7 са математическите състезания догодина, на които учениците от 4-и до 12-и клас могат да тестват знанията си. В сферата на информатиката пък са предвидени 5 ученически турнира. Това предвижда проекто-графикът за провеждане на национални състезания за учебната 2017/18 г., подготвен от просветното министерство. Участието в олимпиади вече има още по-голямо значение, тъй като директно участва в приема за някои гимназии в пети и след седми клас.
Известното математическо състезание "Европейско кенгуру" за учениците от 4-и клас е насрочено за 17 март 2018 г. За тази възрастова група има още 3 теста - пролетното математическо състезание (31 март), "Питагор" (28 април) и "Откриване на млади таланти" (2 юни). За гимназистите от 8-и до 12-и клас е зимният математически турнир "Атанас Радев" между 19-21 януари догодина, както и пролетните математически състезания между 30 март и 1 април - в Русе за учениците от 5-7 клас и в Плевен - за тийнейджърите от 8-12 клас. На 23-25 март е математическото състезание между профилирани гимназии и паралелки в средни училища с чуждоезиков профил в Ловеч, а на 28 януари в Пловдив - националното състезание по математическа лингвистика.
По информатика са предвидени 3 състезания - Национален есенен турнир по информатика в Шумен (24-26 ноември 2017 г.), Пролетни състезания по информатика във Велико Търново (20-22 април 2018 г.) и Национален летен турнир по информатика в Пловдив (08-10 юни 2018 г.). На 2-3 декември т.г. е Националният есенен турнир по информационни технологии "Джон Атанасов" в София, а напролет - Националното състезание по компютърни мрежи (14-15 април).
По физика има турнири в Благоевград през ноември, във Враца през януари и в Стара Загора през март, а по химия - в Ловеч през април догодина. По природни науки са предвидени 2 състезания - Представяне и защита на проекти (през ноември т.г. в Кюстендил) и Национално състезание "Акад. Л. Чаталов" по природни науки и география за ученици в 7-и клас (9-10 юни 2018 г. в София).
ПО ПРОФЕСИИ
21 са състезанията за учениците от професионалните гимназии, като например "Мога и зная как" (по приложна електроника), "Най-добър фризьор", "Най-добър млад автомонтьор", "Горски многобой" и др.
|
|