Министърът на земеделието Румен Порожанов (вдясно) се включи в пресконференцията на БАБХ за заразените с фипронил яйца, но остави информацията и коментарите на служителите от агенцията. |
В присъствието на земеделския министър Румен Порожанов потребителите бяха призовани, ако са купили яйца от три определени партиди, да не ги използват, а да ги върнат в магазините. Дали магазините ще ги приемат без касов бон, не е ясно.
Информацията за заразените яйца идва два месеца след като скандалът с фипронила избухна в много от европейските страни. През цялото това време от БАБХ и от земеделското министерство уверяваха, че у нас проблем няма. Съобщено бе само за три партиди със заразен яйчен прах, доставен от Германия, вложен в производството на десетки тонове сладоледи и майонеза, но отново с уговорката, че опасност за хората, които консумират продуктите, няма. Преди два дни не БАБХ, а мобилните екипи на НАП засякоха ТИР с цели 21 тона течен яйчен жълтък без документи за произход. Съобщено бе, че цялото количество е под възбрана.
И вчера от министерството и от агенцията продължиха да успокояват, че количествата на отровното вещество в засечените партиди яйца са под опасната доза за консуматорите. Тя е фиксирана на 0.72 мг/кг, докато при проверките количеството е било 0.027 мг/кг. Това е доста странно увъртане, тъй като допустимото количество е 0.005 мг/кг - тоест откритите партиди съдържат 5 пъти повече фипронил от допустимото.
Яйцата с наднормено съдържание са на производителите "Консорциум Агробизнес" АД с две птицеферми и "Агроинвест продукт" - с една. Част от тях са попаднали в търговската мрежа - в две по-големи търговски вериги и няколко по-малки в София и околностите, казаха от БАБХ. Номерата на фермите, които се отпечатват на самите яйца, са 3БГ04001, 1БГ04001 и 3БГ04003. В пакетиращия център на консорциума са спрени общо 152 368 яйца, 109 024 са възбранени в склад за търговия на едро и 99 781 - в търговската мрежа. Наложена е възбрана яйца и живи птици да не напускат фермите.
От агенцията започнаха засилени проверки у нас преди десетина дни, едва след като бяха получени информациите от Германия за доставени до наши производители на сладолед и майонеза опасни пратки. До момента са направени общо 565 проверки. 435 от тях са на складове и предприятия, преработващи или влагащи в производството си яйца, и 134 във ферми, в които се отглеждат кокошки носачки. Проследявани са доставките на яйца и яйчени продукти с произход страните членки на ЕС, предлагани на пазара или за влагане в производството на храни. На бизнес операторите са връчени предписания да изискват доказателства с лабораторни изпитвания за фипронил на всяка доставка, казаха от агенцията.
Трите уличени ферми доставят яйца в един център с регистрационен номер БГ0419002. Тъй като не са представили достатъчно доказателства за разделяне на партидите, е спряна продукцията и от трите. Съмненията на инспекторите са, че птиците носачки са пръскани с препарат, съдържащ фипронил. За конкретни санкции, освен спирането на известни количества яйца, засега не се говори. Министерството на земеделието ще чака окончателен доклад и едва след това, ако има нарушение на закона, евентуално ще бъде сезирана и прокуратурата, тъй като фипронилът е забранен. Срокът за окончателния доклад не бе уточнен.
При всички досегашни случаи на установени вредни храни от БАБХ отказваха да посочат конкретно фирмите нарушителки, позовавайки са на законови пречки.
ОТРОВАТА
Фипронилът е силно токсичен инсектицид, който се използва за защита на реколта и във ветеринарната медицина за борба с бълхи, кърлежи и хлебарки. Опасен е за пчелите и отдавна е забранена употребата му за обработка на царевица за посев. Не е разрешено да се използва в близост до каквито и да било животни, произвеждащи храни като птицефермите. При бройлери и носачки попадането в организма им става през перата и кожата. Може да попадне в човешкото тялото през кожата или да бъде погълнат. Яденето на яйца с фипронил може да доведе до проблеми с черния дроб, бъбреците и щитовидната жлеза на човек, но при много големи количества.