:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,529
Активни 618
Страници 3,094
За един ден 1,302,066

11 000 чиновници, учители и полицаи ще връщат 21 000 деца в училище

Камерите в класните стаи ще следят влизат ли учениците в клас
11 600 души ще отговарят за връщането на 21 000 деца в училищна възраст в класните стаи. За кампанията са създадени 1103 екипа, които от 1 септември започват да обикалят всички родители. Внушителните данни съобщи вчера в Асеновград зам.-министърът на образованието Деница Сачева, цитирана от БГНЕС. Представители на кабинета начело с вицепремиера Валери Симеонов, както и омбудсманът Мая Манолова, бяха в града, за да обсъждат етническата интеграция. В борбата по задържане на децата в клас ще помагат и камерите в училищата, които ще следят дали действително те влизат в час.

Голямата кампания за връщането на децата в училище беше обявена през май. В екипите влизат специалисти от различни ведомства - министерство на образованието, на социалната политика, учители, експерти от регионалните управления по образованието, учители, социални работници, медиатори, та дори и полицаи за респект. Просветният министър Красимир Вълчев обеща подкрепа на всички институции и заяви, че ако експертите не намерят дадено дете на адреса му, трябва да го търсят из цялата страна.

"Всеки седми ученик между 15 и 18 г. не посещава училище. 21 146 деца са отпаднали от образователната система за учебната 2015/2016 г. България е на трето място в ЕС по млади хора, които не учат, не работят или не се обучават в нищо - техният брой е 170 000. 64% от тях живеят в малки градове и села", очерта плачевната картина Мая Манолова. Зам.-министър Деница Сачева пък припомни, че по-голяма част от 21 хиляди отпаднали от училище деца са роми и посочи, че в момента се подготвят методически указания за екипите, които ще връщат децата в клас, както и портал с информация, включваща база данни и възможни решения за всеки отделен казус.

Проверките на екипите по приобщаване на децата ще траят два месеца, като започват от Пловдивска област, стана ясно на вчерашния форум. Системата за видеонаблюдение, създадена заради матурите, ще бъде използвана и целогодишно за проследяване на посещаемостта. Така в борбата по задържането на децата в клас ще се включат близо 4000 камери. Друга мярка, която предстои да бъде нормативно регламентирана, е учителите да могат да предлагат социалните помощи да са в натура, ако видят, че детето няма обувки или му липсват учебни помагала. Родители, които възпрепятстват децата си да посещават училище, ще бъдат наказвани по закон като за криминално престъпление, каза още Сачева, макар че не стана ясно какво има предвид.

Все още няма пълна яснота и как точно ще бъде заплатена работата на спецекипите по връщането на децата. Наскоро МОН предложи промени в своя наредба, за да може от 1 септември да има повече пари за допълнителни възнаграждения на педагозите при постигнати резултати. Отделно от това в плана за учене през целия живот за т.г. бяха заложени 50 хил. лв. за система за ранно предупреждение за риск от отпадане от училище, която ще бъде внедрена в нови 11 общини от Северозападния и Югоизточния регион. Преди седмици МОН предостави и 2.8 млн. лв. на детски градини и училища за допълнителни уроци, като със средствата ще бъдат подкрепяни деца, които не владеят български език в предучилищна възраст, както и ученици с пропуски в материала. Парите са от прекратени, спрени или намалени месечни помощи поради натрупани отсъствия по неуважителни причини от септември 2016 до април 2017 г.



ИДЕЯ

"Моето разбиране като омбудсман е, че училищното образование може да бъде задължително само когато е безплатно. Това означава, че би следвало да бъде осигурено финансиране за обхвата на 4-годишните деца в предучилищни форми. Издръжката на едно дете в предучилищна възраст е в рамките на 280 лв. годишно, което означава 18-19 млн. лв. от МОН, за да стане тази форма безплатна", изчисли Манолова. По думите й образованието е единственият шанс за излизане от гетото, както и за намиране на работа. Зам. просветният министър Деница Сачева също коментира, че таксите на детските градини за пет-шестгодишните ще бъдат намалени до минимум, буквално до цената на храната. "Идеята е те изобщо да отпаднат, но още е рано за това", каза Сачева.
14
2958
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
24 Август 2017 21:55
Тези деца ще пречат на другите. Цялото ниво на обучение в съответния клас ще се срине. Те трябва да са в отделни паралелки. Спомвям си, че при ранния социализъм имаши даже отделни училища, наричани УТР, (училище за трудови резерви), където се учиха за работрици, и не им се признаваше средно образование. После ги махнаха.
24 Август 2017 22:20
а кой ще върне учителите не даскали а Учители?
а ще внесат ли звероукротители?
24 Август 2017 22:28
Всеки седми ученик между 15 и 18 г. не посещава училище

Част от същия този диапазон преди два дни ги брояха при анализ на заетост жени / мъже?
Заетостта на жените между 15 и 29 г. е много по-ниска от тази при мъжете.
http://www.segabg.com/article.php?sid=2017082200019985006

Защо първо не решите какви са тези младежи?
- избягали от училище?
- безработни?
25 Август 2017 05:32
Диалог между медиатор и майка на ученичка:
- Айше, пусни детето на училище, бе!
- Ни мога. Тя ражда вторуту си дите.
25 Август 2017 08:14
Прав е сухара! Тези само ще пречат.Трябва да се възстановят под някаква форма резервните училища или както там ще ги наричат.Макар и това да не е достатъчно само по себе си.Щото и сега има такива вредители които съзнателно пречат на учебният процес.По един двама в клас са напълно достатъчни за да ангажират вниманието на учителя и той да не може да си свърши работата.Или дори и да се опита да я свърши шумът който създават тези вредители да пречи на останалите деца които наистина искат да чуят нещо в училище.Поради същата причина преместихме внука в друго училище.Щото се оказа че въпросните един двама вредители в класа в същото време ходят и на частни уроци при същите учители.По този начин техните оценки са гарантирани и още по добре е за тях ако могат да попречат на останалите. Така изпъкват още повече.Въпросите на дисциплината в училище трябва да се решават приоритетно и неотклонно.Един от начините е разделяне на здравото от болното.Нека тези камери работят онлайн.Така повече родители ще имат възможност да наблюдават какво става в час.И решението на учителя дали и как да изолира вредителите ще бъде улеснено под натиска на родителите.
25 Август 2017 08:16
Зам. просветният министър Деница Сачева също коментира, че таксите на детските градини за пет-шестгодишните ще бъдат намалени до минимум, буквално до цената на храната. "Идеята е те изобщо да отпаднат, но още е рано за това", каза Сачева.

За таксите добре, но за сградите?
Скандалната частна детска градина в Перник е върната на общината в плачевно състояние

http://www.mignews.info/skandalnata-chastna-detska-gradina-v-pernik-e-varnata-na-obshtinata-v-plachevno-sastoyanie/
25 Август 2017 08:23
Тези проблемни деца щели да пречат? Ами разбира се, очевидно е че ще пречат, и точно това се цели, да пречат и да свалят нивото на образованието, образовани да са само децата на елита в специалните училища. Технологията е американска и е проиграна отдавна в САЩ.

Преди тези циганета ги отделяха в специални училища - помощните "Петър Берон", но в условията на демокрация, технологията за господстване на елита се променя.
25 Август 2017 09:01
Добре, като ги върнат в училище автоматично в съответен на възрастта им клас ли ще ги пратят? Те най-вероятно изобщо нямат никакви знания, за да се справят с материала.
25 Август 2017 09:11
Следва връщане и на кралските леитни части за българчетата с тъмнозелен цвят, иначе оправия няма да има.
25 Август 2017 09:26
Изобщо не е справедливо общината да доплаща по около 100 лв. на децата, посещаващи детска градина? За останалите - нищо.
25 Август 2017 10:10
Каква справедливост!?

Струва ми се, че колкото е по-безполезен и дори вреден един човек (нямам предвид тези, които имат сериозно заболяване), толкова повече държавата инвестира в него - с десетилетия. Много сбъркана работа. Не може това да доведе до нещо добро в дългосрочен план.
25 Август 2017 11:48
Пак не са го направили като хората на един чиновник се падат по 1,95 деца и тъй като от едно дете немогат да бъдат отделени 95 стотни, то ще остане необхванато от системата, ще се породят конфликти между чиновниците в случая - 19 чиновника ще отговарят за по 2 деца, а един за едно. Това неравноправие и грубо погазване при отчитането и заплащането на труда ще доведе до срив на цялато начинание и въпреки неимоверните усилия на тези 11000 чиновници, догодина ще отчетем ръст в броя на отпадащите от училище деца
25 Август 2017 12:39
Тези проблемни деца щели да пречат? Ами разбира се, очевидно е че ще пречат, и точно това се цели, да пречат и да свалят нивото на образованието, образовани да са само децата на елита в специалните училища. Технологията е американска и е проиграна отдавна в САЩ.


Колонии тип "Максим Горки" са отдавна нужни, и неколцина Макаренковци с железен интегритет. Но само като чуят за "Педагогическа поема", която не са чели, демократичните образователни фактори получават епилептични конвулсии. Някои наистина може да страдат от травматична епилепсия, ако са се сблъсквали с войнстващи родители на безпризорни циганета или със самите тях...
25 Август 2017 14:54

Училището е абсолютно безполезно за тези деца и българската действителност го доказва с пълна сила!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД