Новият антикорупционен закон, който е залегнал в правителствената програма и е публикуван за обществено обсъждане, бе натоварен с изключително странни задачи от Бойко Борисов. Вчера в Девня, застанал пред руините на фалиралия завод "Полимери", премиерът поиска законът и единното антикорупционно звено, което трябва да се създаде, да разследват "разбойническата приватизация" и "историята на българския преход". "Надявам се, че с влизането на антикорупционния закон и създаването на този орган той ще се занимае не само с това, което е в момента, а и с подобни минали сделки. Защото те носят много по-големи щети от всичко останало", заяви Борисов. На практика обаче желанието му няма как бъде изпълнено, тъй като законът и органът са прицелени в имуществото на лица, заемащи висши публични длъжности. Идеята на бъдещия нормативен документ е да установява собствеността на водещите политици и да ги наказва при несъответствия. В него няма опция да се рови в приватизацията. Въпреки това Борисов разшири географията на "ревизията": "На 200 км по-нагоре стоят 2 реактора за 3 млрд. лв.", заяви той по повод АЕЦ "Белене". Накрая пожела законът и органът да се занимаят и с НДК.
Борисов изнесе цяла лекция срещу калпавата българска приватизация. "Всичко в завод "Полимери" е разграбено и унищожено, а пък собствениците имат мерцедеси "Майбах" и ни дават оценка", заяви той цветисто, визирайки стария собственик на завода Николай Банев. Борисов смята, че на "стотици фабрики" в България са изнасяни оборудванията.
"Полимери" наистина може да се смята за символ на печалното българско раздържавяване. Дружеството бе приватизирано през 1998 г., около 2010 г. спря да работи, а малко по-късно фалира. Междувременно обаче, както твърдят синдикатите, е декапитализирано в полза на друга фирма на семейство Баневи. Като наследство за държавата и данъкоплатците останаха резервоари с трихлоретан, които буквално са цъкаща бомба. Единият от резервоарите е в окаяно състояние, няколко пъти протича през годините и предизвиква паника. Последният подобен случай бе в началото на 2017 г., когато в Девня бе обявено частично бедствено положение. Преди 2 месеца пловдивската фирма "Хъс", която произвежда метал от скрап, купи "Полимери", очевидно с намерението да "оползотвори" руините. Сделката обаче не засягаше резервоарите. Сега предстои утилизация на опасния химикал във Франция, за която правителството отпусна преди няколко седмици 14.5 млн. лв.
-------------НА ПРОКУРОР
Премиерът Борисов съобщи, че цялата история около "Полимери" е обект на разследване. "Тук е купена инсталация, която всичко това да утилизира, и те с цялото си нахалство я продават в Румъния. Убеден съм, че главният прокурор ще направи така, че от срещу неизвестен извършител, каквото е в момента ограбването на цял завод, гордост на Балканите, да има известен", заяви той. "В момента държавата чрез областния управител плаща тока, водата, охраната, наблюдението, което правим, и виждате в какво положение са резервоарите", разгневи се Борисов.
|
|