Между 1 и 30% ще са допълнителните средства, които от догодина ще могат да получат училищата над досегашните си бюджети. Това ще е в резултат на промяната във формулата, по която се разпределят парите в системата, осигуряваща повече средства за отдалечените школа и тези с концентрация на уязвими ученици. Това съобщи просветният министър Красимир Вълчев, който вчера отговаря на депутатски въпроси в ресорната парламентарна комисия. По думите му с 30% скок ще бъдат зарадвани малък брой школа, средният процент на увеличение ще е около 4%.
Учители и директори отдавна настояват за промяна в делегираните бюджети, които сега отчитат единствено броя на записаните деца. Така малките школа в отдалечените населени места редовно страдат от финансови проблеми, които на свой ред водят и до отлив на ученици. Министър Вълчев пое ангажимент това да се промени, като вчера даде подробности за предстоящата промяна във формулата, по която от началото на 2018 г. ще се разпределят училищните бюджети.
Вместо един стандарт за дете и ученик, (който в момента е средно 1200-1400 лв. в зависимост от училището) занапред ще има три стандарта, по които учебните заведения ще получават средства. Единият ще е т.нар. стандарт за образователна институция, чиято цел ще е да обезпечи условно разходите на школата, които не зависят от големината му. Вторият стандарт ще е както досега - за брой ученици, а третият ще е за "паралелка или група в детска градина" (т.е. повече пари ще получат маломерните паралелки), който досега също не е отчитан при определянето на училищните бюджети. "В резултат на тази промяна системата ще се балансира, ще има повече средства за по-малките училища, за училищата в малките или отдалечените общини, както и за тези с концентрация на деца от уязвимите групи", коментира министър Вълчев. По думите му прогнозното увеличение, което ще получат школата над досегашните си бюджети в резултат на новите стандарти, ще е между 1% и 30%. Максималното увеличение обаче ще е по-скоро изключение (например за някои защитени училища, каквито има в Родопите), а на много места училищата ще получат доста по-малко средства. Средният процент на увеличение към момента е изчислен от МОН на около 4%.
|
|