Шумният скандал с шуробаджанашките назначения в Хасково вчера доведе до конфузна ситуация - премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов бе направен за посмешище не от друг, а от собствената си партия. Докато той редеше с апломб във Варна слова как оставката на Делян Добрев като депутат е морален акт и обещаваше всички роднински назначения да бъдат отменени, в парламента подопечните му депутати гласуваха срещу оставката на Добрев като народен представител.
Борисов се появи в 9.30 ч. пред журналисти в "Евксиноград", където предния ден посрещна балканските лидери Ципрас, Вучич и Тудосе. След репортерски въпрос той посвети половин час за нравоучителна лекция как ГЕРБ категорично ще вземе мерки срещу роднинското кадруване. "Утре или вдругиден ще събера Изпълнителната комисия и ако някъде има подобни назначения, ще трябва да изберат и да си отидат", заяви той. Премиерът обясни, че поради многото си ангажименти в последните дни не успял да говори с партията си, но ГЕРБ не била като другите формации и затова винаги печелела изборите. "За БСП властта винаги е била власт и пари, над 100 години", обобщи той.
Борисов обаче бе категоричен, че с оставката на Добрев ГЕРБ не поема вината, тъй като бившият енергиен министър бил професионалист и авторитетен човек, но било морално да напусне властта, защото имало много други хора в партията, които предпочели да разграничат семейството от постовете. Един такъв бил самият Борисов. Премиерът се ожали, че заради него дъщеря му и сестра му не можели да просперират в кариерата. "Стои момичето (дъщеря му), плаче и казва: "Не мога"! Ако я пратя в частна фирма, заминава фирмата. Пратя ли я на държавна работа, това ще бъде гейт", обясни Борисов. Друг светъл пример бил Владислав Горанов, който уволнил съпругата си, след като оглавил финансовото министерство". "И тя седи вкъщи, киселее, нервира се, сърди се", описа Борисов семейната драма на Горанови. "Длъжни сме да покажем, че оставката е морален акт", обобщи в крайна сметка премиерът. Борисов се обяви и за предсрочни избори в Хасково. "Нахалство е кметът да не си отива заедно с Добрев", заяви той.
По същото време депутатите му в парламента разиграваха сценка "Деляне, приятелю, остани", "ако скочиш от борда, червените акули ще те разкъсат във водата" и т.н. Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов обяви, че ще бъде предателство, ако подкрепят оставката на Добрев. А колежката му Цвета Караянчева чистосърдечно възкликна: "А кой ще бъде следващият, ако дадем Делян?".
Засега единственото последствие от скандала е, че съпругата на депутата от ГЕРБ Александър Ненков напусна вчера поста си в "Булгартрансгаз", където е още и кумът им.
Борисов блесна и с оригинална трактовка за ролята и значението на институцията "кум" в днешно време. Тя вече не била важна както преди, защото кумът вече не се вземал за сватбите с музика, младите просто търсели някой познат, за да се подпишат. "Много млади хора влязоха в ГЕРБ, сприятелиха се, създадоха семейства", разказа той партийно-житейските си впечатления. Но призна, че сред толкова много управленски кадри из страната няма как да няма някъде нещо нередно. И ролята на опозицията била да следи за нередности, а ГЕРБ да реагира. Депутатите му обаче не проявиха грам самокритика и въобще не демонстрираха желание за подобна реакция.
Историята показва, че това не е първото обещание на Борисов да разчисти роднините във властта. Предишните му катастрофираха, тъй като подчинените му ги бойкотираха. "Корупцията и назначаването на свои хора във властта е най-големият бич в момента в България", заяви Борисов още през 2009 г., малко преди да спечели за първи път парламентарните избори. Много пъти след това обещаваше в управлението да няма назначения тип "мой-твой". Скандали, подобни на този в Хасково, обаче се вихрят постоянно при управлението на ГЕРБ, и то в цялата страна. През 2011 г. например председателят на общинския съвет в Силистра Александър Сабанов се оплака от депутата от ГЕРБ Стефан Господинов: "Еднолично взема решения за назначения "на всяка цена" на роднини, семейни приятели и "удобни" хора в различни институции". Година по-късно скандал има и в Плевен, където днешният кмет Георг Спартански атакува градоначалника Димитър Стойков (ГЕРБ) за масово назначаване на роднини в общинската администрация и предприятие "Жилфонд".
Сигналите продължиха и в настоящия мандат на местната власт. През 2016 г. трима петричани внесоха сигнал в Сметната палата с данни за масова шуробаджанащина и назначения без конкурс в местната община. "Сред новоназначените е Зоя Коемджиева в отдел "Земеделие". Тя е дъщеря на Живко Коемджиев - общински съветник в ОбС-Петрич от ГЕРБ. В дирекция "Общинска собственост и наеми" е назначен Божидар, той е баджанак на Георги Динев - председател на Общински съвет-Петрич, избран за общински съветник от листата на партия ГЕРБ", написа през 2016 г. вестник "Струма". Пловдивски медии пък са писали за тандема в сферата на общинската култура Даниела Дженева - Кирил Велчев (майка и син). И във Варна има дует от син и майка, който проби дори в парламента - Лилия Христова и Павел Христов.
Подобни роднински връзки се вихреха през годините и в София. Така например при първото правителство се оформи страхотен приятелски кръг в РВД. Най-напред Илия Манолев, близък другар на вътрешния министър тогава Цветан Цветанов, стана зам.-директор на предприятието по административната дейност. После в него бяха назначени Венета Флорова, съпруга на шефа на ГДБОП Станимир Флоров (също голям приятел на Цветанов), както и Любомир Велчев, племенник на депутата Красимир Велчев. Там попадна и Венцислав Марков, приятел на много близкия до премиерското сърце Александър Сталийски. Никой не дръзна да ги отстрани въпреки клетвите на премиера Борисов.
Говори човекът, който управлява държавата. |
"Ганковото кафене" не даде Делян Добрев на червените акули
За втори път за последните 25 г. парламентът не гласува подадена оставка
Обсъждането на оставката на Делян Добрев заради роднинско-приятелските назначения в Хасково превърна парламента в "Ганковото кафене" вчера. "Достойният, морален акт", който премиерът Бойко Борисов поиска от депутата си с неговата оставка, не се състоя заради усилията на ГЕРБ, "Обединените патриоти" и "Воля".
Пленарната зала закипя в ранни зори и се превърна в трибуна на страстна защита и остри нападки от страна на ДПС и БСП. Със 118 гласа "против" или "въздържали се" на ГЕРБ, "Обединени патриоти", "Воля" и независимия Ангел Исаев Делян Добрев запази креслото си в Народното събрание. Оставката подкрепиха 97 парламентаристи от БСП и ДПС, както и самият Добрев. Стигна се до абсурда хасковският депутат мелодраматично да поиска прегласуване, за да може опозицията да се "организира".
Категоричната подкрепа, която управляващите оказаха на хасковския депутат в пленарна зала, накара соцлидера Корнелия Нинова да обяви, че ГЕРБ са бламирали своя партиен лидер. "Като лидер на лидер му казвам: вашите днес ви свалят. Не буквално, но преносно днес ГЕРБ ви сваля от пиедестала, на който стоите. От днес нататък вие имате сериозен проблем не само в партията си, а с общественото доверие към вас", обърна се Нинова задочно към Борисов. Зам.-председателят на партията Цветан Цветанов обясни, че във вторник е разговарял с премиера няколко пъти и му е казал, че не бива да се допуска подобна "несправедливост, която БСП иска да реализира". "Няма разнобой", допълни Добрев.
От думите на хасковския депутат след гласуването се разбра, че няма да положи особени усилия да убеди ПГ на ГЕРБ да се съобрази с решението му да напусне Народното събрание. "Колегите ме поставиха в много тежка ситуация. Оттук нататък бих могъл отново да подам оставка, но няма да го направя, преди да говоря с тях и да се убедя, че резултатът от гласуването ще бъде различен и няма да загубим още един пленарен ден в дебат", разчувства се Добрев. Той не се е оттеглил от председателското място в парламентарната комисия по енергетика и отказа да отговори дали въобще ще го направи. На соцдепутата Елена Йончева, която стана основният му обвинител, каза: "Вие ще се запомните като мой палач и убиец в политиката без съд и присъда, така, както вие от комунистическата партия си знаете. Оттук нататък ще си потърся правата в съда за всичко, което причинихте на мен и мои близки, за да разберете, че не е 1945 г. и не можете безнаказано да заличавате неудобните".
В дискусията по оставката ГЕРБ продължи да следва тактиката "Делян е добро момче, не заслужава да напусне". "Това, което вие целите, е да омаскарите един млад и почтен депутат. Да се отклоним от успехите, които прави правителството. Ние ще защитим Делян Добрев и няма да допуснем да напусне този парламент, защото знаем, че точно тази ПГ, заедно с "Обединени патриоти", ще трябва да защитаваме каузата България и кабинета на премиера Борисов, защото той е успешният кабинет, който ще изведе страната напред", обяви Цветан Цветанов. И се обърна заплашително към БСП: "Нали разбирате, че много повече неща са нещата, които могат да бъдат извадени за вас".
Съпартиецът му Спас Гърневски призова Добрев да не скача от "кораба, който води България към обетования бряг на цивилизована Европа". "Червените акули ще те разкъсат още във въздуха. Така ще им се услади твоята кръв, че глутницата ще продължи да клати този кораб, още да падат", патетично заяви бившият син кадър Гърневски.
Истинската причина за безпокойството на ГЕРБ разкри острието по защитата на Добрев - зам.-председателят на парламента Цвета Караянчева. "Вие сте тръгнали по общините да търсите кирливи ризи. А кой ще бъде следващият, ако дадем Делян? Ние няма да дадем Делян", предупреди тя социалистите.
За тази реплика се хвана Корнелия Нинова. "Тезата е, че ако дадем Делян Добрев сега, всеки може да е следващият. Следователно дайте да се държим здраво, защото, ако падне един, се разплита целият чувал и всички заминаваме. Една група е овладяла цялата държавна система и се държи здраво с цялата държавна машина, защото, ако един си тръгне, всички падате", разпали се соцлидерът.
Неуспелият шеф на комисията по досиетата Антон Тодоров използва за пореден път случая, за да пита Нинова дали е участвала в приватизацията на "Техноимпекс" за жълти стотинки. "Трябва да знаете, че аз съм като мумията - не се храня, не спя, не съм от този свят и винаги се връщам", метафорично се изрази юристът.
От ДПС обявиха, че подкрепят оставката, защото избирателите им не харесвали шуробаджанащината. "Няма никакво значение какво прави човек като специалист, като народен представител. Когато има такива факти, а очевидно има, актът, който сте предприели, е правилен", заяви депутатът от Движението Йордан Цонев. Той окачестви дебата като водевил, който е нанесъл поредния удар върху рейтинга на парламента. "Парламентът не е кабаре, че да се играят спектакли", заключи Цонев. А съпартиецът му Рамадан Аталай обвини ГЕРБ, че прави "разпределението на порциите", с което предизвика бурното недоволство на управляващите.
Водачът на "Воля" Веселин Марешки, който иначе непрекъснато демонстрира опозиционна стойка, изненадващо заяви, че няма да подкрепи оставката. "Не лично като отношение към вас, а като принцип, защото считаме, че не Делян Добрев е лицето на шуробаджанащината в България. Даже е много малък пример", посочи варненският бизнесмен. И призова партиите да приемат закон, с който всички във властта да бъдат принудени да си казват връзките.
---------------АРХИВИТЕ ГОВОРЯТ
За последните 25 г. това е вторият случай на отхвърляне на искане за напускане на НС. В края на 1991 г. депутатът от БСП Христофор Дочев подаде оставка, но парламентът отказа да я приеме. Този случай Конституционният съд коментира така в едно свое решение през 2013 г.: "Въпреки задължението си Народното събрание е отказало да приеме решение по повод подадена от народен представител до него оставка".
Случаят с Дочев има продължение - 49 депутати сезират КС за несъвместимост на Дочев - по това време той е и депутат, и генерален директор на ДФ "Мизия" - Плевен. Затова с решение от 26 февруари 1992 г. по к.д. № 2/92 г. КС прекратява мандата на Дочев. "Следователно опасността Народното събрание да откаже да прекрати предсрочно пълномощията на народен представител поради оставка може да се преодолее в рамките на установената конституционна уредба", пише КС в решение 14 от 18 декември 2013 г.
Казусът с Делян Добрев напомня този с Иван Портних. През юли 2013 г. Портних подаде оставка, тъй като беше избран за кмет на Варна. Тогава парламентът два пъти отказа да приеме оставката му, но при трето гласуване все пак го освободи от НС.
Пленарната зала закипя в ранни зори и се превърна в трибуна на страстна защита и остри нападки от страна на ДПС и БСП. Със 118 гласа "против" или "въздържали се" на ГЕРБ, "Обединени патриоти", "Воля" и независимия Ангел Исаев Делян Добрев запази креслото си в Народното събрание. Оставката подкрепиха 97 парламентаристи от БСП и ДПС, както и самият Добрев. Стигна се до абсурда хасковският депутат мелодраматично да поиска прегласуване, за да може опозицията да се "организира".
Категоричната подкрепа, която управляващите оказаха на хасковския депутат в пленарна зала, накара соцлидера Корнелия Нинова да обяви, че ГЕРБ са бламирали своя партиен лидер. "Като лидер на лидер му казвам: вашите днес ви свалят. Не буквално, но преносно днес ГЕРБ ви сваля от пиедестала, на който стоите. От днес нататък вие имате сериозен проблем не само в партията си, а с общественото доверие към вас", обърна се Нинова задочно към Борисов. Зам.-председателят на партията Цветан Цветанов обясни, че във вторник е разговарял с премиера няколко пъти и му е казал, че не бива да се допуска подобна "несправедливост, която БСП иска да реализира". "Няма разнобой", допълни Добрев.
От думите на хасковския депутат след гласуването се разбра, че няма да положи особени усилия да убеди ПГ на ГЕРБ да се съобрази с решението му да напусне Народното събрание. "Колегите ме поставиха в много тежка ситуация. Оттук нататък бих могъл отново да подам оставка, но няма да го направя, преди да говоря с тях и да се убедя, че резултатът от гласуването ще бъде различен и няма да загубим още един пленарен ден в дебат", разчувства се Добрев. Той не се е оттеглил от председателското място в парламентарната комисия по енергетика и отказа да отговори дали въобще ще го направи. На соцдепутата Елена Йончева, която стана основният му обвинител, каза: "Вие ще се запомните като мой палач и убиец в политиката без съд и присъда, така, както вие от комунистическата партия си знаете. Оттук нататък ще си потърся правата в съда за всичко, което причинихте на мен и мои близки, за да разберете, че не е 1945 г. и не можете безнаказано да заличавате неудобните".
В дискусията по оставката ГЕРБ продължи да следва тактиката "Делян е добро момче, не заслужава да напусне". "Това, което вие целите, е да омаскарите един млад и почтен депутат. Да се отклоним от успехите, които прави правителството. Ние ще защитим Делян Добрев и няма да допуснем да напусне този парламент, защото знаем, че точно тази ПГ, заедно с "Обединени патриоти", ще трябва да защитаваме каузата България и кабинета на премиера Борисов, защото той е успешният кабинет, който ще изведе страната напред", обяви Цветан Цветанов. И се обърна заплашително към БСП: "Нали разбирате, че много повече неща са нещата, които могат да бъдат извадени за вас".
Съпартиецът му Спас Гърневски призова Добрев да не скача от "кораба, който води България към обетования бряг на цивилизована Европа". "Червените акули ще те разкъсат още във въздуха. Така ще им се услади твоята кръв, че глутницата ще продължи да клати този кораб, още да падат", патетично заяви бившият син кадър Гърневски.
Истинската причина за безпокойството на ГЕРБ разкри острието по защитата на Добрев - зам.-председателят на парламента Цвета Караянчева. "Вие сте тръгнали по общините да търсите кирливи ризи. А кой ще бъде следващият, ако дадем Делян? Ние няма да дадем Делян", предупреди тя социалистите.
За тази реплика се хвана Корнелия Нинова. "Тезата е, че ако дадем Делян Добрев сега, всеки може да е следващият. Следователно дайте да се държим здраво, защото, ако падне един, се разплита целият чувал и всички заминаваме. Една група е овладяла цялата държавна система и се държи здраво с цялата държавна машина, защото, ако един си тръгне, всички падате", разпали се соцлидерът.
Неуспелият шеф на комисията по досиетата Антон Тодоров използва за пореден път случая, за да пита Нинова дали е участвала в приватизацията на "Техноимпекс" за жълти стотинки. "Трябва да знаете, че аз съм като мумията - не се храня, не спя, не съм от този свят и винаги се връщам", метафорично се изрази юристът.
От ДПС обявиха, че подкрепят оставката, защото избирателите им не харесвали шуробаджанащината. "Няма никакво значение какво прави човек като специалист, като народен представител. Когато има такива факти, а очевидно има, актът, който сте предприели, е правилен", заяви депутатът от Движението Йордан Цонев. Той окачестви дебата като водевил, който е нанесъл поредния удар върху рейтинга на парламента. "Парламентът не е кабаре, че да се играят спектакли", заключи Цонев. А съпартиецът му Рамадан Аталай обвини ГЕРБ, че прави "разпределението на порциите", с което предизвика бурното недоволство на управляващите.
Водачът на "Воля" Веселин Марешки, който иначе непрекъснато демонстрира опозиционна стойка, изненадващо заяви, че няма да подкрепи оставката. "Не лично като отношение към вас, а като принцип, защото считаме, че не Делян Добрев е лицето на шуробаджанащината в България. Даже е много малък пример", посочи варненският бизнесмен. И призова партиите да приемат закон, с който всички във властта да бъдат принудени да си казват връзките.
---------------АРХИВИТЕ ГОВОРЯТ
За последните 25 г. това е вторият случай на отхвърляне на искане за напускане на НС. В края на 1991 г. депутатът от БСП Христофор Дочев подаде оставка, но парламентът отказа да я приеме. Този случай Конституционният съд коментира така в едно свое решение през 2013 г.: "Въпреки задължението си Народното събрание е отказало да приеме решение по повод подадена от народен представител до него оставка".
Случаят с Дочев има продължение - 49 депутати сезират КС за несъвместимост на Дочев - по това време той е и депутат, и генерален директор на ДФ "Мизия" - Плевен. Затова с решение от 26 февруари 1992 г. по к.д. № 2/92 г. КС прекратява мандата на Дочев. "Следователно опасността Народното събрание да откаже да прекрати предсрочно пълномощията на народен представител поради оставка може да се преодолее в рамките на установената конституционна уредба", пише КС в решение 14 от 18 декември 2013 г.
Казусът с Делян Добрев напомня този с Иван Портних. През юли 2013 г. Портних подаде оставка, тъй като беше избран за кмет на Варна. Тогава парламентът два пъти отказа да приеме оставката му, но при трето гласуване все пак го освободи от НС.
Цветан Цветанов обяви, че е в непрекъснат контакт с премиера Борисов, а Цвета Караянчева обяви: "Не те даваме, Деляне". |
БСП тръгва на поход срещу шуробаджанаците и в своите редици
От думите на Корнелия Нинова обаче не се разбра как ще постъпи, ако хване някого в простъпка
В разгара на калната баня между БСП и ГЕРБ и взаимните обвинения за назначаване на роднини и близки хора на "държавната ясла" левицата се обяви за национална кампания срещу "шуробаджанащината". Лидерът на БСП Корнелия Нинова призова вчера всички кметове на партията си и общински съветници да огласят такива случаи. "Започваме национална кампания. Защото това е модел, октопод, обрасъл цялата държава", посочи Нинова в ефира на Нова телевизия. Без обаче да постави срокове и да обясни какво ще е бъдещето на провинилите се, ако бъдат хванати в простъпка. БСП няма да прави разлика между "наши" и "ваши". Ще се проверява и случаят в Каварна, изнесен в публичното пространство от бившия градоначалник Цонко Цонев. "Кметълът" обвини наследничката си на поста Нина Ставрева, че се обградила със "свои" хора. Нинова обаче не пропусна да напомни, че Ставрева все пак е на изборна длъжност, а не е назначена.
Лидерът на БСП се възползва от нарастващия скандал, за да отправи нови обвинения към ГЕРБ и да разграничи собствената си партия от модела "кумове и кумици" на държавни постове. По думите й, когато левицата управлявала, "всички роднини" напускали държавната работа, а при ГЕРБ било друго. Според Нинова "от морална гледна точка не бивало да се назначават роднини на места, дори и с конкурс". И продължи с разсъждения по темата: "Тази администрация, която се назначава по роднинска линия, на избори ходи и гласува под строй, за да се самовъзпроизведе. Идват, назначават си администрация и тази администрация си ги преизбира под строй", описа модела Нинова. Тя обаче беше категорична, че за момента не знае БСП да има подобни назначения в общини или бордове на компании. Но се зарече да не се повтаря повече тази схема, когато БСП дойде на власт.
В отговор на обвиненията на ГЕРБ, че съпругът й работи в "Лукойл", Нинова заяви, че той е напуснал всички държавни постове, когато БСП идвала на власт. "Когато управлява правителството на Сергей Станишев, съпругът ми напусна Агенция "Митници", където беше митнически инспектор. Когато управляваше правителството на Пламен Орешарски, съпругът ми напусна държавната фирма "Елби Булгарикум", каза Нинова. Отрече и упреците, че е гласувала в полза на петролната компания. 8 пъти не била гласувала умишлено и веднъж е гласувала, когато "се освобождаваше от акциз горивото за отопление на хората".
Лидерът на БСП се възползва от нарастващия скандал, за да отправи нови обвинения към ГЕРБ и да разграничи собствената си партия от модела "кумове и кумици" на държавни постове. По думите й, когато левицата управлявала, "всички роднини" напускали държавната работа, а при ГЕРБ било друго. Според Нинова "от морална гледна точка не бивало да се назначават роднини на места, дори и с конкурс". И продължи с разсъждения по темата: "Тази администрация, която се назначава по роднинска линия, на избори ходи и гласува под строй, за да се самовъзпроизведе. Идват, назначават си администрация и тази администрация си ги преизбира под строй", описа модела Нинова. Тя обаче беше категорична, че за момента не знае БСП да има подобни назначения в общини или бордове на компании. Но се зарече да не се повтаря повече тази схема, когато БСП дойде на власт.
В отговор на обвиненията на ГЕРБ, че съпругът й работи в "Лукойл", Нинова заяви, че той е напуснал всички държавни постове, когато БСП идвала на власт. "Когато управлява правителството на Сергей Станишев, съпругът ми напусна Агенция "Митници", където беше митнически инспектор. Когато управляваше правителството на Пламен Орешарски, съпругът ми напусна държавната фирма "Елби Булгарикум", каза Нинова. Отрече и упреците, че е гласувала в полза на петролната компания. 8 пъти не била гласувала умишлено и веднъж е гласувала, когато "се освобождаваше от акциз горивото за отопление на хората".