:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,648,794
Активни 227
Страници 19,204
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Дипломата не е ценност сама по себе си

Ако реалното образование не може да отговори на изискванията на бизнеса, то се нуждае от промени, твърди проф. Магдалена Костова-Панайотова
Снимка: архив "Сега"
Магдалена Костова-Панайотова
Магдалена Костова-Панайотова е завършила българска филология и журналистика в СУ "Св. Климент Охридски". През 1996 г. защитава докторат върху творчеството на руския емигрантски писател Георгий Иванов. Редовен доцент по руска литература в Югозападния университет "Неофит Рилски", Благоевград (от 2006 г.), и професор (от 2011 г.). От ноември 2015 г. е декан на филологическия факултет във висшето училище. Автор е на 11 книги.





- Проф. Костова, в началото на новата учебна година къде виждате рейтинга на българските висши училища върху световната академична карта?

- Всички класации в общи линии се базират върху данните за преподаване, изследвания, международна перспектива, репутация на даден университет, но във всички тях има и субективизъм и неотчетени фактори. С появата и на рейтинговата система се оформят два подхода за оценка на висшите училища - институционален и пазарен. Институционалната оценка цели да гарантира качеството на висшето образование на основата на прилагането и спазването на образователните стандарти. Рейтинговата система е инструмент за пазарна оценка. Но все повече, както на Запад, така и в България, става ясно, че дипломата не е ценност сама по себе си и мястото на образованието в ценностната система на обществото е свързано с необходимостта и приложимостта му в променящата се икономическа и социална среда. От университета, който подготвя специалисти за бъдещето, се очаква не само да отразява "горещите" тенденции в обществото, икономиката, комуникациите, политиката, технологиите и т.н., но и да конструира изпреварващи модели и програми за обучение, да формира ключови умения и компетентности, необходими на младия човек за кариерното му развитие.

- Единственият български университет в световната класация на най-престижните 1000 университета на Centre for World University Rankings "Св. Климент Охридски" върви надолу и вече заема едва 854-то място. Това меродавна оценка за висшето образование в България ли е?

- Трябва да се отчитат много фактори, някои от тях субективни. Това, че един университет се намира във Великобритания или Германия, не го прави непременно добър и престижен. Защо трябва непрекъснато да ни се внушава и от медии, и от реклами, че само следването извън България осигурява възможности за обучение и стаж в чужбина - при положение че България е партньор по европейски програми за мобилност "Еразъм плюс", "Цепус" и др. и студентите от българските висши училища, които желаят, могат да се възползват от стипендии за европейски университети? От "Неофит Рилски" например всяка година само по програма "Еразъм плюс" пътуват и студенти, и преподаватели в цял свят, имаме сключени десетки договори за партньорство и обмен на кадри с престижни университети от САЩ до Русия и от Великобритания, Испания, Германия до Мароко. Българското образование, продължавам да твърдя, е качествено, съвременно и адекватно на новите тенденции.

- Като декан на филологически факултет как преценявате възможностите за реализация на пазара на труда на младежите с дипломи за съответните специалности?

- Филологията подготвя специалисти в областта на две от ключовите компетентности, формулирани в Европейската референтна рамка - компетентностите за общуване на роден език и за общуване на чужди езици. В този смисъл възможностите за реализация на нашите студенти никак не са малки, а и ще нарастват. Защото учителите на нашите деца се подготвят не толкова в педагогическите специалности, колкото в българска, английска, руска, немска и други филологии. Глад за учители има и ще има. А филолозите се реализират освен като учители и като журналисти, преводачи, научни работници, редактори в издателства, библиотеки, наши и чужди фирми и т.н. Филологическото образование не само дава езикови познания, то развива способностите за критическо мислене. В този смисъл хуманитаристиката е в основата на цивилизационното развитие.

- Каква е тенденцията в предпочитанията на студентите за бъдеща кариера?

- "Беден като син на баща инженер и майка учителка" - навремето така звучеше вицът за най-зле платените професии на висшисти в България. Търсеха се много прависти. Годините след 2000-ата обаче промениха картината. Това, което се очертава сега, е търсенето на "прагматични" специалности, такива, които гарантират на кандидат-студента бърза реализация, които му дават ясна представа какво ще работи след завършване - като кинезитерапевт, медицинска сестра, психолог и пр. Математика, физика като че ли не са сред най-търсените. Обаче статистиката показва, че възпитаниците математици като цяло се реализират с много висок доход. От филологическите специалности английска и българска филология държат първенство на интереса, но и такива специалности, в които има редки езици. Макар да е трудно да се прогнозира какви умения в бъдеще ще са необходими на младия човек, за да расте професионално, със сигурност е ясно, че тези, които имат квалификации, позволяващи по-голяма мобилност, умеещите да работят в екип, да общуват ще имат повече шансове и перспективи за работа.

- Бихте ли разяснили принципа, според който държавните университети получават своята субсидия на база успехите на своите студенти.

- Трите елемента, които оказват влияние при финансирането на висшите училища в България, са институционалната акредитация, реализацията на студентите след завършване, публикационната активност на преподавателския състав и на студентите и докторантите. Рейтинговите класации далеч не са съвършени. Няма да се спирам на това, че ако реализацията на студентите се измерва само по работната заплата, то това доста орязва т. нар. индивидуални ползи като шансове за заетост, професионална мобилност и възможности за кариерно развитие. Но ние непрекъснато следим професионалната реализация на нашите възпитаници.

- Е, и? Има ли връзка между бизнеса и висшите училища, каквато е западната практика?

- В пазарно ориентираната система да образоваш някого все повече значи да го учиш да печели и да произвежда стоки и сложни услуги. А това означава, че обучение дори в престижен университет, отдалечено от практиката, до голяма степен се обезсмисля в очите на обучаемите. Високото образование и професионалната подготовка са важно и едновременно с това - недостатъчно условие за успешна реализация. Ако реалното образование не може да отговори на изискванията на бизнеса, то се нуждае от промени. И на ниво университет, и на ниво факултет ние разработваме проекти, които са свързани точно с това - да осъществят връзка между студентите и потребителите на кадри.

- Навремето имаше може би доминация на руската култура, после пък настъпи идеологическо отдръпване, което повлия и на тези връзки. Кое е нормалното състояние и близо ли сме до него?

- Иска ми се да вярвам, че е така, че сме близо, но не е толкова просто да се каже. След идеологическото отдръпване, за което говорите, сега се забелязва възраждане на интереса към руския език и култура и в училище, и в университета. Но в учебните програми на средния курс руските произведения се броят на пръстите на едната ръка. На пръсти се броят и новите преводи на руски писатели прозаици от XX век например, да не говорим за поетическите преводи. Като преподавател по руска литература винаги съм внушавала на студентите си, че политическите класификации нямат място в сериозната литературна наука, тя не търпи опростенчества и схеми. Литературната история е сложен възел, но е духовна история...А ако не познаваш историята на културата, не може да си истински свободен нито в мислите, нито в постъпките си.
29
2969
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
21 Септември 2017 20:43
Струва ми се интересна жена, и мисля, че разсъждава интересно, но не можах да разбера и половината от написаното.
21 Септември 2017 20:49
Дипломата не е ценност сама по себе си
Трябва си и връзки за да бачкаш нотариус.
Единственият български университет в световната класация на най-престижните 1000 университета на Centre for World University Rankings "Св. Климент Охридски" върви надолу и вече заема едва 854-то място. Това меродавна оценка за висшето образование в България ли е?

Изобщо не. Колко от завършилите в прехвалените първи 100 университета, успяват да се рализират като нотариуси, прокурори, митничари или даже полицаи у нас. За депутати да не говорим.
Обаче статистиката показва, че възпитаниците математици като цяло се реализират с много висок доход.
Да вземем например Мишо Константинов. Как възпитано обяснява на всички какви са глупаци. И с висок доход.
21 Септември 2017 20:57
"Дипломата не е ценност сама по себе си"

но реалността показва, че е такава, включително фалшива... в комбинация с "калинка".
21 Септември 2017 21:27
Сухарът го писа, повтаря и живот и здраве, ще го повтаря : Нашето общество е заразено от титломания. Ако през 1973 бях приел поканата да стана асистент, сега щях да съм професор и всички вестници щяха да ми поместват ....написаното. Не пожелах. Работих в Арабския свят, в Пакистан, в Западна Европа. Началници и контролиращи ми бяха французи, англичани, японци. Как се оцелява в такава обстановка ?
Не претендирам за изключителност - като мен има много българи.
И не искам нищо за себе си. Мъчно ми е за България. Никой не ни потърси за каквото и да е.
21 Септември 2017 21:40
"Никой не ни потърси за каквото и да е."

това за асистент не се ли брои за "потърсване"?
21 Септември 2017 21:44
Никой не ни потърси за каквото и да е.

Те нямаха нужда от такива като вас...
Проклети да са !
21 Септември 2017 21:47
не знам от какво е заразено обществото, но съм сигурен, че е съставено от единици, заразени от чувството на единственост и неповторимост... единственост - ок, но неповторимост?

друг също заслужава "покана"... даааа...

ПП

Аверче - ТЕ са го поканили ве!!! имали са нужда! но ОН направил избор! от който е?
21 Септември 2017 22:16
Не видях къде ти е проблемЪТ...
21 Септември 2017 22:21
аз нямам, друг сподели... кво било... и т.н.

пък ти от това направи извод... от нищото.

нямали нужда от него, но го поканили?! ТЕ?! да не би КОЙ?

21 Септември 2017 22:31
Те нямаха нужда от такива като вас...
Проклети да са !


Така е.След 89 партийните милиони в "куфарчета", се раздадоха на прости хора,сервитьори,шофьори и т.н за да могат лесно да си контролират капитала та до днес.За какво са им мислещи хора?Задават въпроси и са трудни за контрол
21 Септември 2017 22:33
Matros,

ма ТЕ го поканили, а ОН отказал!!!

по едно време решил, че нямали нужда от него...

което е трагедия! НА ОБЩЕСТВОТО! в следствие на ЛИЧНИЯ МУ ИЗБОР!

що не сподели ЛИЧНИТЕ си УСИЛИЯ в ПОЛЗА НА ТОВА ОБЩЕСТВО?

вложил е усилия в чакане на някакво "потърсване"?
21 Септември 2017 23:49
Не знам,сухара явно е авторитет.Като му гледам автобиографията,както я описва лично до след 1973 г. явно България е изгубила добър мениджър,работил в чужбина.А добрите ръководните кадри са гаранция за успех. При тях е най големият стрес.
21 Септември 2017 23:57
Бизнесът не е всичко. Той определя около 20% от просперитета и качеството на живот в едно общество. И като такъв не може да е критерий за образованието. Образованието е нужно и за останалите сфери на обществото. И лидерите в тези сфери също имат думата за образованието.
22 Септември 2017 06:36
Мдаммм, предлагам да затрием цялата старобългаристика, понеже не виждам каква стока и сложна услуга върши тя на "бизнеса". С българската, руската, античната, западноевропейската литература нещата не стоят по-различно. Нито с историята, хеле пък с философията...
Предлагам г-на Домусчиева и г-на Данева да се назначат за Върховни Началници на висшето образование и те да определят в какви специалности и по какви учебни планове да се обучават студентите, но друг да плаща за обучението. А след това завършилите да се назначават задължително три години да бачкат безплатно на "бизнеса".
На който "бизнес" хоризонта му стига дотам да гледа на науката като на слугиня на "пазара и бизнеса".
Впрочем процесът е в ход. Светли бъднини ни чакат.
22 Септември 2017 12:47
Магдалена Костова-Панайотова е завършила българска филология и журналистика в СУ "Св. Климент Охридски".

Завършилите българска филология и журналистика в СУ "Св. Климент Охридски" са водещите бизнесмени в подмандатната ни територия?
22 Септември 2017 13:05
Дипломата не е ценност сама по себе си

Така е, но и с диплома за шафнер като намериш подходящия форум можеш да имаш самочувствието на свещена крава.
22 Септември 2017 18:52
Магдалена Костова-Панайотова е завършила българска филология и журналистика в СУ "Св. Климент Охридски".
И тази ще произвежда национален продукт. Преди 1989г. тези професии се считаха хадстройката, а само базата, т.е., промишленост и селско стопанство се считаше произвежда национален продукт. В настройката влизаха професии, като образование, наука, здравеопазване, култура, всичко което ползваш, като си задоволиш основните нужди- храна, вода, отопление, дом, кола и т.н., които се произвеждат отт базата. Сега в националния продукт влиза и попът като изпее литургията в църквата. .
22 Септември 2017 19:02
Mrx++

твърде опростенческо?!

всичко, което си посочил в Надстройката е това, което създава "матриала". липсата на който пък създава проблем в задоволяването на цитираните от теб нужди... то нищо не пада от небето, някой трябва да го произведе.

защото лесно да се каже, че "матриал" няма. но никой не пита кой работи с него. за да го има.

и гледаме отива се по най-глупавия начин да се компенсира липсата - да си внасяме "матриал"...
22 Септември 2017 21:07
Мдаммм, предлагам да затрием цялата старобългаристика

За старобългаристиката чувам сега.
Което не зная, не зная.
Но "новобългаристиката" ме стъписва.

Чета, буквално първите изречения:
"Всички класации в общи линии се базират върху данните за преподаване, изследвания, международна перспектива, репутация на даден университет, но във всички тях има и субективизъм и неотчетени фактори. С появата и на рейтинговата система се оформят два подхода за оценка на висшите училища - институционален и пазарен."
Опитвам се да разбера.

Първото е горе-долу ясно:
"Подрежданията на учебните заведения се основават върху данни за..."
нататък е терминология
Отчайва ме, че хубавите български думи "подреждане" и "основавам" се заменят с не-знам-защо-и-не-знам-какво-си. Дразни ме и пълното членуване на "данни". Кои са тези данни-"те", като разказът започва от тях?
Но горе-долу се разбира

Второто изречение обаче ме хвърля в пълно "рейтингово-институционално-пазарно" недоумение.
Какво означават тези думи?
Лошо ли е, че е така или напротив, трябва да си фърляме капите?
Ако е лошо, то на коя от трите непреведени на български думи се дължи?

А нататък е още по-...
22 Септември 2017 22:01
Жалба до шафнера


Постой, паровоз, не стучите, колеса!
Кондуктор, нажми на тормоза!
Я к маменьке родной,
С последним приветом...
Спешу, показаться на глаза!

Не жди меня, мама, хорошего сына...
Твой сын не такой, как был вчера!
Меня засосала опасная трясина,
И жизнь моя вечная игра!

Постой, паровоз, не стучите колеса!
Есть время взглянуть судьбе в глаза...
Пока еще не поздно
Нам сделать... Остановку, а?
Кондуктор, нажми на тормоза!!!

Постой, паровоз, не стучите, колеса,
Кондуктор, нажми на тормоза.
Я к маменьке родной с последним приветом
Спешу показаться на глаза

Не жди меня, мама, хорошего сына -

Твой сын уж не тот, что был вчера.
Меня засосала опасная трясина,
И жизнь моя картежная игра.

С товарищем верным я пилку достану,
Стальную решетку подпилю.
И пусть луна светит предательским светом -
А я все равно убегу!
А если заметит тюремная стража
Тогда я, мальчишечка, пропал
Два выстрела в спину и вниз головою
На землю сырую упал.

Гуляй, моя милая, пока я на свободе
Гуляй, моя хорошая, со мной.
Я буду жить в неволе, не плачь моя родная,
Тобой завладеет кореш мой.

Постой, паровоз, не стучите, колеса,
Есть время заглянуть судьбе в глаза.
Пока еще не поздно нам сделать остановку,
Кондуктор, нажми на тормоза!

Изпълнява дипломиран алкаш и зек: (снимка: натиснете тук)
22 Септември 2017 22:28
Постой, паровоз, не стучите, колеса,
Кондуктор, нажми на тормоза.
И пусть луна светит предательским светом -
А я все равно убегу!

Дорис,
23 Септември 2017 02:35
1
23 Септември 2017 05:13
Разказвм всичко това, Дорис, за да знаеш: младите ни са гладни, прегладнели за родна реч.


Oldboy - млад? Петимен за Вапцаров? Давам ви ключ: шафнер - кондуктор...

...тук всеки има и талант,
и възпитание на Гьоте.
За всички тук е оправдан
един античен израз -"gotini".

...Последният милиционер
над Омир слънчево ридае...



23 Септември 2017 08:40
СЕГА май дава трибуна на г-жа професорката по "лични" причини. Виж в приложения линк графата "Докторанти": https://ais.swu.bg/profile/panayotova По статията - стандартно каканижене за стандартни ситуации от "вишето" ни "образувание". Не че някога то е било нещо по-различно - IMHO...
23 Септември 2017 10:35
"С товарищем верным я пилку достану, ......."

А моля, моля от тук нататък това във филма го нямаше!!! Дяволът е в детайлите!
23 Септември 2017 10:48
"С товарищем верным я пилку достану, ......."

А моля, моля от тук нататък това във филма го нямаше!!! Дяволът е в детайлите!


Отнася се до петстотинниковците и разните му там IPinator VPN
23 Септември 2017 11:31
Неотдавна бях на една конференция на докторанти в Благоевград. Фактът беше, че от 36 докторанти, 31 бяха докторантки.
Това наблюдение говори за безработица, а не за сексизъм.
24 Септември 2017 08:01
Sine_metu


Храбрец, защо се изтриваш? Semper in motu с никовете, а? А как е "Правописец" на латински?
24 Септември 2017 11:20
Уманитарски бръщолевиници. Ползата от такива е с отрицателна стойност. Пишат книги, които никой не чете. Паразити.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД