"Незаконните" разходи за "Цанков камък" са около 200 милиона лева. Парите са дадени, без да бъдат проведени обществени поръчки, въпреки че това е било задължително, съобщи вчера министърът на енергетиката Теменужка Петкова. "Това е най-тежкото нарушение по Закона за обществените поръчки", обясни тя. Министърът не каза какво ще последва оттук нататък, като уточни, че това е работа на прокуратурата, която "трябва и ще се произнесе".
Петкова припомни, че още през 2012 г. Агенцията за държавна финансова инспекция, оглавявана по това време от нея, е направила серия от проверки в НЕК и една от тях е била свързана с проекта "Цанков камък". Договорът по проекта е сключен през 2003 г. с австрийската фирма "Алпине Бау" и не е била проведена обществена поръчка, защото ставало въпрос за международно споразумение. "Законът допуска това", обясни Петкова. Самата фирма към момента била във фалит.
"Има важно "но", което трябва да се знае - през 2005 година се подписва допълнение №3 и се извършват допълнителни разходи за изместване на пътя Девин - Михалково. Договорената цена за тези дейности е 41 млн. евро", каза министърът и допълни, че за това е трябвало да бъде обявен търг. После сумата набъбнала още.
Чашката на язовира не е спукана и няма опасност за хората. Ремонтът на съоръжението е планов, а заедно с него се ремонтира извънредно и скъсана геомембрана. Точно какво е довело до повредата, не е ясно, защото мястото се намира на дъното на язовира, и предстои да се уточни.
----------РАЗХОДИ
НЕК продължава да плаща заема за "Цанков камък", като до 2019 г. компанията ще трябва да плати на няколко банки общо около 90 млн. лв. "Когато някой пита защо НЕК е в такова състояние, какво се е случило с българската енергетика и колко добре е била НЕК преди, а колко зле сега, трябва да се върнем назад във времето да видим кой какво е направил. Никога не е късно за истината", обобщи Теменужка Петкова.
|
|