:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,300,753
Активни 509
Страници 8,321
За един ден 1,302,066

Войната на Тръмп със законната имиграция ще навреди на икономиката

В момент, когато безработицата е ниска, а населението застарява, предприятията повече от всякога имат нужда от работна ръка
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Президентът на САЩ Доналд Тръмп подкрепи проекта за нова имиграционна политика на сенаторите от Републиканската партия Дейвид Пардю от щата Джорджия (вдясно) и Том Котън от Арканзас.
Президентът Доналд Тръмп казва, че ускорението в икономическия растеж на САЩ е една от основните цели на администрацията му. В сряда той одобри законодателни промени в имиграционната система, които, ако бъдат осъществени, ще направят тази цел непостижима.

Тръмп одобри законопроекта на двама консервативни републикански сенатори - Том Котън от Арканзас и Дейвид Пардю от Джорджия. Този проект предвижда да съкрати наполовина законната имиграция в рамките на десетилетие и според икономисти това ще навреди на жизнеспособността на страната. Той ще намали броя на имигрантите, получили "зелена карта" за постоянно пребиваване, до 540 000 годишно в сравнение с днешното ниво от 1 млн.

Законодателно това може да се постигне основно чрез ликвидиране на "зелената карта", предоставяна на братя и сестри и на порасналите деца на настоящите имигранти и притежатели на "зелена карта" - т.нар. верижна миграция, като в същото време се запази количеството "зелени карти", издавани на основа на трудови навици. Тези имигранти ще бъдат подбирани чрез система от точки, която ще дава предпочитание на хора, които владеят английски език, имат висока образователна степен и високоплатени предложения за работа. Видно е, че това е краят на уморените, бедни маси, за които Статуята на свободата беше като маяк.

Съкращаването наполовина на броя на законните мигранти би лишило много предприятия от работна сила. А за ръста на икономиката е необходима напълно противоположна стратегия в момент, когато производителността е в застой и безработицата е изключително ниска. С рязкото съкращаване на броя на легалните имигранти програмата на Тръмп ще засили и търсенето на нелегални имигранти, които нито една стена не може да спре.

От икономическа гледна точка този законопроект няма смисъл. Това обяснява защо старши съветникът в Белия дом Стивън Милър нееднократно защити проекта с аргумента, че обикновените американци биха го подкрепили. (Милър напомни също, че стихът, призоваващ уморените, бедни маси да дойдат в Америка, не е бил оригинално изписан върху Статуята на свободата, а е добавен по-късно. Отличен аргумент!)

Милър е прав, че в процентно отношение спрямо населението на страната жителите й, родени зад граница, са на най-високо ниво в момента от почти век насам. Този сериозен факт е основна причина за възхода на шовинистките, антиимиграционни настроения, която изтласка напред кандидатурата на Тръмп и която поддържа ядрото на неговата политическа база даже и след катастрофалните първи шест месеца от пребиваването му на поста.

Освен това в момент, когато раждаемостта в САЩ е на исторически минимум и поколението "бейби бум" започна да излиза в пенсия, простата истина се свежда до това, че САЩ ще се нуждаят от приток на имигрантска работна сила, за да поддържат икономическия си растеж, без дори да говорим за това той да се увеличава. Да се забрани достъпът на имигранти при такова ниско ниво на раждаемостта означава да се върви по пътя на Япония, чиито залязващи икономически перспективи са пряк резултат от абсолютно същите условия и политики.

Авторите на законопроекта пренебрегват Япония, но дават за пример имиграционните системи в Канада и Австралия, основани на точкова система, която отчита качества. Макар че, както твърди Тръмп, новите имигранти занижават заплатите за някои нискоквалифицирани позиции и за работещите от малцинствата, те са като ракетно гориво за икономиката като цяло. Като реже броя им, Тръмп всъщност окастря перспективите пред страната.
4
1496
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
04 Август 2017 22:17
Хм, значи да се ранат нискоквалифицираните и да се внасят отвън други нискоквалифицирани, които са навити да работят за по-малко от помощите на местните нискоквалифицирани, е ракетно гориво за икономиката. А аз се чудех досега, що им гърмат совалките.
05 Август 2017 00:58
Като реже броя им, Тръмп всъщност окастря перспективите пред страната

Като се качих на влакчето за Бостон онзи ден видях, че има "пингвини" вече. Та перспективите не ми изглеждат светли. Как тези пингвини ще помогнат на икономиката, не знам. Но аз не знам много неща. Само докладвам.
05 Август 2017 10:26
Тръмп е прав. Всяка държава трябва да подбира имигрантите си с оглед нуждите си. Точковата система на Канада и Австралия е по-добър вариант за подбор на имигранти и трябва да се въведе и в Европа. В Австралия има нулева толерантност към нелегалните имигранти след като има легален начин за имиграция.
В Европа пуснаха необразованите и фанатизирани тълпи нелегални и резултатът е, че минимален процент от тях работят някаква легална работа и плащат данъци и осигуровки. Да не говорим за увеличената престъпност и др. проблеми, породени от това нашевствие.
Освен това всяка държава има вътрешни резерви: живеещите на социал. Да намерят начини да ги накарат да работят.
06 Август 2017 15:48
Как тези пингвини ще помогнат на икономиката, не знам.


Като народят пингвинчета.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД