Тинка Троева беше назначена след скандала с Байрям Али, който замина за Германия по времето, когато вече тя беше директор на фонда. |
"Мотив за освобождаването на д-р Троева е системно нарушаване на Правилника за дейността и организацията на работата на фонда, на реда за издаване на формуляр S2, регулярно заобикаляне на ясно разписани процедури, сред които и притеснителната практика да се изискват становища от медицински специалисти, които не фигурират в списъка на утвърдените от министъра външни експерти към ЦФЛД. Сигнал е изпратен до прокуратурата", обявиха от МЗ. Единственият пример, който дават оттам за нарушаване на правилата, е за дете, изпратено за трансплантация в Германия, а случаят много напомня на скандала с Байрям Али, след който си тръгна предишният директор Владимир Пилософ.
Сега става дума за дете, нуждаещо се от чернодробна трансплантация. Фондът е изискал становища от двама експерти - детски гастроентеролози. "Според едното становище трансплантацията може да се извърши в болница "Лозенец", а според второто - трансплантацията трябва да се извърши в чужбина. Не са изискани становища от външни експерти по трансплантология или от лечебни заведения, осъществяващи чернодробна трансплантация, което е грубо нарушение на правилника на фонда", уведомяват от МЗ.
След това Троева е издала заповед за финансиране на диагностични процедури и консултации в Университетската клиника за детска и юношеска медицина в Хамбург. Детето е хоспитализирано в клиниката, но след това оттам "информират за влошено здравословно състояние и необходимост от осъществяване на чернодробна трансплантация". Затова Троева издава втора заповед, с която се отпускат 120 000 евро за трансплантацията. За да стане това факт обаче, министърът на здравеопазването Николай Петров трябва да подпише т.нар. формуляр S2, с който МЗ гарантира, че ще плати. Петров първоначално отказва.
До заминаването си детето не е вписано в служебния регистър на лицата, чакащи органна трансплантация, а без това не може да бъде допуснато до финансиране, обясняват от МЗ. Освен това детето не е насочвано за консултация в България към лечебно заведение, което има разрешение за извършване на чернодробни трансплантации. Според експертите и юристите на МЗ издаването на формуляр S2 от министъра на здравеопазването е незаконосъобразно от правна гледна точка. В становището си, след свикан по случая консилиум, националният консултант по трансплантология проф. Любомир Спасов е категоричен, че трансплантацията може да бъде осъществена в България", информират от ведомството.
Впоследствие детето е вписано в регистъра на агенцията по трансплантация. То все пак ще бъде оперирано в Германия, а не у нас, "с оглед тежкото състояние и избягването на какъвто и да е риск за живота на пациента".
Според Пенка Георгиева от обществения съвет на фонда уволнението на Троева може да се дължи на натиск върху МЗ за смяната й. В случая с детето е искано становище от експерт, който не е в утвърдения от МЗ списък, тъй като случаят е разглеждан през лятото, когато не всички експерти са на работа.
За директор на фонда е назначена д-р Мариета Райкова - бивш директор на болница "Св. Иван Рилски" в София и на столичната здравна каса.
ДЕЖАВЮ
През март от директорския пост беше уволнен и Владимир Пилософ, който пък наследи Павел Александров, който беше арестуван от ГДБОП и обвинен от прокуратурата, че е наемал по-скъп апартамент в Париж, където да отсядат родителите на болни деца и е ползвал становища от едни и същи експерти за лечение в чужбина. Делото стигна до Специализирания наказателен съд, който го прекрати и върна за доразследване заради пропуски. Смяната доведе до големи затруднения в работата на фонда и мотаене на деца и родители. Пилософ си отиде след случая с Байрям Али, който беше спрян от пътуване за бъбречна трансплантация в Германия от МЗ. Тогава министърът - Илко Семерджиев, пак не подписа формуляр S2, позовавайки се на нормативни пропуски. Отново националният консултант по трансплантология Любомир Спасов смяташе, че трансплантацията може да се извърши в подопечната му Правителствена болница въпреки становищата на други експерти, че това е невъзможно. Байрям все пак замина, но след голям скандал.