Пожарникарите и полицаите пак излизат на протест и униформите са отново основен аргумент.
"Повечето пожарникари у нас събират защитни облекла втора употреба от цяла Европа, скъсани и с изтекъл срок на експлоатация. И тях си купуваме сами", заяви пред Нова тв Венцислав Станков, председател на синдикат "Огнеборец". Според него около 3500 от общо малко над 5500 служители на пожарната нямат необходимите им за работа униформи.
Униформите бяха тема и на професионалния празник на МВР тази година. Той бе отбелязан с протест. Пред Народното събрание се струпаха над 3 хил. души, организирани от най-големия синдикат в МВР - Синдикалната организация на служителите в МВР (СФСМВР).
Наред с обичайните речи за ниските заплати и лошите материални условия бе организиран и по-специален "пърформанс". На площада излязоха няколко души в пожарникарски униформи от Канада. И бе обяснено, че системата е толкова зле, та пожарникарите
сами си купуват стари униформи от Канада
и после им се налага да заличават името на предишния им собственик, примерно на пожарникаря Томас от Торонто.
Проверка на "Сега" показа, че не е точно така. За самите униформи българските пожарникари не са плащали. Но все пак пари са давали - за куриерски услуги. Звучи смешно и тъпо, но е истина, самите униформи са подарък, но на МВР явно му се е приискало да икономиса някой лев и служителите сами са платили доставката на дрехите от един град в България до друг - пратката пристига до България от Канада на разноски на МВР. Сумите за куриер наистина не са били големи, но случаят е показателен за безумията, които може да свърши бюрокрацията.
Историята с канадските униформи е от няколко години. Първите съобщения за даренията се появяват във вестника на българската общност в Канада "Български хоризонти" през 2011 г. Тогава
дарението е организирано от живеещата в Канада българка
Надя Алмалех. Униформите - 60 броя, са получени от пожарната в Пловдив. Заедно с тях в България пристигат и шест комплекта за оказване на първа помощ, кислородни маски и защитни ръкавици. Няколко месеца след това се появява съобщение, че се подготвя второ дарение.
Четири години по-късно, през 2015 г., то е направено и е доста по-голямо - униформите са 1025. Тогава вече дрехите идват по силата на официално сключено споразумение между областния управител на Пловдив и кметството на Торонто. Както си му е редът, приемането на второто дарение е официализирано и от премиера Бойко Борисов. На 6 ноември 2015 г. той е в Пловдив заедно с кмета Иван Тотев, областния управител Здравко Димитров и митрополит Николай. Държат се речи, подаряват се икони, изобщо изпълнени са всички задължителни ритуали по подобни събития.
Тъй като униформите са много и пловдивската пожарна няма какво да ги прави, те са разпратени и по други области. Това става ясно от отговор на МВР до "Сега" по реда на Закона за достъп до обществена информация. Облекла отиват в Плевен, Смолян, Враца, Хасково, Шумен, както и в Академията в София. Взимат ги служители, които дотогава не са получили нови работни дрехи, купени със средства от фондове.
И тук се проявява безумието в цялата тая история. Пожарникарите не са плащали за униформите, тъй като те са дарени.
Но са таксувани за доставката им
"Служителите на главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението", които са получили лични предпазни средства, дарени чрез областна администрация Пловдив, са плащали единствено разходите по транспортирането им до съответния град, които са възлизали между 5 и 15 лв. на служител", пише в отговора на МВР. Оттам твърдят, че нямат данни техни служители да са си купували униформи от Канада. А дарените дрехи все още са в употреба. Те ще спрат да се ползват единствено, ако има нови или сегашните се повредят сериозно, става ясно от отговора на МВР. Тогава облеклото се бракува.
И докато българските власти се вълнуват сериозно при получаване на подобно дарение, организират освещаване, показно приемане и сам премиерът присъства на него, канадските гледат на нещата по-доста по различен начин. "Сега" разполага с документ от пожарната служба на Торонто, в който подробно е описана практиката да се дарява този тип екипировка. Според стандартите там пожарникарските костюми, шлемове и ботуши имат жизнен цикъл от 10 години. След това се изваждат от употреба и тъй като се счита, че вече нямат стойност, се даряват.
"Даряването на оборудване с изтекъл жизнен цикъл не оказва финансово влияние на града. Всички разходи по дарението се поемат от получателите му. Дареното оборудване
няма стойност в Северна Америка",
пише в доклада. В документа, изготвен миналото лято, е посочено, че дарения са изпратени в две страни - България и Еквадор.
Така в крайна сметка с две дарения българската пожарна получава над 1000 униформи от Канада. Голяма част от тях продължават да се ползват. Дрехите са негорими, антистатични, водоустойчиви и износоустойчиви, пазят и от високи, и от ниски температури. "Получените чрез областната администрация в Пловдив лични предпазни средства са заприходени в МВР съответно през 2011 г. и 2015 г. и до момента се използват, т.е. не са излезли от употреба. При повреда на същите или поради друга причина за тяхното изваждане от употреба, се спазва въведеният в МВР ред за бракуване на негодно имущество", пише в отговора на МВР до "Сега".
Дали има служители, които са си купували униформи извън даренията и с тях са излезли на протеста на 5 юли, е трудно да се каже. В пожарната нямат информация това да се е случвало, но това не означава, че е невъзможно. Така или иначе, униформите, с които излязоха пожарникарите, изглеждат по същия начин като тези, които са дарени през 2011 г. Дори да се приеме обаче, че те са част от дарението и служителите не са ги плащали от джоба си, пак им е струвало нещо, за да ги получат. Като например такса за куриерски услуги.
Канадските униформи не са единственият начин, по който МВР се опитва да се справи с недостига на лични предпазни средства за пожарникарите, сочи справка в сайта на Агенцията за обществени поръчки. През юли
пожарната е обявила търг за покупка на униформи
Количеството комплекти, което ще се купи обаче, е ограничено - максимум 350 броя. Дали този горен праг ще бъде достигнат, зависи от единичната цена. Според изискванията облеклото е "предназначено за защита на тялото на пожарникари при извършване на пожарогасителни операции в градски условия/сгради (пожарогасене на структурни пожари) в зони подложени на топлина и/или пламък". Става дума за полушуба и панталон, които трябва да се припокриват винаги с поне 15 см, т.е. тялото да не остава открито дори при навеждане, изпъване или завъртане. Освен това дрехите трябва да са устойчиви на проникване на течни химични продукти, на вода, както и да се късат трудно.
Стойността на поръчката е 166 хил. лв. без ДДС, средствата са бюджетни. Обществени поръчки за униформи и защитни шлемове за пожарникарите са обявявани и през 2013 г. и 2014 г. През 2014 г. са платени над 775 хил. лв. Година по-рано пък са обявени цели три поръчки. Парите по всички тях идват основно по еврофондове. Което наред с даренията отново сочи, че МВР не иска или не може да осигури на пожарникарите си нещо толкова елементарно като предпазни средства.
|
|