:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,423,329
Активни 186
Страници 26,226
За един ден 1,302,066

Борисов натовари с невъзможни задачи антикорупционния закон

С него смята да търси отговорност за "разбойническата приватизация", макар нормативният документ да има съвсем други цели
СПАС СПАСОВ, "ДНЕВНИК"
Така изглежда завод "Полимери" 19 г. след смяната на собствениците му.
Новият антикорупционен закон, който е залегнал в правителствената програма и е публикуван за обществено обсъждане, бе натоварен с изключително странни задачи от Бойко Борисов. Вчера в Девня, застанал пред руините на фалиралия завод "Полимери", премиерът поиска законът и единното антикорупционно звено, което трябва да се създаде, да разследват "разбойническата приватизация" и "историята на българския преход". "Надявам се, че с влизането на антикорупционния закон и създаването на този орган той ще се занимае не само с това, което е в момента, а и с подобни минали сделки. Защото те носят много по-големи щети от всичко останало", заяви Борисов. На практика обаче желанието му няма как бъде изпълнено, тъй като законът и органът са прицелени в имуществото на лица, заемащи висши публични длъжности. Идеята на бъдещия нормативен документ е да установява собствеността на водещите политици и да ги наказва при несъответствия. В него няма опция да се рови в приватизацията. Въпреки това Борисов разшири географията на "ревизията": "На 200 км по-нагоре стоят 2 реактора за 3 млрд. лв.", заяви той по повод АЕЦ "Белене". Накрая пожела законът и органът да се занимаят и с НДК.

Борисов изнесе цяла лекция срещу калпавата българска приватизация. "Всичко в завод "Полимери" е разграбено и унищожено, а пък собствениците имат мерцедеси "Майбах" и ни дават оценка", заяви той цветисто, визирайки стария собственик на завода Николай Банев. Борисов смята, че на "стотици фабрики" в България са изнасяни оборудванията.

"Полимери" наистина може да се смята за символ на печалното българско раздържавяване. Дружеството бе приватизирано през 1998 г., около 2010 г. спря да работи, а малко по-късно фалира. Междувременно обаче, както твърдят синдикатите, е декапитализирано в полза на друга фирма на семейство Баневи. Като наследство за държавата и данъкоплатците останаха резервоари с трихлоретан, които буквално са цъкаща бомба. Единият от резервоарите е в окаяно състояние, няколко пъти протича през годините и предизвиква паника. Последният подобен случай бе в началото на 2017 г., когато в Девня бе обявено частично бедствено положение. Преди 2 месеца пловдивската фирма "Хъс", която произвежда метал от скрап, купи "Полимери", очевидно с намерението да "оползотвори" руините. Сделката обаче не засягаше резервоарите. Сега предстои утилизация на опасния химикал във Франция, за която правителството отпусна преди няколко седмици 14.5 млн. лв.

-------------НА ПРОКУРОР

Премиерът Борисов съобщи, че цялата история около "Полимери" е обект на разследване. "Тук е купена инсталация, която всичко това да утилизира, и те с цялото си нахалство я продават в Румъния. Убеден съм, че главният прокурор ще направи така, че от срещу неизвестен извършител, каквото е в момента ограбването на цял завод, гордост на Балканите, да има известен", заяви той. "В момента държавата чрез областния управител плаща тока, водата, охраната, наблюдението, което правим, и виждате в какво положение са резервоарите", разгневи се Борисов.
3
1528
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
08 Август 2017 09:03
Да са само "Полимери", ами колко други от голямата химия са вече скрап. Ами Кремиковци, който през 90-те беше в много добро състояние. След криминалната му преватизация беше доведен до скрап. Това е участта на видинските заводи, на Ямболена в Ямбол, Химкомбината-Враца, на около 20 завода за полимери, влакната Булана и за органични реактиви в Нефтохим. Единатвено Соди в Девня, купена от Белгийска фирма, донякъде Свилоза в Свищов и Заводът за изкуствени торове в Димитровград са в добро състояние. Не говоря за по-малките предприятия.
08 Август 2017 12:56
Вчера в Девня, застанал пред руините на фалиралия завод "Полимери", премиерът поиска законът и единното антикорупционно звено, което трябва да се създаде, да разследват "разбВойническата приватизация" и "историята на българския преход".

ЛЪЖИТЕ НА БОРИСОВ ЗА „ПОЛИМЕРИ“, НАРОДНЯШКИЯТ ПИАР, В КОЙТО ЗАЛЕПИ КАТО ДЪВКА ГЛАВНИЯ ПРОКУРОР. И КАК ПРОПУСНА СОБСТВЕНОТО СИ УЧАСТИЕ В ЗАТРИВАНЕТО НА „ПОЛИМЕРИ“
http://afera.bg/%D0%BB%D1%8A%D0%B6%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%B2-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8-%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE.html
08 Август 2017 13:19
Ей, няма безсрамие равно на неговото, ей!

Ако наистина независим орган провери казуса "Мишо Бирата" или да речем казуса "Банкенски кенеф" с Кокинов и Найденов, какво ще е решението му? Очевадна търговия с влияние - по дефиниция корупция. Решение на Върховния административен съд има, където го посочва еднозначно. Но никой не се самосезира. Че как! Сотир "Ти си го избра" Цацаров Цумский ли ще се самосезира? На Върба в петък!

Четете! И не забравяйте!

http://www.sac.government.bg/court22.nsf/d6397429a99ee2afc225661e00383a86/51f135619c3de153c2257c3e004cc36b?OpenDocument
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД