:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,717,869
Активни 419
Страници 2,772
За един ден 1,302,066

След 18 г. София и Скопие си стиснаха ръцете като добри съседи

Специална комисия ще се опита да преговори общата история между двете страни
Снимка: БГНЕС
Премиерът Бойко Борисов и македонският му колега Зоран Заев подписаха в Скопие Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между България и Република Македония. След 18 години трудни преговори и след премиерските подписи договорът трябва да бъде ратифициран от двата парламента. Българският парламент подкрепи проектодокумента единодушно преди седмица. В Скопие опозицията на ВМРО-ДПМНЕ е против.
България и Македония най-сетне подписаха договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, отлаган цели 18 г. Преговорите започнаха по време на кабинета на Иван Костов и по въпроса работиха 5 правителства. Споразумението бе сключено в Скопие вчера от премиерите Бойко Борисов и Зоран Заев. Днес трябва да се проведе първото общо мероприятие - честване на Гоце Делчев и националния празник на Македония.

Появата на нашата делегация бе предшествана от невиждани мерки за сигурност. Според македонски медии подобно струпване на специални части и интерес към визитата на Борисов не е имало никога досега. Освен това Скопие не е виждало толкова много журналисти на едно място. Сръбският "Блиц" написа, че пред сградата на македонското правителство е имало протести на критиците на сближаването от ВМРО-ДПМНЕ. Партията на Никола Груевски вече се зарече да не подкрепи договора с България при неговата ратификация в парламента.

С договора София и Скопие се съгласяват да вземат "ефикасни мерки за предотвратяване на недобронамерена пропаганда от страна на институции и агенции и ще обезкуражават дейности на частни субекти, насочени към подстрекателство на насилие, омраза или други подобни действия, които биха навредили на техните отношения". Македония потвърждава изрично, че нито един текст от конституцията й "не може и не трябва да се тълкува, че представлява или някога ще представлява основа за намеса във вътрешните работи на България с цел защита на статута и правата на лица, които не са граждани на Македония". Двете съседни държави се насърчават да организират "съвместни чествания на общи исторически събития и личности".

Договорът предвижда още до три месеца от влизането му в сила да бъде създадена "мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси". Нейната цел ще е да допринесе за "обективното, основаващо се на автентични и основани на доказателства исторически извори за научно тълкуване на историческите събития". Комисията ще представя ежегодни доклади на двете правителства.

България се ангажира да помага на Македония в преговорите с ЕС и НАТО. Двете държави ще улесняват "възможно най-широко движение на стоки, услуги и капитали". Ще се насърчават взаимните инвестиции и ще се осигурява тяхната защита, ще се подкрепя разширяването на туристическия обмен, ще се разширяват и усъвършенстват транспортните връзки, включително регионалните проекти, ще се върви към облекчаване на митническите формалности за пътниците и стоките, пише в документа.

След сключването на договора Борисов заяви, че след 10 г. положителният ефект от него ще е видим. "Можеше ли да не подпишем такъв договор - можеше. Години наред не е подписан. Решихме да гледаме напред и съм убеден, че след 10 г. резултатите ще бъдат видими за двете държави", заяви той. Според Борисов двата меморандума ще дадат импулс на икономическите връзки. "Транспортният коридор №8 е връзката, която присъединява целите Балкани. Той дава излаз не само по оста север-юг, дава възможност за присъединяване на всяка една страна от Балканите да търгува, да прави бизнес и да развива туризма с другите, това ще бъде изключително важно и за двете страни", коментира българският премиер.

Според Зоран Заев всеки договор "може да бъде и по-добър". "За подписването на договори генерално казват: "Когато и двете страни еднакво не са щастливи, тогава има договор". Този договор прави и двете страни еднакво щастливи, защото отваря перспективи. На Македония трябва национално единство по въпроси, които са от интерес за гражданите", каза Заев.

--------ОТЗИВИ

ЕК приветства подписването на двустранния договор за приятелство и добросъседство между България и Македония. Това се казва в съвместно изявление на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини и еврокомисаря по разширяването Йоханес Хан. "С този договор двете страни показват желанието си да разрешат двустранните проблеми. Неговото сключване е пример за всички останали балкански държави", се казва в изявление на Могерини и Хан.
СНИМКА: БГНЕС
Бойко Борисов и Зоран Заев приемат почетния караул.
16
2526
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
01 Август 2017 20:19
на мен ми се струва, че тоя договор е една чиста формалност.
нищо не пречи следващото македонско правителство да не го изпълнява, и пак да лае по нас, след като е осребрило вече ползите - и задвижило процеса към ЕС/НАТО.... и никакви последствия няма да има за него.
01 Август 2017 21:10
Договорът ще влезе в сила едва след ратификация в двата Парламента. Не знам и дали президентът на Македония има право на вето.
01 Август 2017 21:17
Влизането на Македония в НАТО ще запази териториалната цялост на страната, която в момента е пред разпад. Не знам защо се взима такова решение и дали е най-доброто за БГ. Мисля си, че вероятно играе роля това че Турция вече се счита за враг, а Балканите стават източна граница на Европа.
01 Август 2017 21:22
на мен ми се струва, че тоя договор е една чиста формалност.

Мхъ, за едната чиста формалност съдия-изпълнител може да ти земе къщата...
01 Август 2017 22:16
С тая "мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси", която ще да допринесе за "обективното, основаващо се на автентични и основани на доказателства исторически извори за научно тълкуване на историческите събития" отношенията ни направо ще отскочат. Хеле ако се оглави от проф. Божо и наборите му историци.
И още нещо - напоследък по бойковски премиерите, с които се среща, са му все "колеги". Колеги по собствените му думи са и пожарникарите, полицаите, министрите... Въобще, много-странно развита личност с различни професионални роли. За качествата на добър колега хич няма и нужда се пише. Личното му достойнство се изчерпва със спонтанното: аз не ям суджук; уважението към колегата Т. Мей - със съвети, плод на преживян личен развод; толерантността му блика от всички публични изяви, а професионализмът му - перкинлер. Въобще, в какви колегиални отношения се вписва, само той си знае. Май само в отношенията на: бащица - крепостни гербери му е силата.
01 Август 2017 22:29
Друг ти плете гнездото, а ти снасяш наготово в него. Това, накратко, е номерът на кукувицата. Същата „кукувича“ хитрост прилага и премиерът Бойко Борисов във външната си политика, представяйки я за висша дипломация. Други му дърпат конците, а той изпълнява поръчките с апломб. Фанфаронщина, която претендира за талант.
...
Откъде произтича нездравият интерес на „международната заедница“ към западната ни съседка?



Целта на Вашингтон е да разчисти терена за членството на Македония в НАТО, а на Европа – за членство в ЕС. Двете цели са залегнали като приоритети в програмата на новото македонско правителство. Скритата цел, обаче, е чрез впримчването на Скопие в двете наднационални структури, да се сложи прът в колелата на Русия и да бъде спънат проекта за продължение на газопровода „Турски поток“ през Македония. За осъществяването на плана, обаче, е нужно да бъдат отстранени противоречията на Скопие със съседните България и Гърция. И така стигаме до оспорвания двустранен договор за сътрудничество, който Скопие и София подписват под чужда диктовка, но у нас се представя едва ли не като лично постижение на Борисов. Представянето на раболепието като геройство, е чисто и просто фалшива новина.


Натисни тук
01 Август 2017 22:33
Скритата цел, обаче, е чрез впримчването на Скопие в двете наднационални структури, да се сложи прът в колелата на Русия и да бъде спънат проекта за продължение на газопровода „Турски поток“ през Македония.

Мррръъъссснициии... На Българо-Съветската дружба посягат...
Както казах - кръц... кръъъц... кръъъц пипалцата на великоруския панславизъм...
За това тукашните волонтиери на Матушка просъскват куту мъртви болшевики
01 Август 2017 22:35
Скритата цел, обаче, е чрез впримчването на Скопие в двете наднационални структури, да се сложи прът в колелата на Русия и да бъде спънат проекта за продължение на газопровода „Турски поток“ през Македония

Тази цел съвпада с българския интерес за развитие на газоразпределителния хъб Балкан и транзит на газ за Южна Европа през България, а не през Турция-Гърция-Македония
01 Август 2017 22:47
Говедаря изцяло подкрепя Овчаря.
02 Август 2017 08:18
След 18 г. София и Скопие си стиснаха ръцете като добри съседи

И защо София цели 18 години се опъваше да стисне ръката на добрия си съсед?
транзит на газ за Южна Европа през България, а не през Турция-Гърция-Македония

Ей ти с овцете защо мрънкаш че България трябва да суспендира партньорските си отношения със съюзниците си Гърция и Турция и да престане да изпълнява поетите си задължения към тях?
02 Август 2017 10:02
Истината изисква да се уточни, че България е първата страна, която признава независимостта на Македония на 15 януари 1992 г. София бе и мястото, където Русия обяви признаването на независима Република Македония по време на посещението на президента Елцин на 1 август 1992 г. Колкото до танковете и гаубиците, въпреки „лошото си състояние”, те успешно бяха продадени на трета държава от предприемчиви македонски власти

Прочети още : https://www.actualno.com/world/makedonija-pak-provokira-bylgarija-e-sred-pyrvite-koito-ni-priznaha-tankovete-im-ne-stavaha-za-nishto-news_407709.html
© Actualno.com
02 Август 2017 11:08
Бармалеев,защо така злобно бе маскара американска ? Не ти ли е ясно, че без Русия, България нямаше да я има и ти вероятно с гордост щеше да се киприш с фес върху кратуната! Ако ти си имал някаква лична полза от американците, това за България не се отнася. Даже напротив, много от злините , причинени на България от Запад, са и с американско участие!
02 Август 2017 11:23
Бармалеев,защо така злобно бе маскара американска ?

Такъф съм си азъ... бе маскара руска
02 Август 2017 12:23
За хомогенизирането и поставянето на Балканите 100% под егидата и контрола на НАТО (разбирай САЩ) е необходимо всички страни да бъдат членки на военния блок. След Черна гора по съкратената процедура ще бъдат приети в Алианса всички балкански страни, които не са членки на НАТО. Затова се „премахват“ спешно всички двустранни търкания и конфликти. Натовското хомогенизиране на Балканския полуостров е необходимо за реализиране на американския проект „Триморие“ (включващ териториите на страните между Адриатическо, Балтийско и Черно море).
„Триморието“ има три основни цели. Първа, блокиране на комуникациите между Западна Европа (преди всичко Германия, Франция, Италия и други) и Русия. Става въпрос за прекъсване на газопроводи и нефтопроводи, които обслужват „Газпром“ и неговите контрагенти в Западна Европа. Второ, с размахването на „руската заплаха“ да се мобилизира целият военен и пропаганден потенциал на Източна Европа срещу Русия. Това е и истинската причина за огромния натиск върху страните от Източна Европа да започнат да отделят 2% от своя БВП за военни цели. Полша е водещата страна в „Триморието“ в Източна Европа. Трето, подсигуряване на условия за рестартиране на транспортен коридор №8 (Бургас-Дуръс, Албания), който включва нефтопроводи и газопроводи, транспортиращи газ и нефт от Близкия Изток и Каспийския басейн, които имат за цел да изместят „Газпром“ от европейските пазари.
Ускореното стартиране на проекта „Триморие“ наложи ускореното поставяне на власт на Зоран Заев в Скопие с активната помощ на структурите на Джордж Сорос, неговото легитимиране в София като премиер на Македония и подписването от страна на България на Договора с Македония, който очевидно признава, че македонският език не е западен диалект на българския език. А е „нещо“ друго. Въпреки че огромното мнозинство респектабелни учени по света твърдят точно обратното.
По-ясно казано, Договорът с Македония се подписва за сметка на българските национални интереси в дългосрочен план. Но българският елит на статуквото, управляващи и опозиция, се правят на главния герой от филма „Ни чул, ни видял“. Истинската причина за шумно прокламирания „пробив“ в двустранните българо-македонски отношения е стартирането на проекта „Триморие“ на Балканите, като най-вече промените засягат Западните Балкани. По ирония на съдбата това, което преди години Коминтернът не успя да постигне, го постигнаха соросоидите в София и Скопие, служейки за инструмент на чужда на Балканите политика.
До този момент единствено Турция, която заедно с Полша е призвана да бъде една от двете водещи страни в „Триморието“, води своя собствена външна политика. Сближава се с Русия, купува руско оръжие, води диалог с Техеран, унищожава мрежите на Фетхуллах Гюлен и други подобни „своеволия“. Това прави турския президент Ердоган изключително неудобна за Вашингтон политическа фигура. Унищожаването на мрежите на Фетхулла Гюлен в Турция, Европа и Азия е все едно да се унищожат мрежите на Джордж Сорос в Източна Европа. Реджеп Ердоган очевидно има авторитарни забежки и действа с недемократични способи, но под негово управление Турция се превърна в непрогнозируем партньор за Вашингтон и неговите геостратегически проекти. Затова Ердоган ще бъде атакуван постоянно и ще се търсят всевъзможни начини да бъде елиминиран от властта.
02 Август 2017 16:19
Едно паслярче, като навикне да те лае, няма отука. Хеле пък закърмено с белградско мляко.
02 Август 2017 16:39
Договорът е документ, по силата на който една страна се задължава с нещо към друга. Разбирам, че ние се задължаваме да ходатайстваме БЮРМ да бъде приета за член на ЕС и НАТО. Не разбирам обаче БЮРМ какво се задължава към нас? Щото ако не се задължава - това не е договор, това е капитулация.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД