в попаднало пред очите ми "Отворено писмо до Столична община", подписано от известни имена в културните среди, в което, черно на бяло, се заявяваше следното:

Мащабният като реализация паметник "1300 години България" е един от малкото изградени преди 1989 г. паметници, който не съдържа в себе си символи на комунистическата партия, не е посветен на друга държава или армия, на отделна личност и т.н. Посветен е на историята на България, на която често се позоваваме и днес за легитимация на мястото на страната в общоевропейски и световен контекст.

Простете, но това изобщо не отговаря на истината. И хората, сложили подписа си под подобни твърдения, или не са наясно с фактите, или поради някакви причина умишлено ги преиначават.

Поради което се чувствам длъжен да направя кратък историко-идеологически анализ на монумента, наричан в смеховата култура на софиянци с различни и то не съвсем пристойни наименования (интересно защо, вероятно в следствие на културната назадничавост на столичани, които така и не се изградиха като нови "леонардовци" или "всестранно-развити" социалистически личности).

Редно е покрай демонтирането на паметника да сме наясно и какво си отива със стоманобетонния символ, "мащабен като реализация".

А истината е следната: още от средата на 70-те години на ХХ в. - и то под личното ръководство на др. Людмила Живкова - всички идеологически институти на БКП на пълни обороти започнаха подготовка за Голямото събитие - 1300 години България.

Какво да си говорим, че става дума за чисто идеологическа измишльотина - нито годишнината е кръгла (1000, 1500 или 2000 години), нито историята "свършва", за да е необходимо да се фиксира (както върху герба на НРБ: 681-1944 г.), нито пък дори е имало консенсус по датата 681 г. като условно начало на българската държава (още тогава историци изтъкваха, че по-точната дата е 680 г., но им бе наредено да замълчат от "най-високо място").

Щом датата е била фиксирана от др. Людмила Живкова, значи е така. Нали тя провидчески съчетаваше комплексния подход в социалистическото строителство със "законите на красотата" (творчество, творчество и пак творчество, както гласеше нейният девиз), които пък доразгръщаха идеята на Маркс за "развитието на човека като самоцел". Междувременно хората се подсетиха, че през есента на 1981 г. Тодор Живков навършва 70 г., което хвърля допълнителна светлина върху връзката между честването на Вожда и нарочения юбилей на България.

А за онези, които все още таят съмнения в идеологическия контекст на идеята за "1300 България", специално привеждам следния цитат от самата първомайсторка на юбилея:



1300-годишнината представлява фокус, в който се пречупва и се отразява историческата приемственост на най-значителните постижения на нацията през вековете; фокус, в който народостните, революционно-демократични традиции на поколенията се свързват ведно със съвременния трудов героизъм на социалистическото общество, с непоколебимия стремеж на народа ни към комунистическото бъдеще (Л. Живкова. С априлско вдъхновение в борбата за мир и социализъм, за единство, творчество и красота. София, 1982, Т. 2, с.509).



Всеки, живял по онова време, си спомня вълната от фалшив патос, обляла страната. Никой не бе пощаден, включително и трудовите колективи. Така например промишлените предприятия от Варненски окръг се задължиха да изпълнят плана за VIII петилетка за 1300 дни; заводът за изолирани проводници в Смолян поде почина "Всеки работник с 1300 лв. годишна икономия на материали, суровини и горива"; съответно предприятията от автотранспорта ги удариха в земята с инициативата "1300 х 1300 (икономия на 1300 литра горива с "мултиплицирано покачване"). Учащите пък откликнаха с движението "1300 декара пионерска и комсомолска гора" и утринни кросове по 1300 метра из училища и казарми (някой спомня ли си за тях?), а отделните градове бяха задължени да се впуснат в юбилейни начинания от вида - "Всеки гражданин на Шумен - строител" (примерите са от изключително прецизното изследване на Иван Еленков "Културният фронт. Българската култура през епохата на социализма - политическо управление, идеологически основания, институционални режими, София, ИИБМ, 2008, на което ще се опирам и по-нататък).

Пропагандната машина дотолкова пресоли манджата с 1300-годишнината, че човек просто не знаеше какви ли биха могли да бъдат следващите инициативи, свързани със заветното 1300, оттук насетне:

- да се сдъвква храната на 1300 хапки в юбилейната година?

- да се извървяват задължително по 1300 стъпки до училище или до работа?

- да се посветят 1300 рисунки или 1300 целувки на Партията (и лично на др. Живкова или на др. Живков)?

- или да се ударят по 1300 пръчки на дръзналите да изразят несъгласие?

Въображението в такива случаи е безсилно. Спомням си как на няколко пъти тогава - в 7-и или 8-и клас - ми се налагаше с пот на чело да се упражнявам по темата "1300 години и социалистическа България" в съчинения и реферати, без да постигна особен успех. Как едно дете да си изсмуче от пръстите подобна идеологическа боза?

От документите се вижда, че и др. Людмила Живкова е останала доста недоволна от профанизацията на Голямото събитие. Затова, за да се повиши "социалната функция" на честването, тя спуска важен идеологически документ - "Програма за ознаменуване на 1300-годишнината от основаването на българската държава", допълнена, забележете, с "призив-документ към българските творци и културни дейци за достойни дела в името на бъдещия българин-комунист, интернационалист, човекът на XXI век" (28 март 1979 г.). В същото време от протокол от заседанието на председателството на Комитета за култура научаваме, че "творческите съюзи не са заели подобаващо място в авангарда на всенародното юбилейно движение". Поради което по предложение на председателя на Националната координационна комисия по честването Тодор Рибаров се приема "рязка промяна в хонорарната политика и стимулирането на художествено-творческата интелигенция".

И о, чудо, нещата се променят сякаш с магическа пръчица. Наблюдава се ненадеен "духовен ръст при съвременните наши писатели, художници и др. дейци на изкуството", които рязко преосмислят "активната си гражданска позиция" и с един скок преодоляват "дистанцията, деляща ги от народ и Партия" (Протокол номер 6 от заседанието на председателството на Комитета за култура, 1980 г.).



Оттогава, че и до наши дни.



Те бързо проумяват, че опасността историческата тематика да надделее, рискува да застраши откроилата се дотук принципна линия. С възторг и преклонение е приета идеята на др. Людмила Живкова за "баланса между триединството минало-настояще-бъдеще", подсказана от проф. Александър Фол, друг първожрец на юбилея. Опасенията са, че "една неконтролирана "историческа вълна" постепенно може да се превърне в национализъм" (цитираният Протокол номер 6).

Съжалявам за протяжната "идеологическа увертюра", но без нея няма как да стане ясна появата на Юбилейния паметник, който видимо липсва в пейзажа. Споменатият Тодор Рибаров потресено си обяснява тази болезнена липса отново с хонорарни причини, недоумява "как историята ще оправдае това бездушие". И творците си взимат бележка.

Тогава именно се поставя на дневен ред и обсъждането на "социалистическата жизнена среда" и на социалистическия архитектурен "синтез", обърнат към новите материали и конструкции, довел до "истински постижения на социалистическата монументална архитектура". Изброяват се резиденция "Бояна", паметниците "Априлци" в Панагюрище и "Бранителите" в Стара Загора, оформлението на партийния дом във Велико Търново, българските посолства в Москва и Бон и т.н. (доклад на Пейо Бербенлиев "За красотата в жизнената среда", четен пред V пленум на Комитета за култура, 29 декември 1980 г.). Обърнете само внимание как откриваме същите тези примери и същата терминология в някои изложения на творчески съюзи близо четири десетилетия по-късно.

Тъкмо по това време - на 18 март 1980 г. - от др. Людмила Живкова е формулирано и "идейното задание" на Символа на Голямото събитие - на бъдещия паметник пред НДК. На кръгла маса по предюбилейното честване тя устно и спонтанно развива постановките, гениално и буквално залегнали в бъдещия монумент, пораждащ и днес толкова напразни спорове. А всичко е кристално ясно. Думите на др. Живкова, записани от направление "Оперативен анализ за обслужване на управлението на културата", директно чертаят плана на бъдещия бетонен архитектурно-монументален комплекс (цитирам го по книгата на Иван Еленков):



Символ на 1300-годишнината! Утвърждаване символа на единичната спирала като израз на вечното и непрекъснато развитие на процесите и явленията в безпределността, на вечната трансформация и изменение.

Цел: Да се даде интегрален символичен знак на идеите и целите на еволюцията, хармоничното и всестранно развитие на човека и неговото естетическо възпитание в контекста на 1300-годишнината.

Подход: възлагане на идеен проект за строителство на паметник в 13 спирални кръга, като на всеки от тях се разкрие историческият път на нацията и държавата...

Предложение: По решение на Председателството да се формира колектив от архитекти, скулптури, живописци и историци, които да реализират утвърдения идеен проект. Да бъдат осигурени условия за изграждането на всички спирални кръгове, като на кулминационната дата през 1981 г. на върха на спиралата се запали факел, символ на безсмъртието на българската нация.

Заключение: реализацията на единичната спирала е в контекста на триадата минало-настояще-бъдеще, в съчетание с непоколебимия стремеж на народа ни към комунистическото бъдеще.



Какво да се добави повече към това, освен да констатираме, че и най-добре хоноруваните блянове търпят известно крушение в сблъсък с реалността. На възложения от Комитета за култура конкурс по темата "Минало, настояще и бъде­ще" за Символа на 1300-годишнината, зададена от Людмила Живкова, се явяват скулпторите: з. х. Валентин Старчев, н. х. Величко Ми­неков и з. х. Борис Гондов. Журито стига до извода, че идейният проект на Валентин Старчев най-близко и буквално се препокрива с идеята на др. Людмила Живкова. Трите му преплетени бетонирани "структури" синтезират връзката минало-настояще-бъдеще. Уви, 13-те спирали се оказват неосъществими, затова се залага на главното - на "единната спирала" - основополагаща във вижданията на др. Живкова, както се убеждаваме и от друг програмен документ, изясняващ структурата на паметника: "Изразявайки динамичното развитие на българския народ от дълбока древност до зрялото социалистическо общество, спиралата като елемент на политическата ни символика органически свързва България с про­греса на човечеството през близо двете хилядолетия на новата ера."

Нещо, което обяснява и крилото, завършващо 35-метровия монумент - крилото на Партията, както ни обясняваха пропагандисти от Комитета за култура при задължителните училищни посещения на Символа. Напоследък в интервюта на Валентин Старчев чувам, че това било крилото на Победата, без да става ясно за коя (чия) победа точно става дума.

Идеологически подплатени са и трите 7-метрови композиции, пак дело на Старчев, които тепърва ще бъдат експонирани в двора на НИМ в Бояна.

Пластиката "Цар Симеон и книжовниците" е подсказана от проф. Александър Фол, който лансира идеята за приемственост между Симеоновия век и времето на Людмила Живкова - втори Златен век на българската култура в неговия соц-вариант.

Втората скулптурна фигура - наричана днес "Пиета", а пък навремето "Българската майка" - е горещо одобрена от Людмила Живкова, доколкото в нея придворните ласкатели виждат мястото, което самата тя е заела в сърцето на България.

И накрая идва Работникът или Съзидателят - творец на културни блага в етапа "Единство, творчество, красота".

А и да не забравяме друго: на бетонна козирка на равнището на парка са отбелязани годините 681-1944-1981. Има ги на старите снимки, ако ценителите на "безпартийния характер на паметника" проявяват специален интерес към този факт.

Питам тогава: чие е идейното авторство на монумента, за който се разгоряха толкова спорове?



На Людмила Живкова или на Валентин Старчев?



Иначе по изпълнението и по огромния хонорар, измъкнат от Профсъюзите, спор няма. Там нещата са кристално ясни. Както впрочем би трябвало да изглежда според проф. Валентин Старчев и облицовката на монумента, замислена да създава усещането за "планински кристал". Не знам какво е било неговото субективно усещане, но определено става дума за един от най-некадърно изработените паметници в най-новата ни история.

Добре си спомням как още 2-3 години след откриването му бе заграден достъпа до "дупката", от която трябваше да се следи разгръщането на "единната спирала". Според документи първите плочи на паметника падат още през 1985 г. и той става опасен. Сигурно това обяснява и отнемането на Акт 16 още от Григор Стоичков.

На практика самата БКП е принудена да "затвори" собственото си творение, без да го ремонтира, но и без да може да го пипне - заради "идейното наследство" на покойната "червена принцеса".

А истината е, че този монумент е може би най-големият идеологически буламач, забъркван някога.

Какво ли нямаше в него: комунизъм и езотеризъм, цар Симеон Велики и Рьорих, Агни Йога (с така и незапаления на върха факел), Ботев и петте въстания (това на Ивайло, Априлското, Войнишкото, Септемврийското и Деветосептемврийското, ако следваме жаргона на идеологията). И още: синтез на съзидаващ работник между Роден и Вера Мухина, ориентация спрямо слънцето на фасадата на НДК; нищо чудно вътре да са и някои задгробни видения на Ванга.

И все пак най-стряскащото, което открих по случая, са последните изказвания на Людмила Живкова на заседания в Комитета за култура, отразени в стенограми от 1981 г., тъкмо докато се работи над паметника.



"Вие какво си мислите - пита тя - че тия неща са празни приказки. Няма такова нещо...Културата е "ур" - светлина. Почитане на светлината и стремеж към нея. Ще разберете какво значи култура. Всеки, който не знае, трябва да разбере и да се насочи към това. След 10 години България ще бъде една от най-богатите страни в света, ако се подчини на култа на красотата. Тогава няма да ни наричат фантазьори, няма да ни наричат шизофреници. За моите изказвания има такива мнения, че са шизофренични. Вие може би не знаете, но има такива изказвания. Мен, разбира се, това не ме смущава.

И накрая: Аз съм ви обещала, че българският език до края на века ще бъде най-говоримият език в света. За всичко това трябва да се работи, за да стане. Няма да падне от небето наготово." (ЦДА, ф.405, цитирано в книгата на Иван Еленков).



Спирам дотук, защото цитатите са болезнено потискащи. Те ясно свидетелстват за влошеното душевно състояние на една жена, озовала се на върха на държавната и партийна пирамида, чиито ментални проблеми са безскрупулно използвани от камарила придворни душеприказчици заради тяхна лична изгода. Това е същността на "людмилието" - както Вера Мутафчиева остроумно кръсти този езотеричен финал на соцепохата.

Епоха, която според нейните жреци трябваше да е вторият златен век на българската култура, а се оказа един бетониран фалш, който продължава да се разпада пред очите ни.

Някъде по-бързо, другаде по-бавно, а в нечии души, както личи от споровете това лято, процесите още не са започнали.

Снимка: БГНЕС
През 2012 г. Валентин Старчев беше изработил проект как да се реновира паметникът.
Снимка: "Сега"
Бетонните останки от паметника днес.
118
4506
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
118
 Видими 
21 Юли 2017 19:46
Така и не разбрах Аспарух бил ли е комунист или не? Тая Людмила много отплесна нещата.
21 Юли 2017 19:54
Авторът е писал пълни глупости. За него контекстът на създаване на един паметник е по-важен от самия паметник. Ами дайте тогава да съборим и цялото НДК, защото пак комунисти са го строили.
21 Юли 2017 19:57
Авторът е писал пълни глупости. За него контекстът на създаване на един паметник е по-важен от самия паметник. Ами дайте тогава да съборим и цялото НДК, защото пак комунисти са го строили.

Аз съм, ЗА!
21 Юли 2017 20:00
Авторът е писал пълни глупости. За него контекстът на създаване на един паметник е по-важен от самия паметник.


21 Юли 2017 20:01
Ами дайте тогава да съборим и цялото НДК, защото пак комунисти са го строили.

Аз съм, ЗА!

Нима ? Ми, ако тръгнем така, дайте да съборим виадуктите и да срутим тунелите по "Хемус" до Правец.
21 Юли 2017 20:20
Кичозна статия с пошли аргументи.
21 Юли 2017 20:24
Покрай тая годишнина савецките другаре се погрижиха за Людмила...
21 Юли 2017 20:32
Епоха, която според нейните жреци трябваше да е вторият златен век на българската култура, а се оказа един бетониран фалш, който продължава да се разпада пред очите ни.


златен я, даже и мангалите бяха грамотни, а сега 2 % са напълно неграмотни, а 40 % функционално неграмотни, демек формално могат да четат, но не разбират нищо от прочетеното.
21 Юли 2017 20:35
Авторът е писал пълни глупости. За него контекстът на създаване на един паметник е по-важен от самия паметник. Ами дайте тогава да съборим и цялото НДК, защото пак комунисти са го строили.


21 Юли 2017 20:37
Покрай тая годишнина савецките другаре се погрижиха за Людмила...


а ти изцапания паметник на Рони Алцхаймера почисти ли го, бе челеби ?
21 Юли 2017 20:47
Рони Алцхаймера

Хи-хи. За тоа дето капична несъкрушимиа Савецки съюз ли става дума...
21 Юли 2017 20:49
Миши мисли на един обрашнен мишок. Смешна история ! Като се сетя как гънеха гръбначе навремето, точно такива като аФтора.... Гнус
21 Юли 2017 20:57
Кичозно, претенциозно съчиненийце на нежна душа...
----------------------------------
Сайтът на Генек

21 Юли 2017 20:59
златен я, даже и мангалите бяха грамотни, а сега 2 % са напълно неграмотни, а 40 % функционално неграмотни, демек формално могат да четат, но не разбират нищо от прочетеното.
2% напълно неграмотни има и при 30+ годишните, сред циганите и повече! Ама що ми се струва, че в една Норвегия дето не е имало никога съветски феодализъм, неграмотните са по-малко от при нас! М-м!
21 Юли 2017 21:03
2% напълно неграмотни има и при 30+ годишните, сред циганите и повече! Ама що ми се струва, че в една Норвегия дето не е имало никога съветски феодализъм, неграмотните са по-малко от при нас! М-м


виждаме, че има, то късната седерастия и функционалната неграмотност вървят ръка за ръка.
21 Юли 2017 21:04
Кучешко бълнуване (Собачий бред).
Не подлежи на обсъждане.
А че Паметникът е грозен - съгласен съм. Ама се оказва не че е грозен, а е комунистически щото пише "Тоз който падне...)
21 Юли 2017 22:08
Авторът явно не е виждал много паметници, но в идеологическият си порив стига до там, да поставя под съмнение историята на цял един народ. Не било 681 ,ама май било 680г , но не бил и сигурен, но и препратка към какъвтои и да е документ или твърдение няма. Та не било по тикви, било по кратуни! Върху раменете на някои.
Уж за паметника, а той е само повод за да отрече и оплюе историята на България, щото видите ли била написана от Л. Живкова.И както ги поизреди и накъдри, излезе, че цялата история е фалшива.
Аферим на такива юнаци!
За когото и да работят/срещу българските интереси, разбира се!/, надявам се добре да плащат.

И един въпрос - Защо не се занимавате с историята на вашата Родина, господине! Идете си във вашата , каква е там, историческа, политическа, географска родина, и оставете на мира България.
1300 години неимоверни усилия да се изтрие от лицето на Земята България, но както виждате- безуспешно!
21 Юли 2017 22:33
Маздата на Евгения Живкова да бяха турили най-отгоре и щеше да е перфектен като символизъм.
21 Юли 2017 22:37
Есе, писано от безродник.
21 Юли 2017 22:55
За него контекстът на създаване на един паметник е по-важен от самия паметник.


Мен контекстът не ме интересува, поради туй чистосърдечно мога да кажа, че този паметник в сегашния му вид в сегашно време е адски грозен. И най- доброто, което може да се направи е да се демонтира. Въпросът е чисто и просто естетически, архитектурен.
21 Юли 2017 23:13
Паметник не означава произведение на изкуството. И един необработен къс скала често е паметник. Т.е. поставено в памет на нещо.
В случая - в памет на 1300 годишнината на Отечеството. Ето това ги боли!
Останалото - много думи, но само пълнеж.

Не сте виждали по света какви грозни паметници имат. Но хората са горди с историята си, и паметниците.

Народ без минало, няма и бъдеще.
21 Юли 2017 23:34
Нямам спомен някой да е наричал туй грозилище другояче освен "Седмокрилия петоху...ник".... Идилия си беше мястото със "Монте Карло" и игрищата, гарнизонния арест, модната къща, мемориалните плочи на падналите войници и низши офицерски чинове във Голямата война, простор и зеленина. А СЕГА е пустиня съща.... Колкото по-бързо се премахне, толкова по-добре. За всички.
22 Юли 2017 00:05
Красноречив и многословен лик виждам на снимката...
22 Юли 2017 00:20
Абе и аз софианка бях до 2002г, но не съм чула тези грозни квалификации за този паметник.
Явно активистите на глобалната евратлантическа демокрация са се разписали.

Наскоро приятели от Америка по Skype ме потърсиха възмутени- „Унищожават паметника!!!„
„Е добре. Унищожават- унищожават. Ще построим друг!„ отговорих.

Сега виждам, че не е паметника целта. Целта е Историята на тази земя. Историята на България.
Господине-писач, за колко продадохте нашите домове, нашите родители, бъдещето на нашите деца, нашето небе?
И НА КОГО?
22 Юли 2017 00:45
Колко изкривено съзнание и морал трябва да имаш, за да извличаш от грозотата на един паметник предлаганите ни разсъждение. Пълна гнус - като се почне от странния критерий какво е това "кръгла годишнина" и се стигне до предполагаемите простотии и измишльотини "какво още да измислим за 1300". У нас трайно и устойчиво се налага негативизъм за термина"комунизъм" и към всяко нещо, за което трябва да бъде внушен първосигнален негативизъм, с лека ръка се залепва като кръпка "комунизма" и всевъзможни производни. Този паксвил е по-изфинен и борави с термина "идеологически". Само че и на този пишман публицист истината му убягва, както впрочем винаги и на всички подобни драскачи, които си изкарват хляба с плюене по миналото ни. Този, обаче, е особено неприятен, защото в старанията си засяга не просто "комунистическото" минало, но опошлява и оцапва цялата ни история.
Следва цитат от книгата на Костадин Чакъров "От втория етаж към нашествието на демократите":
"През януари 1981 г. заминахме на посещение в Москва по покана на съветската страна. Людмила Живкова беше любезно приета и от семейството на Брежнев. Но най-важно от цялото посещение беше предварително уговорената среща със секретаря на ЦК на КПСС и главен редактор на в. "Правда" Михаил Зимянин. Срещата бе с сградата на на ЦК на КПСС. тъй като Людмила Живкова владееше добър руски, на срещата не бе необходим преводач. Атмосферата бе тягостна. Нямаше любезности и протоколна вежливост. Людмила започна информацията си с общата политическа и икономическа обстановка в страната и накрая направи информация за широката организация в България по повод 1300-годишнината от създаването на българската държава. След като тя приключи своята информация, Михаил Зимянин започна постепенно да изостря въпросите и тона. започна с това дали няма опасност това честване да открие в България широк фронт на национализма, който противоречи на пролетарския интернационализъм. Другият му въпрос беше, дали това широко участие на западни учени, специалисти, културни дейци и творци няма да доведе до отстъпление от партийното ръководство на културата и изкуството, от социалистическия реализъм, от принципите, от които се вдъхновяват социалистическото изкуство и култура, каквито са добродетелите на работническата класа и на трудовия човек. Спря се на проблемите на съвременните форми на идеологическата диверсия и ерозията на социалистическите страни чрез културата. Общо взето, тонът и изложението му бяха скучни, но формулировките бяха такива, че нямаше никакво съмнение за негативните оценки и отношение към българската култура. Те бяха направо обвинение към нейното ръководство в духовната сфера.
Очаквах Людмила Живкова да възприеме тактиката на защита и дълги и мъчителни обяснения. Вместо това тя ме смая, като отговори кратко и пряко с думите: " Не съм съгласна с вашите оценки. Не зная кой ви информира, но явно това са примитивни хора. Ние се гордеем, продължи тя, че на нашата територия има ярки свидетелства на присъствието на тракийската, римската, византийската, ислямската и западноевропейската култура. Естествено е да търсим корените на нашата история и култура в многообразието от чужди влияния и присъствия. Не мога да приема оценката, че нашата култура и изкуствотрябва да робуват на догми и канони. Елате да ви разведа из България, за да видите изложбените галерии, елате да видите площадите, улиците, хълмовете, историческите места, които са изпълнени със скулптури и паметници на хора с шмайзери и бомби, с вдигнати юмруци, с уродлива агресивност в тях. С това изкуство ние не можем да вървим напред и не можем да изграждаме хармония в човека и обществото. Що се касае до присъствието на чужди буржоазни автори, философи, мислители, художници, кинодейци, театрали в България, нашето виждане е, че те не са представители на буржоазната култура и цивилизация. На тях ние гледаме като на представители на човешката цивилизация. Те не са идеологически диверсанти. Те се вдъхновяват от вечни човешки категории - доброто и злото, красивото и грозното. Много от тези "буржоазни" представители имат далеч по-ярки творби срещу войната, срещу агресията в човека и обществото, срещу порока и упадъка на човешкия дух. Защо се плашим от тях? Те възпитават много повече от творбите на нашите дейци в изкуството и културата, които сме обременили с тежък идеологически товар на раменете им, с който те трябва да се съобразяват."

Та така... Тъпият Зимянин не е видял в събитията тогава, през 1981 год., това, което вижда сега, 2017 год., авторът в същите събития.
ПРредлагам на г-н Дончев да лиши от ДМС редактора, пуснал обсъжданото творение за печат. Поради липса на елементарна мярка за оценка на предлагания текст и какви внушения предлага на читателите на вестника.
22 Юли 2017 01:49
По важно е, че омразния капиталистически кран за един милион бе запален и унищожен, като враг на комунизма!
22 Юли 2017 01:58
*
22 Юли 2017 02:05
Тони Николов е философ и журналист. Специализирал е в Папския институт за Изтока (Рим) и в Училището за висши хуманитарни науки (Париж) в групата на проф. Жак льо Гоф. Член е на Международното общество за изследване на средновековната философия (S.I.E.P.M) в Лувен. От 2005 г. до 2009 г. е главен редактор на Радио Франс Ентернасионал – България. Автор на статии в областта на средновековната и съвременната философия, преводач на книги на Ж. П. Сартр, Ж. Ф. Лиотар, А. Безансон, Ж.Бернанос, Р. Жирар, Ж.Грийн, Вл. Гика, К. Вирджил Георгиу, на енцикликата „Блясъкът на истината” и на книгата на Бенедикт XVI „Светлина на света”. Съставител на тритомника с есета на Георги Марков. Хоноруван преподавател в СУ „Св.Климент Охридски”. Автор на книгите "Пропуканата България" ("Хермес", 2015) и "Българската дилема" ("Хермес", 2017).


http://kultura.bg/web/author/tony/
22 Юли 2017 05:02
Apolo13

Трудно ти е да се изразяваш на български ли?
22 Юли 2017 06:28
ПРредлагам на г-н Дончев да лиши от ДМС редактора, пуснал обсъжданото творение за печат. Поради липса на елементарна мярка за оценка на предлагания текст и какви внушения предлага на читателите на вестника.

Наистина тук някои живеят още в ерата на развития социализъм т.е. на правешкия каскет и шайката му селски айдуци, шивачи и бивши овчери.
22 Юли 2017 06:33

letec55
22 Юли 2017 00:45


И благодаря, че си ми спестил писането на нещо подобно на твоя пост.

Поради особената гнусота на статията, това писане щеше да бъде едно дълго и неприятно занимание.
22 Юли 2017 07:40
Страхотна статия!!!
Два дни сълзи и сополи в ОФ-клуба!
22 Юли 2017 08:15
Ех, николайчо_RS (21 юли 2017 22:33), ти пък сега ме заинтригува дали споменаваш маздата на Евгения Живкова от чиста завист и злоба, или правиш истинско творческо предложение за дообмисляне. Например, върху това, което е останало, да се сложи един американски афтомобил от епохата на Рони Алцхаймера, символизиращ победата на Доброто над Злото, но непременно заобиколен от мигащи светодиоди в цветовете на дъгата на LGBT.

А сериозно, работата си е в това, че добре ремонтираният с модерни трайни материали паметник (нямаше да е по-скъпо от събарянето и преместването) щеше да демонстрира и на млади, и на чужденци огромните възможности на онази държава в сравнение със сегашната, а най-вече възможността за различност в „тоталитарните” изкуство и култура..... Ужас, а?

И така или иначе, щеше да бъде един от интересните паметници в Европа, дори и за хората, които под "хубав паметник" разбират само правоъгълна мраморна (а не просто циментова) плоча на гробище.


22 Юли 2017 08:22
В „развит социализъм„ живеят в Европа и Америка.
Ти живееш в деградиралата селения на софиянци.
22 Юли 2017 08:30
От напъните на автора разбрах само, че ако зависи от него и подобните му "културтрегери", следващия паметник в чест на България трябва да бъде построен към 2680-та.И понеже се спори дали България е обявена 680 или 681, може и изобщо да не се построи.Що за капацитет трябва да си, да съчиниш подобна дивотия за да оправдаеш едно действие на управляващи лумпени.По неговата извратена логика трябва да се съборят НДК, Плевенската панорама, паметника "1300 години" в Шумен, мостовете и тунелите на Витиня, прохода на Републиката и още стотиците построени през "соца" структури.А защо автора не вземе и разруши глождещата го злоба, че като гледам и той е творен през "соца", а явно е застинал и в мисленето за рушене от тогава.
22 Юли 2017 08:38
не съдържа в себе си символи на комунистическата партия, не е посветен на друга държава или армия, на отделна личност и т.н. Посветен е на историята на България, на която често се позоваваме и днес за легитимация на мястото на страната в общоевропейски и световен контекст.
Простете, но това изобщо не отговаря на истината.


Верно?

Айде, за да нямаме съмнения за тъпо бръщолевене да се покаже ..

-какви са символите по паметника
-на коя държава е посветен
-1300 години .. с България ли е свързано или не ??
22 Юли 2017 08:43
ablepsia 22 Юли 2017 02:05
Тони Николов е философ и журналист. Специализирал е в Папския институт за Изтока (Рим) и в Училището за висши хуманитарни науки (Париж) в групата на проф. Жак льо Гоф. Член е на Международното общество за изследване на средновековната философия (S.I.E.P.M) в Лувен. От 2005 г. до 2009 г. е главен редактор на Радио Франс Ентернасионал – България.
Хубаво де..

Браво, браво .. много чело - много знае ...

Щом е такъв як пич, ще да може да брои до 3 , не ли?


И стана дума за 3 неща по статиятa и паметника .. дето се споменават,
( .. "не съдържа в себе си символи на комунистическата партия, не е посветен на друга държава или армия, на отделна личност и т.н. Посветен е на историята на България .." )
, а той, разпален вика : "Простете, но това изобщо не отговаря на истината. .. "

Ми за да няма съмнения за тъпоглава манипулация .. да се запретне па да отговори, а?
-какви са символите по паметника
-на коя държава е посветен
-1300 години .. с България ли е свързано или не ??


Поздрави
22 Юли 2017 09:05
Страхотна статия!!!
Два дни сълзи и сополи в ОФ-клуба!

22 Юли 2017 09:07
Рушенето винаги е по-лесно от изграждането и много хора (не човеци) ги кефи самия процес. Ама да замаскираш това с псевдоидейни и псевдоестетски аргументи?
22 Юли 2017 09:09
Аргументите съответстват на творението.
22 Юли 2017 09:14
*
22 Юли 2017 09:15
"Тони Николов е философ и журналист. Специализирал е в Папския институт за Изтока (Рим) и в Училището за висши хуманитарни науки (Париж)"

Ми като не е могъл да стане нещо по-свястно. А, аз че чудех защо е написал толкова глупости на едно място със самочувствие. Отдавна е ясно защо ровим дъното. Защото има такива, като аФтора, които не се гнусят от себе си знаейки много добре, че всичко което пишат е мерзост и лъжа. Не вярвам да не знае.

Само едно нещо не мога да разбера. Колко трябва да си тъп за да напишеш това за годишнините? Много хора знаят, че са тъпи и затова се въздържат да плещат глупости. Хеле пък като тази, че не било 1000, 1500 или 2000 години, а некаквиси 1300. 1300 не било кръгла годишнина! От сега нататък да не съм чула за фази на луната. Кви са ти, новолуние, първа четвърт, втора четвърт и други тинтири-минтири, ще се отбелязва само пълнолунието. И това кога точно е създадена България също кърти мивки. Но за това вече вина носи Аспарух. Поне на таблета си да беше отбелязал по конкретно. Година, дата и час, а не така "у бранье ябълки", както казала майката на една моя близка, когато я попитала кога точно е родена, защото в залисията пропуснали да я запишат в църквата, та се наложило попа да вика баща и и да го анатемосва.
22 Юли 2017 09:31
Мизериятата на възгледите на десните.
22 Юли 2017 09:36
Претърсих интернета за що-годе сносна биография на „високочелото„ същество. Нищо!
Исках да знам къде е роден, родители, какво са работили, детство-начално, средно, образование. На издръжката на коя фондация, учреждение студентства по чужбината, семейно положение- хергенясващ, или женен. Жена- наша или чужда, деца- на чия издръжка и на чии интереси учат или работят.

Все дребни нещица, но показващи за интересите на кое воинство „твори„ авторът.
А какви са интересите на това Воинство, какво са подготвили за бъдещето на България?
В щабът на НАТО от десетилетие са напечатани новите карти на Балканите. Там България няма. Българската територия е разделена между съседните държави.
Ето затова на територията не трябва да има паметници-че и„ 1300г БЪЛГАРИЯ„, не трябва да има памет, не трябва да има История, не трябва да има народ.
Подготвя се Територията за подялба.
Да пожелаем успех на твореца, начинанието е свято!

Спомних си един стар виц, а може би случка, разказвана като виц.
Как се става интелигент.
Завършваше така - „Не сте ме разбрал, колега! Необходими са три дипломи - дипломата на дядо Ви, дипломата на баща Ви и Вашата диплома.

22 Юли 2017 09:37
1974 е стопански връх за нова България.
70-те години на XX век могат да бъдат наречени Втори златен век на България.
Това е времето на Панчо Владигеров, Петко Стайнов, Гяуров, Йордан Радичков, Емилиян Станев, Валери Петров, най-доброто от българското кино - Коканова, Карамитев, Данаилов....
22 Юли 2017 10:29
Онзи ден един друг "мъдрец' от Запада ни облъчваше с простотии, днес Сула и този Ентелектуал.....На който не му се четат глупостите вътре, може само да види кои са харесали туй писание, за да разбере, че е загуба на време обръщането на внимание на този пореден драскач с претенции за познавач на всеобхватната истина.
22 Юли 2017 10:36
*
22 Юли 2017 10:47

Рушенето ... изграждането ... псевдоидейни ... псевдоестетски

Но, аз така и не разбрах какво е изградено, че да е проблем рушенето му.
Наричат го 'памет'ник... памет за какво?
Да не е умряла България, че й правим паметник?
Какво точно е суперважното на числото 1300, че да стои някъде мемориал по този повод? А за 1310 ще правим ли паметник? А за числото 1331, че още по-интересно - паметник?
От 'Радост' ли, че сме оцелели 1300 години, от гордост - да струпваш някакви бетони..., че какво означават?
Нещо не ми се връзва.
Да не говорим, че ми действаше потискащо. Заобикалях го отдалече...

22 Юли 2017 10:53
Я-я, глухарчето как се разпенило..., в някаква лична битка срещу самоизмислен враг... (щото авторът изобще не казва това, което тя чете в сумите му)
Обаче при твърдения като долното трябват доказателства.
Иначе оставаш само един много патетичен измамник
В щабът на НАТО от десетилетие са напечатани новите карти на Балканите. Там България няма.

картите да видим
22 Юли 2017 11:00
дъртреалист
22 Юли 2017 10:47
Мнения: 10,494

Какво точно е суперважното на числото 1300, че да стои някъде мемориал по този повод? ...
От 'Радост' ли, че сме оцелели 1300 години, от гордост - да струпваш някакви бетони..., че какво означават?
Нещо не ми се връзва.
Да не говорим, че ми действаше потискащо. Заобикалях го отдалече...
Мнозина от нашите мюсюлмански сънародници, хич се не кефят на независима България ..

Иначе - нормално за " 1300 години" .. още тогава се появиха гласове "разпалва се шовинизъм с тази кампания" ..

Бе какъв шовинизъм бе, какви 5 лева ??? ..

Вие, соросоиди , наясно ли сте? Ето :

"Николя Шовен (Nicolas Chauvin) французский солдат, служивший в Первой Армии Французской Республики, а затем в la Grande Armée.
Николя Шовен родился, возможно, в Рошфоре[ примерно в 1780 году (точная дата неизвестна). В восемнадцать лет был призван на войну и честно служил отчизне. Был ранен 17 раз (и всегда в грудь, а не в спину), после чего на его теле осталось множество обезображивающих шрамов. За солдатскую доблесть получил боевую награду и пенсию 200 франков. Пафосно и простонародно выражал в своих речах любовь к Франции и к Наполеону Бонапарту. Такое сочетание придаёт Шовену комедийную, однако, в целом положительную окраску. ..."

Иначе - основната цел е ясна .. писали сме:


27 Май 2017 13:43
.. принципите на всичките тези либералничещи интелектуалци - също ясни - преди 60 години, ги е споделял лично Лев Троцки в статиите си ..
Ясни и враговете им .. десните политици, националната държава, национализма във всичките му проявления - от армията, та до националното знаме и дечицата пред Паметника Левски обечени с хъшовска униформа ..

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД