:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,718,844
Активни 676
Страници 3,747
За един ден 1,302,066

Архитектите въстанаха срещу соцзакон

В Германия за строителство се искат 19 документа, а у нас - 170
Снимка: Камара на архитектите в България
Архитектите показаха пред медиите колко много тежи българската бюрокрация в строителния процес - особено на фона на простите процедури в Германия.
И Камарата на архитектите се включи в нарастващия обществен ропот срещу диктатурата на чиновника и хартиената бюрокрация. Вчера от КАБ се обявиха за спешна замяна на сегашния "социалистически" Закон за устройство на територията (ЗУТ) с модерно законодателство.

От камарата припомниха, че в класацията Doing business на Световната банка България е на унизителното 118-о място по сложност на процедурите, свързани с разрешаването на строеж. Арх. Мартин Христов онагледи чудовищната бумащина у нас с ефектна демонстрация - показа обема на документите, които се изискват от строителните компании у нас и в Германия. У нас документите са над 170, или около 6-7 класьора, пълни с папки, побиращи се в голяма пазарска чанта, като при това трябва да се представят три такива комплекта. А в Германия всичко се побира в малка папка, защото са нужни 19 документа, повечето от които прости бланки, готови за попълване на място. При това в България тромавата процедура е една и съща - независимо дали става дума за едноетажна къща, летище или мол.

"Искаме да предизвикаме широка подкрепа, тъй като строителството има дял в икономиката 30% и уредбата на този бранш е важна за цялото общество", обясниха вчера от КАБ на пресконференция в София.

"ЗУТ е претърпял 76 промени за 16 години и с всяка промяна проблемите се задълбочават, тъй като самата му философия е грешна", категоричен е арх. Борислав Игнатов. От камарата предлагат уредбата да се раздели на два отделни закона - за устройственото планиране и за инвестиционното проектиране и строителството.

Арх. Борислав Игнатов подчерта нуждата от въвеждане на закон за "мълчаливото съгласие" - това означава, че когато дадено инвестиционно намерение не получи отговор в определен срок, ще се счита, че то може стартира, както е практиката в напредналите държави.

"ЗУТ е устроен по законите на съветското законодателство, не по европейското", коментира арх. Петър Кирязов. В България голяма част от средствата за проекта отиват за ръководителя на проекта и за т.нар. независим надзор - който е български патент, а надзорът иззема функциите на проектанта, което е погрешно.

Емил Жечев пък посочи, че усложненият процес е довел до разрастване на общинските администрации, особено в големите градове, и до превръщането им в политически хранилки и развъдници на корупция. Според него няма политическа воля за справяне с проблемите. Жечев припомни, че 4-5 години камарата дава конкретни предложения за намаляване на бюрокрацията, но реакция няма.

Проектантът трябва да носи по-голяма отговорност, контролът трябва да е върху целия процес на строителството, не само върху инвестиционните намерения, обясниха арх. Банко Банов и арх. Петранка Бакалова. Архитектката даде пример с 13-етажна сграда в София, по документи изрядна, но на практика негодна за използване, защото е без асансьори, а проектантът дори не е уведомен. Вероятно сградата е била пусната в експлоатация с фалшифициране на подписи.



ПРИМЕР ПО СЪСЕДСКИ

КАБ настоява гишетата и кабинетите да бъдат заместени от електронна система за онлайн обработка на документите и издаване на разрешенията за строеж. Македония, която само за 7 месеца срещу 200 000 евро е въвела такава система още през 2014 г., се радва на бум на инвестициите в последните 3 години, посочи арх. Игнатов. Той обясни, че целият административен процес трябва да минава през онлайн портал, който да качва документите в информационен облак, а оттам се изпращат известия до всички заинтересовани институции, които да дадат мнение по този проект. За всяка стъпка инвеститорът ще получава SMS или имейл. Това ще облекчи не само бизнеса, но и чиновниците.

14
3652
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
01 Август 2017 20:39
Този "социалистически" закон е приет от правителството и мнозинството на Иван Костов през 2001 г. и е направен изцяло лобистки в полза на реституираните имоти и за да създава приходи на архитекти и подобни. Наистина е абсурден, но защо се сетиха чак сега ?
01 Август 2017 21:14
Не обичам архитектите, но в случая са прави.

Колега, а ти не си прав - архитектите от години настояват за тези промени, само дето няма кой да ги чуе
01 Август 2017 21:56
ДНСК в момента е само пристан за некадърници.
Нула полза.
01 Август 2017 22:55
Архитектите "въстанаха" срещу соцзакон

-----
ЗАКОН ЗА УСТРОЙСТВО НА ТЕРИТОРИЯТА
В сила от 31.03.2001 г.
Обн. ДВ. бр.1 от 2 Януари 2001г.

Мдааааааааааааааа...........................
Христоматиен пример как пропагандата не се спира пред нищо!

02 Август 2017 07:29
Архитектите коментират какъв е законът по същество. И приет от Костов, той си остава едно леко изменено копие на предишния закон.
Примерно, Акт 16 ...
02 Август 2017 07:45
Значи не срещу бюрокрацията, ами срещу "соцзакон" ?
Де да беше ЗУТ поне наполовина толкова читав, колкото ЗТСУ, ама не е...
Впрочем, самата статия, както и действителността (за запознатите) опровергават заглавието.
Ганий,
02 Август 2017 07:57
Не е соцзакон, уви. Независимия надзор, ДНСК, РДНСК и др.п. се появиха точно в този закон, в ЗТСУ го нямаше. Освен това всички от бранша ще ви кажат, че с измененията в ЗУТ всяка година се въвеждат нови задължителни части за проекта, като например: Пожарна безопасност, Проект за управление на отпадъците. И това важи за всички сгради. Например кой ще ми обясни защо за едноетажна еднофамилна сграда, свободно разположена в парцела, се иска проект за озеленяване?‌‌ А Проект за безопасни условия на работа?‌
02 Август 2017 08:02
Обаче Независимият надзор го има в много държави за големи обекти и е наистина необходим и полезен, ако е независим и компетентен. И точно архитектите, 80% от които изобщо не стъпват на обекта до приемателната комисия, когато с учудване казват "Я, какво сте направили" би трябвало да знаят.
02 Август 2017 10:34
България е била,е и ще бъде още дълго време съветска социалистическа республика,управлявана от комунисти.
Законите лесно могат да се променят,но не и мисленето и убежденията на управляващите.
Да се надяваме,че като умре и последния роден в соца нещата ще се променят...
02 Август 2017 11:11
В Германия за строителство се искат 19 документа, а у нас - 170
Не съм сигурен дали пропорцията 19:170 най-точно показва действителното състояние на съдържащата се в документите изискуема информация. Образно казано, 19 документа по 170 страници са равни на 170 документа по 19 страници. Сигурен съм, че като навсякъде има и излишни и дублиращи се като информация документи, но истината е колкото закона е соц.
02 Август 2017 12:47
По лесно е. Да заобиколиш 19 камъка от колкото 170.
02 Август 2017 13:02
Да заобиколиш 19 камъка от колкото 170.
не съм сигурен - може и един документ да е, който просто да обединява тези 170 сега, и като почнат да те връщат за всяко нещо да ти отнемат повече време. сега пускаш 20 документа и получаваш 20 отговора, било то положителни или отрицателни, и имаш паралелна обработка на отрицателните; ако имаш един документ и те върнат първо по точка 2, после по т.4, после по т.7 и т.н. ще имаш последователна обработка на отказите и ще ти отнеме повече време, нищо че документът е само един.
02 Август 2017 14:11
rurade 02 Август 2017 10:34
България е била,е и ще бъде още дълго време съветска социалистическа республика,управлявана от комунисти[/code]

Заключи вратата, пусни пердетата, и провери внимателно под леглото за комунисти. Ако някой с чук и сърп се крие там, по-добре бягай бързо при доктора. Освен розовите, има и други видове хапченца.
02 Август 2017 18:14
Онзи! Наистина сте прав така е но аз лекичко обръщам внимание на факта че по този въпрос както и по много други у нас се мери със двоен троен че и четворен аршин.Тарикатите например заобикалят законите/камъните/ Богатите просто прелитат над тях.Упоритите копаят тунел под тях.Само на сиромаха му се налага като на един Сизиф да ги тика нагоре и те да се събарят и отново и отново...а те /чиновниците/ като богове да го гледат от високото си положение и да се гаврят с него!Личен опит .Кой разбрал разбрал.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД