:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,614
Активни 399
Страници 6,517
За един ден 1,302,066

В половината български фирми шефът е и единствен работник

Едва 4.8% от "родените" през 2010 г. предприятия са преживели пет години
Снимка: БГНЕС
Малко от новите фирми успяват да се задържат на пазара и да оцелеят повече от няколко години.
Българските фирми масово работят на принципа "сам юнак на коня". Над 152 000, или 44.9%, от активните предприятия са с нула наети лица. Това означава, че шефът е и единствен служител/работник. Данните за "демографията" на предприятията обяви вчера Националният статистически институт. Изследването на НСИ, което разглежда т.нар. жизнен цикъл на компаниите - тяхното раждане, живот и смърт, обхващат петгодишен период - от 2011 до 2015 г.

Оказва се, че огромната част от българските предприятия са микро - в тях работят между един и пет души. Числата за последната година от изследването, 2015-а, са много показателни. 63.2% от родените тогава фирми са моно - състоят се от 1 човек, 33.2 процента са с до четирима наети, а едва 3.6 процента са с персонал над пет души. Изследването разкрива и друг любопитен факт - през 2015 г. в България са развивали дейност точно 339 175 предприятия.

Все пак броят на заетите лица в групата "10 и повече наети лица" е 69.5% от заетите в периода 2011-2015 г., но делът на предприятията в тази група е едва 8% от общия брой активни фирми, отчита НСИ.

Интересни са и данните на продължителността на живот на бизнеса. Едва около 4.8% от фирмите, създадени през 2010 г., продължават да работят и през 2015 г. Най-жизнеспособни се оказват предприятията, работещи в сектора на енергетиката, и по-специално насочените към производство и разпределение на ток и топлинна енергия.

Най-малък брой от фирмите, преживели 5 години, са били от сферата на добивната промишленост. Едва 3.4% от фирмите в преработващата и 3.6% в строителната индустрия успяват да оцелеят пет години след своето създаване, отчитат още от НСИ.

Прави впечатление, че близо две трети от всички заети през 2015 г. са се трудили в три сектора - "Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети"(37.1%), "Преработваща промишленост" (15.4%) и "Хотелиерство и ресторантьорство" (11.6%).



ОБЩА КАРТИНА

Общо през периода 2011-2015 г. 40.1% от фирмите, или 136 133 предприятия, са с 1 до 4 наети. Най-нисък е делът на предприятията в групата "5 - 9 наети лица". Средно за периода той е 7.4%, а в групата "10 и повече наети лица" средно за разглеждания петгодишен период попадат 8% от активните предприятия.



Източник: НСИ
Структура на регистрираните през 2015 г. фирми според броя на наетите.
10
3035
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
31 Юли 2017 20:28
И какво чудно? Ако искаш да работиш сам, най- изгодната форма е ЕООД. Ако си свободна професия, спадат ти само% разходи, който намалява всяка година, и върху всичко останало трябва да плащаш не само ДОД 10%. ами и осигуровки. Собственик на ЕООД може да избере на каква сума на(над) определения минимум да се осигурява, спадат му се разходи, а върху печалбата плаща 10%корпоративен данък и 5%данък дивидент, ако си раздаде такъв.
31 Юли 2017 23:46
Едва около 4.8% от фирмите, създадени през 2010 г., продължават да работят и през 2015 г


Само тия 5% са имали по 2тона суджук....
01 Август 2017 00:42
Модераторът тихомълком е изтрил коментара ми. Да речем, че е било заради линк към личния ми блог. Затова го публикувам отново без линка.

Числата за последната година от изследването, 2015-а, са много показателни. 63.2% от родените тогава фирми са моно - състоят се от 1 човек, 33.2 процента са с до четирима наети, а едва 3.6 процента са с персонал над пет души.


Eдва 3.6 процента са с персонал над пет души! Доскоро си мислех, че само в сферата на преводаческите услуги е така ...

(тук имаше линк към личния ми блог за проблемите в сферата на преводаческата дейност)

Законът за задълженията и договорите, Търговският закон и Кодексът на труда достатъчно пълно и ясно дефинират отношенията между фирми, клиенти и служители. Повечето преводачи не знаят, че преводът е дейност с оглед на личността (intuitu personae), а това е важно, защото означава, че сключването на договор между клиент и агенция е незаконно (чл. 28 ЗЗД). Другото, което преводачите не знаят (а и институциите също), е, че дейността на агенциите за преводи е основно посредническа, т.е. не би трябвало да им се позволява да се регистрират като търговски дружества, които ИЗВЪРШВАТ преводи. Те не ги извършват. Да, агенциите си въобразяват, че извършват преводи със СВОИ преводачи и заблуждават клиентите, че РАЗПОЛАГАТ със свои преводачи. Недоразумението тук произтича от смесването на понятията "граждански договор" (по ЗЗД) и "трудов договор" (по КТ), съответно, агенциите се изживяват като РАБОТОДАТЕЛИ на преводачите (ха-ха, работодатели!). По този повод имаше едно вицообразно обяснение:

"За да добиете представа какво представлява една "лицензирана от МВнР" агенция, си представете лекар, примерно гинеколог, който е окачил табела на кабинета си. На табелата обаче не пише „Д-р Иванов, специалист по гинекологични заболявания", а "Лиценз от МЗ! Всички видове медицински услуги!"

А сега си представете, че при гинеколога идва човек със счупен крак. Гинекологът се обажда по телефона на ортопеда и му казва: "Трябваш ми спешно, имам МОЙ КЛИЕНТ със счупен крак." Съответно ортопедът извършва лечението, а гинекологът прибира сумата от здравната осигуровка на СВОЯ клиент, като отпуска на ортопеда някое и друго левче.

Горе-долу това прави „лицензираната" агенция с преводачите. Обикновено собственикът е преводач, наел малък офис в центъра на града и окачил табела „Преводи и легализации, лиценз от Външно". Други преводачи няма. Персонал няма."

01 Август 2017 08:57
Оня излъскания шеф на работодателите преди няколко дни по ТВ-то каза, че в България имало около 400 000 работодатели. Задача: Колко работополучатели има в България?
01 Август 2017 09:07
Новият пролетариат е собственик на еднолична фирма.
Абсурдът е че никой не ги припознава и представлява политически,
01 Август 2017 09:21
Българските фирми масово работят на принципа "сам юнак на коня". Над 152 000, или 44.9%, от активните предприятия са с нула наети лица.

Общо през периода 2011-2015 г. 40.1% от фирмите, или 136 133 предприятия, са с 1 до 4 наети.

оставям настрана "разговорния" стил на авторката, но тя очевидно си мисли, че фирма е = на предприятие и постоянно ги употребява като синоними! Къде са редакторите – за мене от години е загадка?!...
И така – кратко и безплатно ограмотяване:
Фирма е името, наименованието, емблемата, знакът, табелата, под която работи предприятието! Търговецът, собственик на предприятието, може да си избере интересно име, красива емблема, но може и без тях – често името или фамилията на собственика се използват като фирма, а понякога се добавя "и син"...
Ако и сега не е ясно – поглед в Търговския закон...

01 Август 2017 09:29
lisana
Добре е, че във форума има хора като Вас, които отстояват и с години се борят за правата си!
Такъв е колегата Митев, има и други, но, въпреки че пишем дълбокомислено тук от доста години, форумът не прерастна в нещо повече, за да можем такива хора да ги изпратим в парламента, вместо да хленчим, че няма за кого да се гласува...
01 Август 2017 09:34
Всъщност в Търговският закон се казва "търговско предприятие"- от там че може да продадеш "търговското предприятие" заедно с "фирмата" на ЕТ.Макар че тогава се сменя , Примерно ЕТ "Рога и копита индъстриъл девелопмънт енд импорт - експорт Take the Money and Run инвестмънт" Пройчо Овчаров след продажбата на Йезуит Софийски става ЕТ "Рага и копита индъстриъл девелопмънт енд импорт - експорт Take the Money and Run инвестмънт Й. Софийски. Ако е ЕООД то подобна рокада не се налага и Овчаря може да остане във фирмата на предприятието за заблуда на контрагентите на Капалъ Чарши и битака в Димитровград,
01 Август 2017 12:29
Агенциите си въобразяват, че извършват преводи със СВОИ преводачи и заблуждават клиентите, че РАЗПОЛАГАТ със свои преводачи. Недоразумението тук произтича от смесването на понятията "граждански договор" (по ЗЗД) и "трудов договор" (по КТ), съответно, агенциите се изживяват като РАБОТОДАТЕЛИ на преводачите
А то въпроса не е, за какви се смятат агенциите. Сигурно има и съдебни решения по въпроса. Ако се смятат за "работодатели" - то трябва да плащат не месечни, а годишни заплати. Плюс съответните осигуровки. Случайно намерено:

Разликата между трудов и граждански договор
https://otgovori.info/temi/trud/trudov-grajdanski-dogovor/

Трудов договор. Характеристики. Видове
http://www.lawsbg.com/lectures/67-trudovopr/270-trudov-dogovor.html

Трудово правоотношение =Възникване
https://www.mlsp.government.bg/index.php?section=POLICIESI&I=366

Граждански договор и разлики с трудовия договор
http://balans.bg/6811-grajdanski-dogovor-ae-predmet-i-razliki-s-trudovija-dogovor/
01 Август 2017 17:01
Много интересно е, че няма информация за капитала с който се регистрират компаниите!
Защото се позволява с 2 лв = 1 евро да регистрираш компания, да участваш в бизнеса и да носиш отговорност!
Смехотворно! Бедняк капиталист, бизнесмен, частник .....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД