Джулиан Асандж, основател на "Уикилийкс": "Северна Корея търгува 90% с Китай. Ако Тръмп спре търговията на САЩ с Китай за 650 милиарда долара, той ще бъде отстранен незабавно". |
Белият дом съобщи, че "президентът Тръмп потвърди задължението си" да защитава континенталната част на САЩ, други американски територии "и съюзниците с употреба на пълния спектър от дипломатически, обикновени и ядрени възможности", които има на разположение Вашингтон.
"На каквито и да са заплахи за САЩ или техни територии, включително срещу Гуам или съюзници, ще бъде даден масиран военен отговор, както ефективен, така и потискащ", заяви министърът на отбраната на САЩ Джеймс Матис след извънредно съвещание на ръководството на американската администрация за разглеждане на варианти за по-нататъшни действия във връзка с проведения от Пхенян нов ядрен опит. Военният министър обяви, че САЩ не се стремят към "пълно унищожение" на Северна Корея, въпреки че имат такава възможност. Само преди дни Джеймс Матис обяви, че САЩ не се отказват от дипломатическите усилия за регулиране на кризата около Северна Корея.
За незабавно прекратяване на напрежението и връщане към преговорите призова вчера руският посланик в ООН Василий Небензя по време на заседание на Съвета за сигурност по повод севернокорейския ядрен опит. Няма да допуснем война на Корейския полуостров, заяви китайският постоянен представител Лю Цзей. Посланичката на САЩ в ООН Ники Хейли пък призова ООН да предприеме най-решителни мерки спрямо КНДР.
Южна Корея е регистрирала признаци за готвен нов ракетен тест на Северна Корея, съобщиха от Министерството на отбраната в Сеул, откъдето допълниха, че опитът може да включва междуконтинентална балистична ракета. Властите заявиха, че знаци за готвеното от КНДР изпитание "последователно са били засичани след теста в неделя", когато беше извършен ядрен опит с водородна бомба. От Сеул обаче не уточниха кога може да се очаква новият опит.
Според Сеул тестът в неделя е бил на бомба, предизвикала взрив със сила от 50 килотона - повече от три пъти по-мощен от американската бомба, пусната над японския град Хирошима през 1945 г. в края на Втората световна война, и пет пъти по-силен от последния ядрен опит на Пхенян от септември миналата година.
Анализ в "Наблюдател"