:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,652,751
Активни 386
Страници 23,161
За един ден 1,302,066

МОН въвежда 3-годишна уседналост за прием в първи клас в цялата страна

Близостта на работното място на родителя до училището вече няма да носи предимство в класирането
След последните скандали с приема на първокласници в столицата, които стигнаха дори до прокуратурата, министерството на образованието въвежда принципа на уседналост при класирането в цялата страна. Досегашният критерий за прием - близостта на дома на първолака до училището, се запазва като основен. Въвеждат се обаче допълнителни изисквания, които на практика могат да попречат на семействата да запишат детето си в най-близкото училище, ако по обективни причини живеят отскоро на този адрес.

Най-напред ще се класират децата, на които поне единият родител има постоянен или настоящ адрес в близост до училището, но той не е променян в последните повече от три години. Това условие ще важи за всички общини с повече от едно училище и ще влезе в сила от 2018 г., предвиждат промени в наредбата за организация на дейностите в училищното образование, публикувани за обществено обсъждане от просветното министерство. Срокът за коментари по измененията е до края на август.

Идеята за въвеждане на уседналост се породи от проблеми с приема в София, където традиционно има огромен наплив към определени училища. Практика е родители да сменят формално адресната си регистрация или пък да декларират други неверни данни, примерно, че работят от вкъщи, за да печелят допълнителни точки. Отделно Столичната община позволи на училищата при много кандидати да въвеждат допълнителни критерии и така много започнаха отново да дават предимство на деца с близки от системата на просветата или държавната администрация. Тези предимства бяха определени като дискриминационни от Върховната административна прокуратура, след като родители се оплакаха, че децата им не могат да се класират в кварталното училище.

Районирането около училищата остава задача на общините. Водещият критерий отново ще е близостта на дома до училището, но децата се разделят в групи. Първо ще се приемат децата, чийто родител (или настойник) е с постоянен или настоящ адрес в прилежащия район на училището и адресът му не е променян в последните над три години. Втората група деца, които ще се приемат само ако останат места след приема на децата от първата група, е тази, чиито родители имат постоянен или настоящ адрес в близост до училището, като той не е променян в последните повече от една година до три години преди подаване на документите за приема в първи клас. Третата група деца е с родители, които са сменили адреса си през последната една година преди подаване на заявлението. Определя се и четвърта група - на деца, чийто родител живее извън територията на училището според районирането на общината. Приемът в училище ще се осъществява последователно по реда на групите.

Ако броят на децата в определена група надхвърля броя на местата, определени с училищния план-прием, тогава се въвеждат допълнителни критерии. Те са почти същите, които и сега съществуват в наредбата. Предимство има дете с трайни увреждания над 50%; с двама починали родители, други деца от семейството, които учат на същото място; деца, завършили подготвителна група в избраното училище. МОН дава възможност на общините извън изброените критерии да въведат и други, като изрично е посочено, че те не трябва да са дискриминационни.

"С направените промени се улеснява работата на училищата, без да се нарушава интересът на учениците, и се създават условия общините да гарантират равнопоставеност на всички кандидати при приема в първи клас и да се преодолее концентрирането на ученици в определени училища за сметка на други. Определят се ясни правила за прием, което ще осигури и по-добри възможности за контрол при кандидатстване, класиране и записване на учениците в различните видове училища", мотивират се подчинените на министър Красимир Вълчев. Самият той при скандалите около последното класиране на първолаци в столицата каза, че според него близостта до училище трябва да остане водещ критерий за прием.

СРОКОВЕ

Според новите правила общините ще изготвят списък на всички деца с постоянен адрес, които трябва да постъпят в групи за предучилищна подготовка и в I клас. Този списък трябва да се изпрати в училищата и детските градини на територията на общините до 31 януари (срокът сега е 1 март). Другите срокове се запазват - до 15 септември училището трябва да изпрати в общината сведение за децата, записани в първи клас или в предучилищна група. До 30 септември пък общините трябва да са установили какви са причините за незаписаните деца.
17
3984
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
31 Юли 2017 19:47
И сега к'во ?
Местим се, цялото семейство, да речем в Каспичан. И ще чакаме три години, докато приемат децата ни в каспичанско школо ?
31 Юли 2017 19:58
Хахахах и всички на квартира го ду**т... Поредното безумие...
31 Юли 2017 20:01
Да набутаме всичкото население у София, па после да се чудим какви тъпи регулации да правим и да поправяме до безкрай!
31 Юли 2017 21:27
Ivanoff
31 Юли 2017 19:58

Тия на квартира имат също адресна регистрация - по настоящ адрес.
31 Юли 2017 21:48
Тия на квартира (повечето които познавам в София) нямат. Защото заради калпави хазаи им се налага да сменят квартирата през половин година и в един момент им писва да се регистрират.
31 Юли 2017 22:24
хората избягаха от циганските училища, сега се чудят как да върнат българчета за цвят..
31 Юли 2017 23:49
Такъв проблем, както се посочва и в статията, има най-вече в София. Може и в някой от другите по-големи и по-живи градове. А в страната като цяло училищата се борят за деца, че и вода си подливат, че и обикалят да ги събират. Като бяха при мен софийските внуци, дъщерята записа голямата на плуване в единствения басейн в Смолян, ама пък треньорите са добри! И един колега вика - то от вашите софийски внуци ние не можем да си запишем децата! То майтап, ами ако рече нашия кмет да въведе уседналост за единствения басейн! Въобще, май и това няма да се окаже решение на софийския проблем с училищата. Ма то МОН си знае работата, пък плодовете да си ги берат родителите
01 Август 2017 11:30
Сериозен кадрови проблем тресе най-важното министерство
в държавата - образователното.

В понеделник сутрин по БНТ беше една женица.
С необясними рефлекси на непрестанно хилене.
С облекло като за едновремешните бригадири - ЗКПЧ.
С неприятен дефект в зъбите - огромна дупка зейнала
между предните зъби.

Била зам.министър на образованието.

И обясняваше хилейки се - ма ние нищо не решаваме
(явно има спуснати отнякъде указания)

само предлагаме на вниманието на излезлите във ваканция
учители, родители и синдикати до 28 август че ще се направят
тези реформи...

Екстремно с бързане, на сляпо, няма значение как -
те децата и без това нищо не разбират,

пък и не са важните в тази тъпа държава ...


01 Август 2017 12:41
Бих препоръчала подбор само и единствено за възможностите и способностите на децата, кандидатстващи за първи клас в определено училище. След като училището е придобило заслужената, надявам се, репутация, на едно от най-добрите в дадено населено място и се е оказало със 17 кандидати за едно свободно място за прием в първи клас, то си е заслужило да си подбере и учениците, смятам аз. Но, уви, не сме съвсем ''бели хора'', което ме кара да мисля, че пак ще има и управленски натиск и ''спонсори'' всякакви. Въпреки всичко може да се помисли. Добрите училища го заслужават.
01 Август 2017 17:32
Децентрализация на фирмите е решение на проблема. До тогава този проблем ще съществува. Не може всичкият бизнес да е големите градове. Как би станало това? Да речем, предлагат на фирмите да напуснат София и да идат някъде в дълбоката провинция. В замяна 20% по-нисък годишен данък.
01 Август 2017 17:44
Да речем, предлагат на фирмите да напуснат София и да идат някъде в дълбоката провинция. В замяна 20% по-нисък годишен данък.
То хубу Sutherland например, да закрие в София и да отиде някъде на северозапад, ама т'ва пътища, комуникации, айде сгради за този род дейност могат и да се приспособят - опустяла селска прогимназия ще свърши работа след подходящ ремонт, обаче квалифицираната работна ръка, си иска жилищните условия, достъпа до медицински услуги, до стоки и социални контакти и извън социалните мрежи, кино на 3 D, клуб в петък вечер... Или казваш давай да местим, пък после ще видим...
01 Август 2017 17:56
В северозападна няма магазини ли? Няма лекари и хората се лекуват с шамански заклинания? Липсата на държавна политика до тук води.
01 Август 2017 17:59
Кое е по-добре : да си в София на квартира или в Монтана у дома си и завода да ти е по носа?
01 Август 2017 18:12
само предлагаме на вниманието на излезлите във ваканция
учители, родители и синдикати до 28 август че ще се направят
тези реформи.


Т.е. предлагат го в момент, в който са сигурни, че няма да се обърне внимание на предложението. И ще мине.

Учителите почиват и правят новите програми, родителите са заети да си дообразоват децата, синдикатите са обект на атака от бизнеса и вицепремиера.
Сал един МОН работи.

01 Август 2017 18:19
Бобърче
01 Авг 2017 17:32
Мнения: 3,450
От: Bermuda
Скрий: Име,IP
Децентрализация на фирмите е решение на проблема. .... Да речем, предлагат на фирмите да напуснат София и да идат някъде в дълбоката провинция. В замяна 20% по-нисък годишен данък.
И след това какво? Бобърче, ако филмата разработва програмни продукти, откъде ще намери служители демек работници в тази дълбока провинция?
Или, викаш, и програмистите пращаме на заточение да работят във фирмата в дълбоката провинция, срещу 20 % по-нисък данък или 20 до 50 % по-висока заплата, а?
01 Август 2017 20:02
Още няколко години управление на такива "демократи" и вместо паспорти ще имаме крепостни актове.
02 Август 2017 16:20
Кое е по-добре : да си в София на квартира или в Монтана у дома си и завода да ти е по носа?
Програмист в София, роднинско дете,( родителите са столичани, не живеят в краен квартал, са като за София със сносни жилищни условия) живее на квартира, откакто е почнал работа като специалист по поддръжката на софтуера на 100% частна фирма. Започна още като първокурсник да чиракува там по покана на познат от по-горните курсове в неговата специалност, в трети курс реши, че заплатата му стига да се издържа сам и се изнесе. Към днешна дата е на 28, заплата нето над 4000. Ако беше монтанец, какво ли щеше да предпочете - завод в квартала в който живее и ходене пеш на работа ? Едва ли.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД