Соня Янкулова и Георги Чолаков се състезаваха за най-високия пост във Върховния административен съд. На 11 септември предишният състав на съдебния съвет предпочете Чолаков. |
Това е вторият случай в най-новата ни история, когато държавният глава се възползва от правото си да се намесва в избора на висши магистрати. За първи път го стори Петър Стоянов, който отказа да назначи Бойко Рашков за главен прокурор. В сходна ситуация тогава шеф на държавното обвинение стана Никола Филчев.
Специалисти по конституционно право коментираха пред в. "Сега", че единствената възможност сега е новият ВСС да разгледа повторно предложението Чолаков да заеме поста, т.е. да бъде гласувана единствено неговата номинация. Историята не започва с този състав на съвета, те само довършват вече открита процедура, обясниха експертите. За целта съветът трябвало да приеме процедурни правила. Нищо не пречeло например, преди да гласуват отново, да се създаде временна анкетна комисия, която да проучи обвиненията към Чолаков, свързани с имотни сделки и произнасяне като съдия. Самият той ги отхвърли публично по време на изслушването си преди избора.
Ако при това ново гласуване във ВСС Чолаков събере поне 17 гласа "за", президентът ще получи повторно предложение за назначението му на най-високия пост във ВАС. Тогава по закон държавният глава няма право да откаже да издаде указ. Ако обаче Чолаков не събере 17 гласа, съветът ще трябва да открие нова процедура по избор. Тогава могат да се правят нови номинации.
Дори и съветът да реши да действа по друга схема, това не е проблем, смятат специалистите. Причината е, че в процедурата по избора на председателите на двете върховни съдилища и главния прокурор случващото се в съдебния съвет има само подготвителен характер. Важен е президентският указ. Според правилата за избор, приети от предишния съвет, при връщане на предложението от президента процедурата стартира отначало.
Във вторник стана ясно, че членовете на новия съвет са на различни мнения за това как трябва да се развие процедурата. Според Цветинка Пашкунова и Севдалин Мавров тя трябва да бъде повторена изцяло, включително с издигане на нови кандидати. Боян Магдалинчев обаче смята, че членовете на съвета трябва само да прегласуват старите номинации на Георги Чолаков и Соня Янкулова. "За" нова процедура се застъпи и председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов, тъй като новите членове на съвета не са участвали в изслушването на кандидатите за председател на ВАС. Това е ключов съд, тъй като контролира актовете на властта. Председателят му, който по конституция е с цели седем години мандат, е член по право на ВСС.
ХРОНОЛОГИЯ
Чолаков беше избран на поста на 11 септември, 20 дни преди края на мандата на предишния ВСС. За него гласуваха 20 от членовете на съвета. Конкурентът му Соня Янкулова събра само 5 гласа. Чолаков беше номиниран за поста от пленума на ВАС. Янкулова беше издигната от трима магистрати от съдийската колегия на ВСС. Неофициално съдии обявиха, че са били подложени на натиск да застанат зад Чолаков. Официално обаче те пратиха отворено писмо до президента да не бави указа за назначението му.