Президентът на САЩ Доналд Тръмп подкрепи проекта за нова имиграционна политика на сенаторите от Републиканската партия Дейвид Пардю от щата Джорджия (вдясно) и Том Котън от Арканзас. |
Тръмп одобри законопроекта на двама консервативни републикански сенатори - Том Котън от Арканзас и Дейвид Пардю от Джорджия. Този проект предвижда да съкрати наполовина законната имиграция в рамките на десетилетие и според икономисти това ще навреди на жизнеспособността на страната. Той ще намали броя на имигрантите, получили "зелена карта" за постоянно пребиваване, до 540 000 годишно в сравнение с днешното ниво от 1 млн.
Законодателно това може да се постигне основно чрез ликвидиране на "зелената карта", предоставяна на братя и сестри и на порасналите деца на настоящите имигранти и притежатели на "зелена карта" - т.нар. верижна миграция, като в същото време се запази количеството "зелени карти", издавани на основа на трудови навици. Тези имигранти ще бъдат подбирани чрез система от точки, която ще дава предпочитание на хора, които владеят английски език, имат висока образователна степен и високоплатени предложения за работа. Видно е, че това е краят на уморените, бедни маси, за които Статуята на свободата беше като маяк.
Съкращаването наполовина на броя на законните мигранти би лишило много предприятия от работна сила. А за ръста на икономиката е необходима напълно противоположна стратегия в момент, когато производителността е в застой и безработицата е изключително ниска. С рязкото съкращаване на броя на легалните имигранти програмата на Тръмп ще засили и търсенето на нелегални имигранти, които нито една стена не може да спре.
От икономическа гледна точка този законопроект няма смисъл. Това обяснява защо старши съветникът в Белия дом Стивън Милър нееднократно защити проекта с аргумента, че обикновените американци биха го подкрепили. (Милър напомни също, че стихът, призоваващ уморените, бедни маси да дойдат в Америка, не е бил оригинално изписан върху Статуята на свободата, а е добавен по-късно. Отличен аргумент!)
Милър е прав, че в процентно отношение спрямо населението на страната жителите й, родени зад граница, са на най-високо ниво в момента от почти век насам. Този сериозен факт е основна причина за възхода на шовинистките, антиимиграционни настроения, която изтласка напред кандидатурата на Тръмп и която поддържа ядрото на неговата политическа база даже и след катастрофалните първи шест месеца от пребиваването му на поста.
Освен това в момент, когато раждаемостта в САЩ е на исторически минимум и поколението "бейби бум" започна да излиза в пенсия, простата истина се свежда до това, че САЩ ще се нуждаят от приток на имигрантска работна сила, за да поддържат икономическия си растеж, без дори да говорим за това той да се увеличава. Да се забрани достъпът на имигранти при такова ниско ниво на раждаемостта означава да се върви по пътя на Япония, чиито залязващи икономически перспективи са пряк резултат от абсолютно същите условия и политики.
Авторите на законопроекта пренебрегват Япония, но дават за пример имиграционните системи в Канада и Австралия, основани на точкова система, която отчита качества. Макар че, както твърди Тръмп, новите имигранти занижават заплатите за някои нискоквалифицирани позиции и за работещите от малцинствата, те са като ракетно гориво за икономиката като цяло. Като реже броя им, Тръмп всъщност окастря перспективите пред страната.