:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,719,730
Активни 564
Страници 4,633
За един ден 1,302,066
Казус

Германия глоби 3-ма души, неоказали помощ на мъж в безсъзнание

Законите задължават гражданите да оказват съдействие на хора, изпаднали в беда
Снимка: Би Би Си
83-годишният мъж на пода в банката. Той умира, без изобщо да дойде в съзнание.
Неоказването на спешна медицинска помощ е наказуемо с глоба или с до 1 година затвор според законодателството в Германия. Изрично се подчертава, че гражданите са длъжни поне да се обадят на "Бърза помощ", ако не знаят как да реагират и да окажат съдействие на човек, изпаднал в опасност. В законите е записано, че помощ трябва да се окаже "в случай на инцидент, опасност от общ характер и извънреден случай", когато е "необходима и очаквана" при съответните обстоятелства. Към това правило например са длъжни да се придържат и шофьорите, които се окажат първи на мястото на пътнотранспортно произшествие.

На базата на тези разпоредби трима германски граждани бяха осъдени да платят солидни глоби, тъй като безцеремонно са подминали възрастен мъж, лежащ в безсъзнание във фоайе на банков клон в западния германски град Есен, провинция Северен Рейн-Вестфалия. Инцидентът е станал през октомври 2016 г. Наказанията за безотговорното им поведение бяха наложени от местен съдия, който гледа делото по обвинения, че подсъдимите не са оказали съдействие на намиращ се в опасност човек. Имената им не се съобщават, както изисква германското законодателство.

39-годишна жена ще



трябва да плати най-високата глоба - 3600 евро



Другите двама подсъдими - мъж на 61 г. е осъден на 2800 евро и друг мъж на 55 г. ще внесе в хазната на Германия 2400 евро. В подобни случаи размерът на глобата обикновено се договаря между адвокатите на защитата и прокурорите, разяснява в. "Зюддойче цайтунг". Съдията по делото мотивира решението си с обяснението, че "никой не е искал да окаже помощ" въпреки видното тежко състояние на мъжа. Прокуратурата настояваше за солени глоби, тъй като "задължението да помагаме на човек в беда е престъпно пренебрегнато". Според прокурорката Нина Резаи глобите са сигнал, че "няма да вървим към общество", в което преобладават безразличието и липсата на съпричастност и състрадание.

През октомври м.г. в клон на Дойче банк в Есен 83-годишен мъж се свлича на земята, удря си главата и губи съзнание. Инцидентът става в извънработното време на финансовата институция, но вътре в сградата - в салон, където са разположени банкомати и клиентите могат да ги използват и в почивните дни. Възрастният мъж



лежи на земята в безпомощно състояние,



но никой от подминалите го четирима души не се опитва да разбере какво е състоянието му. Едва петият минувач се обажда, за да извика медицинска помощ. Всичко това става ясно от записите на камерите, поставени в банковото фоайе, където са разположени голям брой камери. Благодарение на тях безотговорните закононарушители са издирени, заловени и предадени на прокуратурата.

Цели 20 минути минават от момента, в който мъжът пада на земята, до оказването първа медицинска помощ, като лекарският екип пристига много бързо след получения сигнал. Седмица след инцидента пенсионерът умира в болница, като изобщо не идва в съзнание.

По време на съдебното дело стана ясно, че 83-годишният мъж е бил в банката, за да прехвърли пари - финансова операция, която може да извърши и от банкомат. След като влязъл в банковия салон, той се подхлъзнал и паднал на земята, удряйки си главата. Направил два опита да се изправи, но безуспешно, след което загубил съзнание. Това се вижда от видеозаписите, направени в салона с банкомати на Дойче банк в Есен. В медицинското заключение за смъртта на 83-годишния мъж се казва, че ударът по главата е бил толкова силен, че той е щял да умре дори и ако медици са пристигнали на мястото по-рано.

Пред съда се явиха трима от четиримата души, подведени под отговорност за случая, един от тях не бил в състояние да присъства в залата заради тежко заболяване. Присъдата му предстои да бъде произнесена. Двама от обвиняемите заявиха в съдебната зала, че не са оказали помощ, тъй като са си



мислели, че пенсионерът е бездомник



Хора, останали без покрив над главите си, използват работещите по 24 часа банкови помещения, за да се подслонят някъде. В сградата се влиза без банкова карта и осъдената 39-годишна жена, заяви, че е била тормозена от бездомници преди това и не е реагирала, когато видяла лежащ мъж на земята.

Прокурорът по делото обаче е скептично настроен към разказа на обвиняемата и обяснява, че потребителите са видели, че мъжът е добре облечен, лежи в средата на помещението с банкомати и не държи в ръцете си никакъв багаж. Липсвали и обичайните за бездомниците в Германия спален чувал и найлонова торба с лични вещи. Градският прокурор на Есен Биргит Юргенс признава, че "никога не съм ставала свидетел на нещо подобно", а тя е на работа в държавното обвинение от 1991 г. насам.

Инцидентът в банката предизвика големи дебати в цяла Германия. Някои германци смятат, че присъдите ще сплотят обществото, в което много хора са безразлични към състоянието на познатите си.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Лицата и имената не могат да бъдат публично показвани според германското законодателство.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Прокуратурата настояваше за солени глоби, тъй като "задължението да помагаме на човек в беда е престъпно пренебрегнато".
1510
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД