:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,476
Активни 435
Страници 19,406
За един ден 1,302,066

Само 11 души са лекувани с кибернож за 4 месеца

Три болници имат договор със здравната каса за скъпата терапия
СНИМКА: БГНЕС
Линейни ускорители без кибернож има в 14 болници. От април до август 142-ма пациенти са лекувани в тях.
11 са платените от здравната каса случаи на лечение с кибернож от 1 април до края на юли тази година, съобщиха от НЗОК. Стойността им е 99 000 лв.

Болниците с договор с касата за това лечение са само три - държавната "Св. Георги" в Пловдив и частните "Уни Хоспитал" в Панагюрище и "Аджъбадем-Сити Клиник" в София. За сравнение за първите 6 месеца на 2015 г. - последната, в която НЗОК не плащаше по тази пътека, тъй като у нас все още не беше купена необходимата апаратура, държавата е платила 225 000 евро за лечение на 26 пациенти в чужбина.

Данните са едва от април, тъй като в началото на тази година и през миналата касата е плащала по друг механизъм - за пътека "Радиохирургия на онкологични и неонкологични заболявания". От 1 април с влизането в сила на рамковия договор за 2017 г. пътеката е разделена на две - "Радиохирургия на онкологични и неонкологични заболявания" и "Радиохирургия на онкологични и неонкологични заболявания - роботизирана с кибернож". Разликата е и в цената - за първата се плаща по 4500 лв., а за втората - 9000 лв. Кой по коя пътека ще работи, зависи от самата апаратура - по-евтината е "в случай, че пациентът се облъчва с линеен ускорител", а по-скъпата - "в случай, че пациентът се облъчва с роботизирана стереотактична радиохирургия с линеен ускорител". По първата договори имат далеч повече болници - 14, а платените случаи са 142 от април до август.

Промяната в условията е и причината договор за кибернож да няма най-известната апаратура у нас - тази в столичната държавна университетска болница "Св. Иван Рилски". Процесът по купуването й продължи години и през септември 2015 г. линейният ускорител беше официално открит от премиера Бойко Борисов.

Според директора на болницата Дечо Дечев "Св. Иван Рилски" няма договор за по-скъпата пътека заради лобизъм. Апаратурата в лечебното заведение извършва същите дейности и не е на по-ниско ниво от апаратите на другите 3 болници, които имат договори, но не е ясно защо те получават по 9000 лв. за дейността, а "Иван Рилски" - по 4500 лв., твърди той.

"Кибернож" е търговска марка, такъв у нас има само един - този в "Св. Георги" в Пловдив. В "Аджъбадем" и в "Уни Хоспитал" апаратите са като нашия, но те са частни болници и имат лобита", каза Дечев.

От столичната здравна каса, която сключва договорите за София, казаха, че "Иван Рилски" не е кандидатствала за договор по пътеката за кибернож.
2653
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД