:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,761
Активни 415
Страници 19,691
За един ден 1,302,066

Кметовете не искат да финансират маломерните паралелки

Малките населени места не могат да си позволят такива класове, твърдят от сдружението на общините
Общините не желаят да финансират маломерните и слети паралелки в училищата, каквато отговорност са имали досега, заради липсата на достатъчно средства, а и за да не се прехвърля върху тях отговорността за запазване на детски градини и школа в малките населени места. Това става ясно от становище на сдружението на общините относно проектонаредбата на просветното министерство за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование.

От сдружението настояват за 8 промени в предложената от МОН наредба, като една от тях е да отпадне задължението на общините за осигуряване на допълнителни средства при утвърждаване на групи и паралелки с брой деца под утвърдения минимум. Според текста на МОН изключение от минималния брой на учениците в паралелките се допуска, "ако са осигурени допълнително средства за обезпечаване на учебния процес извън определените по стандарти за съответната дейност". От НСОРБ обаче определят предложените разпоредби за "неизпълними" за голяма част от общините, тъй като маломерни и слети паралелки се създават само в малките общини, в които броят на децата и учениците обективно намалява. Точно тези общини обаче са със силно ограничени собствени средства и са в невъзможност да осигурят допълнително финансиране. "Считаме, че не е коректно общините изцяло да поемат негативите от обективни и независещи от тях процеси, най-вече на фона на заявения от МОН приоритет за съхраняване на детските градини и училищата в малките населени места", смятат от сдружението.

Оттам предлагат в наредбата изрично да се посочи, че стандартът за финансиране на дете в подготвителните групи в детските градини не включва разходи за хранене на децата, т.е. общините да имат право да събират такси за тези дейности. В противен случай от сдружението се опасяват, че текстът, според който със средства от държавния бюджет се финансират изцяло дейностите за задължително обучение на 5-годишните, ще доведе до оспорване в съда на определените от общините такси за предучилищна подготовка. В наредбата на МОН е записано, че се финансират разходите за персонал и присъща издръжка, с изключение на разходите за медицински персонал. От сдружението настояват в документа да се прецизира обхватът на присъщата издръжка, както и да се посочат изрично всички видове дейности, които не се финансират от държавата и за които общините могат да събират такси за издръжката им.

КУЛТУРНА ДИСКУСИЯ

Общините настояват още да отпадне пожелателният характер на отпускането на средства от МОН за поддръжката на автобуси за детските градини и училищата за осигуряване на транспорт на учениците. Изразът "могат да се планират..." (въпросните средства - бел.ред.) създава условия за несигурност и непредвидимост на нормативната среда и се дава възможност за различни решения всяка година, смятат от сдружението.
1360
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД