Просветният министър Красимир Вълчев се видя принуден да спре разпространението на черно-бял вариант на учебници за осми клас след страхотен скандал и гневни коментари на политици, омбудсмана и граждани в социалните мрежи, че така се затвърждава разделянето на децата на бедни и богати. Издателство "Просвета" пусна на пазара цветни и черно-бели учебници за осмокласниците, както го позволява наредбата на министерството. Вторите са с 30% по-евтини. След забраната на министъра на пазара остават само по-скъпите цветни учебници.
Още в края на юни МОН е одобрило всички 23 проекта на учебниците за VIII клас на издателството. Коментарът на шефа на "Просвета" Никола Кицевски пред БНТ, че черно-белите учебници са за "притеснени родители", тоест с по-малки финансови възможности, обаче взриви социалните мрежи.
Първата реакция на министерството беше, че това е възможност за избор, а черно-белите учебници са разрешени, защото не всички предмети изискват цветност. "Министерството на образованието и науката не дели децата на бедни и богати, общата ни цел е образованието да дава равен шанс за успех на всички деца. Наредбата за познавателните книжки, учебниците и учебните помагала дава възможност учебниците от VIII до XII клас да се отпечатват при пълноцветен и при едноцветен печат. Тази възможност е дадена, тъй като има предмети в по-горните класове, които не изискват задължително пълноцветен печат - например математика, физика, химия и др. МОН одобрява съдържанието, графичния дизайн и полиграфическото изпълнение на учебниците. Издателствата единствено носят отговорност за своите маркетингови послания", бе официалният коментар от ведомството.
С напредването на скандала обаче Вълчев преобърна позицията си и нарече черно-белите учебници "образователна дискриминация", нищо че именно неговото ведомство ги е разрешило. В късния следобед той обяви, че тези учебници няма да се разпространяват, за което той лично получил уверение от "Просвета". "Черно-белите учебници няма да се разпространяват. Факт е, че наредбата позволява черно-бели и цветни учебници едновременно по един и същи предмет, но смисълът на този текст не е да се допуска образователна дискриминация. Въпреки това ние ще променим наредбата, така че да избегнем повторни случаи. Никой не е очаквал, че ще се използва за ценова дискриминация една такава възможност", каза Вълчев. И допълни, че казусът има малко практическо значение, но значителна символика. "Няма значение дали 100, 200 или 500 деца ще купят учебници за 3 лв. повече или по-малко. Смисълът е в това, че ние в образованието въплъщаваме нашето разбиране за справедливост. Равният достъп до образование е проекция на принципа за равни житейски възможности", обясни още министърът.
Черно-белите учебници са с 30% по-евтини от цветните - съответно по 9 лв. и по 12 лв. Кицевски обясни пред БНТ, че смята, че цветният вариант е оптимален, но за по-бедните семейства издателите предлагат черно-бял вариант, който е с 30% по-евтин. Такъв вариант е приложен само за тези предмети, за които липсата на цветни изображения не ощетява процеса на обучението. На сайта на издателството е посочено, че "по някои предмети освен цветни "Просвета" ще произведе и черно-бели учебници - те ще бъдат по-евтини, за да са достъпни и за социално слабите ученици". Тази година за първи път издателството предлага и електронни варианти на учебниците за осми клас, каквито има и за децата от първи до седми клас.
За отмяна на черно-белите учебници допринесоха редица политици. "Намирам това решение за скандално и дискриминиращо, защото по косвен път разделя децата на България, поощрявайки социалното разделение между тях. Като гражданин и като омбудсман изразявам категоричното си мнение против тази абсурдна ситуация, която разделя учениците. Говорим за равен достъп до образование на всички деца в България, а въвеждаме дискриминационни политики в дейностите на образователната система", написа омбудсманът Мая Манолова и препоръча на министъра да спре заповедта си.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова също коментира, че отпечатването на черно-бели и цветни учебници "е поредното разделяне на обществото на бедни и богати", "абсурдно", "дискриминация" и обида към по-бедните ученици. "Решението е един учебник за един клас в цялата страна, който да се издава от МОН по единен стандарт, а не някакво си издателство решило - на тези деца черно-бял, на други - цветен", обясни Нинова.
КОМЕНТАРИ
"Според мен онзи идиот от просветата, който е предложил черно-бели учебници за по-бедни, трябва да го разчекнат публично. Та това е взривяване на основни норми в обществото, конституцията, демокрацията въобще. Как ще делиш децата на две категории? Държавата няма пари да субсидира учебници ли? Я си представете децата в един клас, част от тях с "евтини" учебници, как ще се гледат с другите? Къде са либералните талибани да защитят равенството? Някой предлага сегрегация, расизъм дори, а всичко се изчерпва с шегички във "Фейсбук". Защо топредакторите от сутрешните блокове не намерят този кретен и да го поканят да си развие тезата? Да го знаем кой е. Кои са. За такова нещо във Франция ще падне правителството", написа журналистът Иван Бакалов във "Фейсбук".
Стотици бяха коментарите в този дух. "Скандално, нагло и малоумно е предложението за черно-бели учебници... за бедняците! Да мачкаш самочувствието на едно дете, да го сочат с пръст и да бъде гледано от останалите деца/родители/учители къде с подигравка, къде със съжаление. Така и така са почнали с разделението, могат да направят и отделни паралелки - за бедни и богати", пише и Николай Николов. Другите определения бяха "черно-бял цинизъм", "социална сегрегация" и пр.
"Безмълвна съм. Не искам да повярвам, че е възможна такава дискриминация в образованието, не искам и да повярвам, че ще делим децата, които учат, на бедни и богати. Най-вече отказвам категорично да вярвам, че такава морална нищета е одобрена от някого", написа Леона Асланова.
Имаше мнения и в подкрепа на идеята. "Тук, в Щатите, има използвани и нови учебници, които се предлагат. Половината клас е с нови, другата, с по-практични и разумни родители - със стари. На децата не им дреме", пише Антони Христов. Сред мненията "за" бяха и такива, че децата са разделени много по-брутално според това дали имат смартфон, маркови маратонки и дрехи, скъпи раници и други скъпи учебни пособия. А голяма част от родителите и сега купуват учебници от борсите за употребявани книги. Младежи свидетелстваха, че в гимназията масово не се носят учебници в училище.
ама оставили по скъпите...
делението е реално и повсеместно.