Изменения в 68 закона, за да отпадне изискването да се представя свидетелство за съдимост пред администрацията, ще внесе правителството в Народното събрание. Това ще стане с депозирането само на един закон - за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност, в чиито преходни и заключителни разпоредби са включени отделните законови промени.
Решението бе взето на вчерашното заседание на кабинета и е поредна мярка за намаляване на бюрокрацията и разтоварване на гражданите и бизнеса от реденето пред гишета и ваденето на различни удостоверения.
Отпадането на свидетелството за съдимост обаче ще важи само за пред администрацията, която вече по служебен път ще установява съдебния статус на гражданите. Справката ще продължи да се изисква от частните фирми, например при кандидатстване за работа. Това означава, че хората ще продължат да ходят до районните съдилища, за да се снабдят с документа и да плащат държавна такса от 5 лв. Единствените частни субекти, на които със сегашните промени се предвижда достъп до регистрите на бюрата по съдимост, са банките.
Свидетелството за съдимост е един от най-често исканите от администрацията удостоверителни документи, въпреки че данните са налични в друга администрация, посочиха от правителствената пресслужба. Само за първото полугодие на тази година издадените свидетелства са 412 000, заяви вицепремиерът Томислав Дончев. Той обаче не уточни каква част от тази бройка са справки, поискани от държавни институции, и каква - от частни. Според Дончев премахването на хартиеното удостоверение ще икономиса на гражданите годишни разходи за 3.8 млн. лв.
Като част от предприетия нов курс за административна реформа до момента правителството е внесло в Народното събрание промени в десетки закони, които целят да се премахнат удовстоверенията за наличие или липса на публични задължения, за актуално състояние от Търговския регистър, за вписани в БУЛСТАТ обстоятелства, за семейно положение и др. Все още обаче проектозаконите са на ниво обсъждане.
ЗА ЧУЖДЕНЦИ
По-малко удостоверения, копия от документи и декларации ще се изискват и от чужденците, които искат разрешение за продължително или постоянно пребиваване у нас. Това предвиждат други одобрени от МС промени - в правилника за прилагане на Закона за чужденците. С тях срокът за получаване на разрешението ще се съкрати от 3 на 2 месеца. Общо 7 документа вече няма да се представят на хартия, а ще се събират по служебен път между отделните ведомства. Така например ще отпадне изискването за представяне на заверено копие от БУЛСТАТ и декларация за идентичност на имената, тъй като такава информация се съдържа в други документи, които чужденецът прилага.
|
|