Сараево ще предяви претенции към Хърватия за част от Адриатическо море, ако тя построи през морския участък мост за магистрала, която заобикаля Босна и Херцеговина (БиХ). Това се казва в писмо на босненския министър по гражданските въпроси Адил Османович до хърватския министър по транспорта и морските въпроси Олег Буткович.
Ако Хърватия продължи с едностранното изграждане на Пелешкия мост, Сараево ще предприеме действия за излизане на БиХ от договора за държавната граница между двете страни, предупреждава Адил Османович, цитиран от БГНЕС. По думите му БиХ едностранно ще провъзгласи суверенни права върху част от Адриатика съгласно Конвенцията на ООН по морско право чрез създаването на специален нормативен акт, както бе направено с всички бивши югорепублики.
Босна има излаз на Адриатическо море, който е широк 8 километра и е в района на полуострова Пелешац. Но крайбрежните води принадлежат на Хърватия. През територията на БиХ преминава магистрала Е65, която съединява основната част на Хърватия с нейната южната част, където се намира голямото пристанище Дубровник. Замисълът на Загреб да заобиколи Босна бе посрещнат на нож от нея, защото страната ще загуби пари от транзита през нейна територия.
По-рано Хърватия загуби териториалния спор със Словения за морската граница в Пиранския залив. На 29 юни Международният арбитражен съд в Хага взе решение в полза на Словения и потвърди правото й на пряк излаз в международни води.
Хърватия започна работа по проекта за моста през 2007 г., но спря през 2012 г. основно зарази липса на средства. На 7 юни тази година обаче Загреб обяви, че продължава с изграждането на моста, който трябва да е готов през 2022 г. Това стана възможно, след като страната, вече член на ЕС, получи европейско финансиране от 357 млн. евро за моста. Споразумението за финансирането бе подписано в Брюксел и хърватският министър по регионалното развитие и еврофондовете Габриела Жалац коментира, че това е исторически момент и за Хърватия, и за ЕС.
Мостът ще бъде дълъг 2.4 км. Загреб е категоричен, че той ще спести часове пътуване на туристите, насочили се към Дубровник, защото няма да им се налага да минават граничен контрол. Сега част от пътуващите към "Перлата на Адриатика", както е известен хърватският град, минават през босненска територия и подлежат на граничен контрол и проверка. Туризмът е ключова индустрия за Хърватия, която посрещна почти 16 млн. туристи миналото лято.