:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,635
Активни 469
Страници 7,538
За един ден 1,302,066

1000 учители не достигат в училищата

Най-рано след месец ще е ясно колко от 206-те хиляди отпаднали ученици са върнати в клас
СНИМКА: БГНЕС
Обичайната треска преди първия учебен ден превзе пазарите за цветя.
Около 1000 са педагозите, които не достигат към момента в училищата, като най-голяма е липсата на преподаватели по математика и физика. Това съобщи просветният министър Красимир Вълчев вчера пред БНТ. На днешния 15 септември за първи път училищния праг ще прекрачат 75 хиляди първокласници. Всички те ще учат по нови учебници, както и учениците от втори, шести и осми клас. 26 от 2400-те школа у нас ще посрещнат новата учебна година с ремонтни дейности, показват пък данни на МОН за готовността на учебните заведения да посрещнат новата учебна 2017/18 г.

Сериозната криза при преподавателите - в началото на август липсваха 3600 педагози, е преодоляна до голяма степен благодарение на учителите пред пенсия. Около 2600 от тях са решили отново да се върнат в клас, съобщи шефът на учителския синдикат Янка Такева. По думите й в системата са постъпили и 1000 нови учители, които нямат педагогическа квалификация, но ще обучават децата, просто защото "няма кой". Заради дефицита на учители по математика и физика двете направления бяха обявени за приоритетни за университетите, но въпреки това кандидатите са твърде малко. "Анализите ни към днешна дата показват, че това дава резултат, но не е достатъчен", призна министърът.

От МОН напомниха и че за последните 4 години броят на студентите в педагогическите направления се е увеличил с близо 20%, което е предпоставка да има повече учители в близките години, когато се очаква и най-големият недостиг на педагози. Според анализи на министерството броят на студентите, които учат природни науки, филология, математика и педагогика, ще е достатъчен, за да се преодолее дефицитът, но задачата е те да бъдат задържани да останат в системата.

В училищата трябва да има около 1 млн. ученици от 1-ви до 12-и клас, но 13-14% от тях преждевременно са отпаднали, каза още просветният министър. От този месец правителството издирва тези деца, за да ги върне в клас. Какви са резултатите от кампанията, ще е ясно най-рано след месец. Според Вълчев голяма част от децата са заминали в чужбина със семействата си, но точният им брой е неизвестен както за ведомството му, така и за Гранична полиция.

В навечерието на първия учебен ден всички нови учебници за 2-ри, 6-и и 8-и клас са готови с изключение на два учебника по английски език, които ще бъдат в училищата до средата на следващата седмица. За първи път по нови учебници ще учат и 75 хиляди първокласници. (Нови учебници за първи клас трябваше да има още м.г., но времето за създаването и отпечатването им не стигна.) Всички учители трябва да получат 15% увеличение на заплатите си. Заради това, че промяната е подписана преди ден, увеличението ще се плати накуп за два месеца с октомврийските заплати.

От 2018 г. се очаква промяна в механизма за разпределяне на делегираните бюджети, съобщи още Вълчев. По думите му за догодина са заложени 330 млн. лв., 240 млн. лв. от които ще послужат за покриване на 15% скок на учителските възнаграждения за цялата 2018 г., а останалите - за диференцирано насочване на повече пари към малките и отдалечени училища.



СЕЗОННИ РАБОТНИЦИ

9000 педагози от общо 90-те хиляди учители в системата работят на срочни договори, съобщи БНТ. Министър Вълчев коментира, че е "препоръчал категорично" на училищните директори тази практика да бъде преустановена, а на шефовете на РУО-та - да упражняват по-силен контрол върху школата. За ограничаване на въпросните договори, превръщащи учителите на практика в сезонни работници, министърът призова самите педагози да не се съгласяват на подобни условия.



ГОТОВНОСТ

Данните на МОН, събрани от регионалните управления на образованието към 5 септември, показваха, че в 71 държавни и 659 общински училища у нас се извършват 862 основни и текущи ремонта. 502 от ремонтите са приключени, а 360 продължават до последно. Очаква се днес само 26 школа да посрещнат първия учебен ден с ремонтни дейности, но от МОН обещават те да не попречат на нормалното откриване на учебната година, а занятията да се водят в други училища до приключването на ремонтите. В София две детски градини и едно училище няма да посрещнат новата учебна година в своите сгради заради продължаващите ремонти, сочат данните на Столичната община. Школото е 44-то СУ "Неофит Бозвели", като в него се извършва голяма реконструкция за енергийна ефективност. В сградата, където се помещават Първа английска гимназия и 112-о ОУ, ремонтните дейности за разширяването на капацитета също продължаваха до последно.

15
1841
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
14 Септември 2017 20:32
Проблемът не е само в количеството - в качеството е...
В градовете - големите, кадри се намират. В малките градчета, по селата - назначават се всички, близки до изискванията. И изобщо не се търси качество. Трябва само да се запълни мястото...
14 Септември 2017 21:58
Сериозната криза при преподавателите - в началото на август липсваха 3600 педагози, е преодоляна до голяма степен благодарение на учителите пред пенсия. Около 2600 от тях са решили отново да се върнат в клас

"сериозната"
"криза при преподавателите"
"липсваха"
"педагози"

Мили ми, обичан български език!
Какво им стори?
14 Септември 2017 21:59
Тъй ли? Голям праз
14 Септември 2017 22:32
Тъй ли? Голям праз

Вече съм спокоен.
14 Септември 2017 22:34
Истинска политика към домашно образование
14 Септември 2017 22:49
Истинска политика към домашно образование

Де да бе.
"Политиката" е към пълно оскотяване
14 Септември 2017 23:16
Около 1000 са педагозите, които не достигат към момента в училищата, като най-голяма е липсата на преподаватели по математика и физика.


Не може
14 Септември 2017 23:41
Казвам това, мили приятели, за яснота:
14 Септември 2017 23:46
Сериозната криза при преподавателите - в началото на август липсваха 3600 педагози, е преодоляна до голяма степен благодарение на учителите пред пенсия. Около 2600 от тях са решили отново да се върнат в клас, съобщи шефът на учителския синдикат Янка Такева. По думите й в системата са постъпили и 1000 нови учители, които нямат педагогическа квалификация, но ще обучават децата, просто защото "няма кой".

И все повече няма да има кой...
И все по видими резултати...
15 Септември 2017 00:24
И все повече няма да има кой...

Не е така.
15 Септември 2017 09:09
Sine_metu: Помолих да взема клас в училище, pro bono. "Не може".
И защо да не може? Не съответстваш на нечии изисквания - или целта е съзнателно -да няма?
Преди време обърнах приятелско внимание на Битиви, че "фалшиво обаждане" и "фалшив адрес" са различни неща и че обитателите на едно жилище могат да бъдат "живущи", а не "жители"
Съответно, не трябва да се гледа - БиТиВи.
15 Септември 2017 10:00
Как ще достигат, като все по-малко хора искат да го работят това. Децата се държат брутално, родителите им и те, никакъв респект и уважение.
15 Септември 2017 10:30
А някога наричаха образованието ни „Българското чудо“
Автор: Катерина Иванова, Деа Манолова, newme.bg
http://glasove.com/categories/komentari/news/a-nyakoga-narichaha-obrazovanieto-ni-bylgarskoto-chudo
15 Септември 2017 18:54
Не може да не стигат, а колко ученици не стигат като статистика - през 1989г и сега? Събират ги в килийни у-ща, 1-4 кл. в една стая,5-7клас в друга и учителите стигат. Изглежад че по време на Възраждането са стигали и учителите защото са били начетени и образовани,някои самоуки,но истински даскали. Сега да въведат в 1 клас Рибният буквар в оригинал едва 20ина процента от учениците ще са на нивото му. А пък по все още артисалите селски у-ща учителите да събират Такса я яйца, я пиле или мръка, от по-големите и някое шише с дом.ракийка. И наказания и малко кютек ще помогне на подрастващите, все още в т.н. Обединено кралство за богатите и разни титли родители изпращат децата си сутрин в понеделник на у-ще и ги прибират в петък вечер, а по-изтънчените родители ги прибират само през лятната ваканция. Затова е термина stiff upper lip ние поне държавичка да имаме.
15 Септември 2017 18:56
Така са създали и империята където слънцето не залязва, а ние поне....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД